Podmokła działka - jak ją osuszyć

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
jarekzory
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 maja 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Podmokła działka - jak ją osuszyć

Post »

Witam wszystkich,
stałem się właścicielem ogródka działkowego, niestety bardzo zapuszczonego. Przez ostatnie kilka lat, ktoś kosił trawę raz do roku i zostawiał tak jak ściął. Na dodatek działki mieszczą się na terenie po byłym jeziorze, przez co teren ogólnie jest dość miękki (altany należy stawiać na palach wbitych kilka metrów w ziemie...)

Mój problem poza zapuszczeniem działki przez poprzednich właścicieli to przede wszystkim stojąca woda w kilku miejscach na działce. U sąsiadów z każdej strony nie ma tego problemu, rośnie ładnie trawka, są grządki i wszystko gra, natomiast u mnie jest mokro, grząsko i stoi woda (miejsca zaznaczone na zdjęciu) Przez działkę przebiega rów melioracyjny (na zdjęciu), który był mocno "za trawiony" i woda zamiast płynąć to stałą (dzisiaj zrobiłem z nim trochę porządku i woda ruszyła.

Czy ktoś ma jakiś pomysł dlaczego akurat na tej jednej działce jest taki problem a dookoła mają sucho? Czy przeczyszczenie rowu pomoże w odprowadzeniu wody z działki? W jaki sposób próbować sobie poradzić z tematem - czy podnieść poziom gruntu, a może drenaż liniowy? Dodaj jeszcze że druga część działki (przed rowem) jest sucha.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Podmokła działka - jako jedyna w okolicy

Post »

1.Najniżej położona działka
2.Skoro była tak zarośnięta to darnina, trzymała wodę.

Jeżeli teren jest najniższy to woda zawsze będzie stała nawet jak rów oczyścisz to od sąsiadów w tym rowie stanie i będzie jezioro.
Można jakieś drzewo wodolubne posadzić to będzie wypijać wodę z terenu.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Podmokła działka - jako jedyna w okolicy

Post »

Znasz takie drzewo że wypije tyle wody?
Na waszym miejscu podniósłbym działkę do góry i po problemie lub zrobić drenaż jak jest taka możliwość.
Awatar użytkownika
elli3
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 maja 2009, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okol. Lubina/Dolny Śląśk

Re: Podmokła działka - jako jedyna w okolicy

Post »

Skoś trawę, bo nieskoszona trzyma wodę i teren nie obsycha. Oczyść rów melioracyjny.Zdrenuj działkę.Rurki drenarskie nie są drogie(takie żółte z dziurkami)Drenaż odprowadź do rowu.Możesz też wykorzystać fakt,że wody masz tak dużo i jakies naturalne oczko wodne założyć.
Podniesienie terenu też rozwiąże problem.
pozdrawiam ANIA
jarekzory
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 maja 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podmokła działka - jako jedyna w okolicy

Post »

Trawa skoszona, rów oczyszczony, jeśli chodzi od drenaż, myślisz że wystarczy wprowadzić same rury owinięte geowłókniną poprowadzone do rowu czy należało by zastosować filtr ze żwiru?
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Podmokła działka - jako jedyna w okolicy

Post »

Takie drzewo to: wierzba, brzoza. Spokojnie w miarę możliwości wyssają wodę.
Druga sprawa mieszanka trawnikowa z dużą ilością rajgrasu też będzie odpowiednia na mokry teren.
Awatar użytkownika
elli3
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 maja 2009, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okol. Lubina/Dolny Śląśk

Re: Podmokła działka - jako jedyna w okolicy

Post »

jarekzory pisze:Trawa skoszona, rów oczyszczony, jeśli chodzi od drenaż, myślisz że wystarczy wprowadzić same rury owinięte geowłókniną poprowadzone do rowu czy należało by zastosować filtr ze żwiru?
Myśmy owijali geowłókniną,Kopaliśmy rowek na szerokość szpadla i na głębokość dwóch szpadli i układaliśmy drenaż zasypując go grubym żwirkiem.Drenaż jest ioprowadzony do rowu bezpośrednio.Też mamy ogród na mokrym terenie.I na glinie na dodatek.
W razie dużych opadów woda się gromadzi na trawniku ale bardzo szybko schodzi(w ciągu doby).i jest OK.
Wszystkie rabaty kwiatowe i warzywnik mamy na podniesionym terenie o około 25 cm.Ogrodzone kamieniem albo rollborderem drewnianym.Jedynie trawnik został na starym poziomie.U nas taki układ zdaje egzamin.Gbyby nie to,to warzywa musiałabym siać chyba w czerwcu a z ozdobnych to jedynie bagienne chyba by rosły :lol:
Plus jest taki,że prawie całe lato niczego nie muszę podlewać (chyba,że jakieś upały niemożebne) a to baardzo duży plus jest ;:215
pozdrawiam ANIA
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Podmokła działka - jako jedyna w okolicy

Post »

Filtr ze żwiru - koniecznie. Sama geowłóknina szybko się zamuli i dziurki w rurkach się zatkają.
Znajomi kładli gewłókninę, w to żwir, w środek rurka, taki naleśnik z geowłókniny nadziany żwirem i rurką. Sprawdza się dobrze.
Zielonym do góry!!!
MisiekXL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podmokła działka - jako jedyna w okolicy

Post »

Zastosuj drenaż jak kolega proponuje, do tego oczko wodne, a ziemię uzyskaną podczas jego kopania możesz wykorzystać do podniesienia poziomu w innym miejscu ...
Eva001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 paź 2013, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podmokła działka - jako jedyna w okolicy

Post »

Witam serdecznie,
znalazłam na forum temat podmokła działka. Ja także stałam się niedawno właścicielką bardzo podmokłej działki.Znalazłam sposób na chociaz częściowe osuszenie- wykopałam staw naturalny. Obrazek Może macie inne pomysły, chętnie skorzystam z porady.

-- 3 cze 2014, o 07:27 --

Sory, zdjęcie za duże, jestem tutaj od niedawna więc sie dopiero uczę.

Rozmiar zdjęcia poprawiono. :wink:
bab...
Eva001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 paź 2013, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podmokła działka - jako jedyna w okolicy

Post »

Wykopany staw ,zbiera wodę jednakże jeśli nie pada deszcz ,woda opada a brzeg stawu wygląda tragicznie, proszę o poradę, możne ktoś z forumowiczów ma doświadczenie jak wykończyć brzeg stawku?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”