Bonsai - sztuka dla wszystkich,instrukcja tworzenia

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Przycięcie bonsai fikus

Post »

To jest "krew" fikusa. Takie soki mają to wszystkie fikusy i jeszcze trochę innych roślin. Nie ma się co przejmować. Jedna czy dwie krople wyciekną i ranka zaschnie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

paco pisze:
DorkaWD pisze: ...Jakie drzewko będzie najlepsze na poczatek? Pisałeś, że z wierzbą mogą być problemy :( jednak bedę ryzykować (wiele do stracenia nie mam), ale chciałabym jeszcze "pobawić" sie czymś co może dać lepszy efekt ;-)
Z liściastych proponuję wiąz drobnolistny (należy uważać gdyż jest bardzo kruchy) i bukszpan, który znosi każde cięcie i korzenie ma zawsze w nadmiarze (można ciąć i kształtować bez "opamiętania").
Z iglastych to na początek nie proponowałbym sosny (dość trudna w kształtowaniu - błędy w cięciu są bezpowrotną stratą gałęzi). Bardzo dobrze natomiast daje się kształtować kosodrzewina (pinus mugo, sosna górska) młode gałązki wyrastają również z kory - w ten sposób można odtworzyć obciętą, a jednak potrzebna gałąź - nasze błędy można naprawić. Poza tym po odpowiednim kształtowaniu idealnie udaje inne sosny(wreszcie to sosna).
Wdzięcznym materiałem na bonsai jest również jałowiec i oczywiście modrzew ten ostatni szczególnie bym polecał, gdyż szybko przytasta na grubości gałęzi i wygląda wtedy jak dorosłe drzewo, a poza tym nie boi się cięcia.

Andrzej.
Tego szukałam,
Piękne są prezentowane tu Bonsai. Czuję, że zacznę dokształcać się w tym kierunku.

Przy okazji mam pytanie o kilkunastoletni jałowiec rosnący w ogrodzie, wyglądający mniej więcej tak:

Obrazek

Jak go ogołocić, żeby na zakończeniach powstały "poduszki"? Taki zabieg to jednorazowa praca, będzie trwał kilka lat czy już jest za późno?
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy ktoś z Was interesuje się Bonsai ?

Post »

Czy ktoś z Was próbował robić bonsai z brzozy albo klona? Bardzo lubię te drzewa i chciałabym spróbować, ale nie wiem nawet, jakiej wielkości drzewka szukać w lesie ... ?
Docelowo chciałabym aby drzewko było nie większe niż 0,5 metra :)
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Czy ktoś z Was interesuje się Bonsai ?

Post »

A próbował, próbował... I pewnie nie ja jeden...
Brzoza jest bardzo, bardzo trudnym materiałem na bonsai. Wiem, że jej dostępność kusi. Samo uformowanie korony nie jest zbyt trudne. Trudność sprawia utrzymanie żywotności drzewka później. Czy to w donicy zwykłej czy takiej do bonsai.
Klon jest łatwiejszy. Trzeba wybierać drzewka o już małych liściach. Można także próbować hodowli od nasiona. Polecane: palmowy (drogi i niełatwy); polny - najtańszy i chyba łatwo dostępny; srebrzysty (trudny); zwykły - łatwo dostępny i raczej nie trudny.
W sumie... bardzo obszerny temat. Próbuj.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy ktoś z Was interesuje się Bonsai ?

Post »

Dziękuję za odpowiedź! Mój wybór padł na te dwa konkretne gatunki, ponieważ są to moje ulubione gatunki drzew :) Szkoda, że brzoza okazuje się trudna, może zacznę więc od klona ;)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Czy ktoś z Was interesuje się Bonsai ?

Post »

Jeszcze w liceum formowałem fikusy Benjamina takie kupione za kilka złotych w kwiaciarni z demobilu, brzydkie, wyłysiałe. Efekty były extra, zwłaszcza w stylu powyginanym wiatrem. Po 10 latach oddałem drzewka jako prezenty dla Znajomych.
Awatar użytkownika
polemika_schola
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 5 lut 2012, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy ktoś z Was interesuje się Bonsai ?

Post »

No proszę nawet paru bonsaistów można tu spotkać :) ja też kiedyś próbowałam swoich sił na warsztatach, ale to trochę za kosztowne hobby (po każdym moim wyjeździe coś padało - bo tatko zapominał podlewać) aktualnie został mi tylko niedokończony grab :roll: z którym nie mam co zrobić.
Powodzenia w hodowli życzę ;:3
CzarnyFM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 8 gru 2012, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ktoś z Was interesuje się Bonsai ?

Post »

witam ma fikusa beniamina który wygląda tak
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d5b ... f8724.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f76 ... 96215.html
zastanawiam się nad podniesieniem go na korzeniach do góry czy ktoś już tak robił z was ??
i nie wiem co zrobić później u góry z koronom proszę o propozycje mam tez coś takie bonsai wstępnie uformowane
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0ad ... 59f5d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a46 ... 3f18c.html
jak się podoba może być ??
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ktoś z Was interesuje się Bonsai ?

Post »

Za szybko wsadziłeś do płaskiej doniczki. Będzie wolniej przyrastać na długość. W pierwszym przypadku daj koronie rozrosnąć i zagęścić się i przyrosnąć gałązkom na grubość. Nie można drutować gałązek niezdrewniałych! Na pewno jeśli nie zasypiesz korzeni tego fikusa, to nie będzie wyglądał naturalnie.
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Czy ktoś z Was interesuje się Bonsai ?

Post »

Ja mam ok 12 letniego grubosza wys bez dnicy 50cm korona szer. 60cm
Ostatnio go zaniedbuje :roll: W lecie stoi na dworze przy oczku z dwoma innnymi bonsai z fikusów jeden 1m wys drugi 50cm
Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Bazyliaa
200p
200p
Posty: 243
Od: 9 lip 2012, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Czy ktoś z Was interesuje się Bonsai ?

Post »

Specjalnie zapolowałam na grubosza, żeby go zacząć formować na bonsai :)
w moim zielonym domu mój wątek na forum
benia12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 18 sty 2013, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

bonsai puszcza nowe pedy od korzenia

Post »

witam,
Kupiłam sobie imitacje bonsai, mam go już ok 2 miesiące.
Zaczął puszczać nowe pędy od łodygi, czy pozwolić rosnąć nowym pędom czy je usunąć, bo niektóre kwiatki chyba dziczeją od takich bocznych przyrostów? czy się mylę?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: bonsai puszcza nowe pedy od korzenia

Post »

Ja bym usunął, bo to będzie psuć pokrój drzewka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”