Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

Bardzo proszę o zamieszczanie przepisów.......
Awatar użytkownika
aconitum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1279
Od: 30 lip 2008, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

naprawdę współczuję
miałam chorego kolege

wszystko jest moim zdaniem indywidualne i trzeba szukać pod konkretną osobę metodą prób i błędów
(bo jak bolało, to Krzysiek i tak wszystko wyrzucał, rozdawał, żeby nie martwić Mamy...)

pewnie te strony znasz..

http://www.resmedica.pl/uklad-trawienny ... ego-crohna
http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_lesniowskiego.htm

Przykładowy jadłospis (z w/w strony)

I śniadanie

Chleb pszenny z masłem
Jajko na miękko, polędwica sopocka, sałata
Herbata

II śniadanie

Bułka pszenna z masłem, szynką i pomidorem
bez skórki

Obiad

Zupa jarzynowa przecierana z drobnym makaronem
Pulpety z dorsza w sosie koperkowym
Ziemniaki puree
Marchewka puree
Galaretka owocowa
Podwieczorek
Kaszka manna
z przetartymi malinami

Kolacja

Kurczak gotowany bez skórki
Pieczywo jasne
Buraczki puree
Sok owocowy
Anka
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

Elizabetko, mam trochę przepisów, które mogą być wykorzystane w tej diecie, może Ci się przydadzą:

Filet z indyka pieczony w folii

filet z indyka pokrojony na 1-2 centymetrowe plastry
sól
zioła (rozmaryn, bazylia, oregano, pietruszka, koperek ? wg uznania, najlepiej świeże, ale mogą być też suszone lub mrożone)
sezonowe warzywa pokrojone w słupki (marchewka, dynia, seler, można dodać garść liści szpinaku)
folia aluminiowa
olej słonecznikowy lub sojowy

Mięso opłukać, osuszyć z nadmiaru wody, lekko osolić z obu stron i posypać posiekanymi ziołami. Z folii przygotować ?kopertki? lub ?sakiewki?, na środek wyłożyć połowę pokrojonych warzyw, na nich położyć filety i przykryć resztą warzyw. Zawinąć folię i wstawić na blachę do nagrzanego do 180?C piekarnika. Piec 20-30 minut (zależnie od grubości filetów).
Przed podaniem można skropić olejem słonecznikowym.

Pulpeciki rybne w sosie koperkowym

filet z chudej ryby (sandacz, dorsz, szczupak, leszcz lub inna nie tłusta rybka)
1 czerstwa biała bułka
pęczek posiekanego koperku
1 jajko
? szklanki mleka (jeśli jest tolerowane, jeśli nie, można zastąpić bulionem)
sól
500ml bulionu
mąka

Czerstwą bułkę namoczyć w mleku lub bulionie i odcisnąć. Rybę dokładnie oczyścić i razem z odciśniętą bułką przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa lub rozdrobnić w malakserze. Wbić jajko, dodać kopiastą łyżkę posiekanego koperku i sól do smaku. Jeśli masa jest zbyt rzadka można dodać łyżkę bułki tartej, jeśli zbyt gęsta ? odrobinę bulionu. Z masy formować niewielkie pulpeciki i lekko oprószyć mąką. Bulion zagotować i na gotujący się wkładać pulpeciki. Gotować ok. 20 minut, na 2-3 minuty przed końcem gotowania dodać resztę posiekanego koperku i zaprawić mąką rozrobioną z wodą. Do sosu można dodać łyżkę kwaśnej śmietany jeśli jest tolerowana.

W podobny sposób można przygotować pulpeciki z piersi kurczaka.

Kurczak duszony w pomidorach

filet z kurczaka bez skóry
1 ? 2 pomidory
? szklanki bulionu

Pomidory sparzyć i obrać ze skórki, przekroić na ćwiartki, usunąć nasiona i szypułkę, włożyć do rondelka i zalać bulionem. Mięso umyć i dodać do pomidorów. Dusić pod przykryciem 20 minut. Przed podaniem mięso pokroić na centymetrowe plasterki, polać sosem z duszenia i skropić olejem słonecznikowym.

Budyń z kurczaka

2 udka z kurczaka
czerstwa bułka
? szklanki chudego mleka (jeśli jest tolerowane, jeśli nie, można zastąpić bulionem)
łyżeczka oleju słonecznikowego
1 jajko
łyżka tartej bułki
pół pęczka zielonej pietruszki
sól do smaku

Czerstwą bułkę namoczyć w mleku lub bulionie i odcisnąć. Z udek zdjąć skórę i oddzielić mięso od kości, następnie zmielić razem z odciśniętą bułką w maszynce do mięsa lub malakserze. Do masy dodać żółtko, posiekaną natkę i przyprawić do smaku solą. Dokładnie wymieszać. Białko ubić na sztywną pianę i delikatnie wmieszać do masy mięsnej. Masę przełożyć do wysmarowanej olejem słonecznikowym i wysypanej bułką tartą foremki. Foremkę owinąć od góry folią aluminiową, wstawić do garnka i wlać do niego tyle wody, aby sięgała maksymalnie do ? wysokości foremki. Doprowadzić do wrzenia i gotować na bardzo małym ogniu ok. 50-60 minut. Można podawać na ciepło z duszonymi w lekkim sosie warzywami, ziemniakami, a po wystudzeniu np. zamiast wędliny do kanapek.

Życzę zdrówka!

P.S. Poszukam jeszcze innych przepisów, powinnam coś jeszcze znaleźć. Co by Cię najbardziej interesowało?
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

Aniu, Dorko bardzo Wam dziękuję. ;:167
Moja przyjaciółka potrzebuje pomocy więc robię co mogę.
Dietę ma wysokobiałkową i niskotłuszczową....po cielęcinie ma wzdęcia a ta wydaje się najlepsza. Mleka i przetworów mlecznych nie toleruje. Piersi z kurczaka z kolei są zbyt łykowate.... na to wychodzi, że lepsze będą udka. Toleruje schab wieprzowy ale młody. Żadnych pestek nawet z pomidorów. Wszystko musi być zmiksowane na gładką pulpę.....

;:167
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

Podpowiedzcie kochani co dodać do buraczków czerwonych (kwas foliowy) żeby nie powodowały wzdęć. Pokroję je, ugotuję dodam odrobinę soli do smaku i zastanawiam się co dodać żeby podkreślić smak. Cebula odpada. Przed samym podaniem dobrze odcedzę i do picia będzie sam wywar.



;:180
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

Spróbuję dodać jabłko.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

Elizabetko, chcesz zrobić sok czy wywar?
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

Dorotko nic surowego więc muszę gotować.....nie wiem jak długo....10, 15 minut.?
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

To ja bym buraczki starła na najgrubszej tarce, zalała wodą, dodała odrobinę soku z cytryny, odrobinę soli i cukru i pogotowała ok. 10 minut. Na chwilę przed końcem gotowania dodałabym albo starte jabłko, albo jeszcze lepiej sok wyciśnięty z jabłka i tylko zagotowała. Po ostudzeniu odcedzić, mocno odcisnąć i można pić.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

Dorko już mam gotowe....gotowałam 10 minut....jabłka nie dodałam bo się okazało jak je rozkroiłam niezbyt zdrowe. Kupię jutro i znowu zrobię. Cytryny dać nie mogę.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

Zastanawiam się czy byłyby tolerowane buraki kiszone o składzie: małe buraczki, czosnek i skórka czerstwego chleba. Odczekać parę dni i później zrobić wywar. Trzeba próbować. :!:
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

Można próbować, bo każdy organizm inaczej toleruje, czosnek sam w sobie jest ciężkostrawny, ale może akurat kiszony przejdzie?
Możesz też spróbować wycisnąć sok z buraczków i jabłek i zagotować - żeby tylko zawrzało, pić po ostudzeniu.
Polecam też soki przecierowe własnej produkcji: kwaskowe jabłko, marchewka, dynia - wszystko zetrzeć na tarce, zalać wodą, rozgotować, dodać cukier do smaku i zmiksować, wychodzi sok podobny do "Kubusia". Można do marchewki dodawać różne owoce i urozmaicać sobie.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Leśniowski-crohn dieta- przepisy

Post »

A, jeszcze przypomniało mi się odnośnie kwasu foliowego - jeśli Koleżanka toleruje liście szpinaku, to można go dodawać posiekanego do pulpecików, czy z ryby, czy z drobiu, do budyniu mięsnego też można. Tak samo natkę pietruszki. Niektóre osoby tolerują też brokuły, które mają dużo kwasu foliowego. Próbowałyście? Bez tych ogonków brokułowych, same "kwiatki" ścinać nożem i np. zupę-krem z ziemniaczkiem zrobić na bulionie, najlepiej drobiowym. Jeśli Koleżanka nie toleruje mleka i jego przetworów ani cielęciny, to wołowinę raczej też odrzuci...
Pozdrawiam, Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”