Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
alenaa
 Tytuł: Lampy do doświetlania roślin
PostNapisane: 17 sty 2006, o 09:07 
100p
100p

1 szt.
Czy ktoś mógłby mi doradzić jakimi najtańszymi lampami można doświetlac rośliny?

Dociekliwy
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 09:23 
Odpowiedż sama ciśnie się na usta że energooszczędnymi .

Pozostaje tylko sama kwestia kosztów zakupu tych lamp oraz pytanie czy ten zakup będzie służył przez jeden sezon czy też jest to inwestycja wieloletnia .

Jeżeli tylko na jeden sezon to absolutnie odpada sens inwestowania w lampy energooszczędne , ale jeżeli wieloletnia to zakup tych lamp ma sens .

alenaa
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 14:50 
100p
100p

1 szt.
Chodzi mi o to, że ja nic nie wiem na ten temat. Słyszałam, że istnieją takie lampy ale na tym moja wiedza sie kończy. Zastanawiam się, czy dałoby się zamontować coś takiego nad stołem w piwnicy. Więc chodzi mi o coś małego. (większego niz do akwarium ale mniejszego niż do szklarni). Gdzie kupuje się takie lampy? I ile mniej wiecej kosztują?

nemo56
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 15:07 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
pisał już o tym bodajże Janusz z pogotowia ogrodniczego. O wydłużaniu dnia światłem (czy coś takiego).

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 15:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Tak pisał w temacie: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=81
ale nie ma tam odpowiedzi na zadane pytanie.

Dociekliwy
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 16:30 
Wszystko jest uzależnione od tego jakiej mocy ma być żarówka i od firmy produkującej te żarówki .

Dociekliwy
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 16:41 
alenaa napisał(a):
Zastanawiam się, czy dałoby się zamontować coś takiego nad stołem w piwnicy. Więc chodzi mi o coś małego. Gdzie kupuje się takie lampy?

Owszem da się zamontować , wystarczy gwóżdż wbity w sufit , najprostsza oprawka z dużym gwintem (do której wkręca się wspomnianą żarówkę ) z przymocowanym dwużyłowym przewodem , na drugim końcu tego przewodu wtyczka włączona do gniazdka - i wszystko gra .

Spotkałem się z żarówkami o mocy 7W - to chyba daje ok. 25W normalnej żarówki i kosztuje ( gorszej firmy ) ok. 3zł

Można ją kupić w sklepach z narzędziami , sprzętem elektrycznym , lampami , w dużych sklepach typu : Brico Marche , Kaufland , ........ , a spotkałem się także że sprzedawali je w kiosku "Ruchu ".

alenaa
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 17:39 
100p
100p

1 szt.
Dociekliwy - jaka żarówka? przecież nie taka jaką używam w lampce na biurku. Przecież tu chodzi o odpowiednią barwę światła i wiele innych czynników.

Dociekliwy
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 20:48 
alenaa napisał(a):
przecież nie taka jaką używam w lampce na biurku.

Gdzie Ty słyszałaś , że do doświetlania roślin potrzebne są jakieś specjalistyczne żarówki , dające światło o niewiadomo jakich właściwościach ? Jaką barwę ? Jakie czynniki ?

Każda żarówka w tym wypadku będzie dobra , lecz najbardziej oszczędnościowa będzie energooszczędna !

Dociekliwy
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 21:22 
Zastosuj sobie żarówki ultrafioletowe lub żarówki wywołujące podczerwień jak uważasz

i życzę ci powodzenia w uprawach . Tak uprzejmej Pani to wątpię żeby po tym poście jeszcze ktoś chciał cokolwiek doradzać . Pa ! ;:100

alenaa
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 21:39 
100p
100p

1 szt.
Przepraszam jeżeli kogoś uraziłam. Nie to było moim zamiarem, ale dociekliwy pomysl sam jakie ty mi rady dajesz. Zebym kupila zwykłą żarówkę i powiesiła ją na gwożdziu? To po do Was piszę? Za takie rady to ja dziękuję. Powiedz czy próbowałe kiedyś coś takiego i coś ci wyrosło? Daj spokój, bo to jest śmieszne. Oczywiście, ze do uprawy roślin stosuje sie inne lampy niż te używane w domu. Myślałam, że jak się wypowiadacie na forum to wiecie wiecej ode mnie. Dawałeś mi rady jakbym była niedorozwinięta.

alenaa
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 23:05 
100p
100p

1 szt.
I jeszcze jedno - światło podczerwone i ultrafiolet, to z tego co wiem nie ma wpływu na fotosynteze. :D Więc takich lamp też nie szukam

pogotowie ogrodnicze
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2006, o 23:33 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Po co od razu taka nerwowa atmosfera. Ja uważam że doradzam w takich sprawach w których mam doświadczenie. Dlatego nie biore udziału we wszystkich wątkach tylko w tych gdzie moge podzielic sie swoim doświadczeniem.
Podaj mi więcej szczegółów co masz zamiar uprawiać na jakiej powierzchni ,
(bo przedział pomiędzy akwarium a szklarnią np 30 m2 jest znaczny) a obliczymy ilośc światła potrzebnego do do optymalnej fotosyntezy,i wtedy dopiero można pomyśleć o żarówkach.
U mnie poniewiera się ok 50 (150Wat)

Janusz

Zobacz profil Wyślij e-mail      

alenaa
 Tytuł:
PostNapisane: 18 sty 2006, o 09:08 
100p
100p

1 szt.
W tej chwili mam stół o wielkości 1,5 m x4m, a w przyszłym roku bedzie wiecej.Uprawiam fuksje - głównie w formie piennej.Lampy potrzebne mi sa aby przyspieszyc wegetacje i co za tym idzie kwitnienie. Także pobieranie sadzonek powinno być z matecznika, który wczesniej był w chłodniejszej temperaturze ale w pełnym oświetleniu. Myślałam o zastosowaniu kilku lamp akwariowych, ale nie wiem czy są one odpowiednie do roślin lądowych. A zwykłe swietlówki? Nie wiem ile potrzebuję wat ani na jakiej wysokości powinnam umieścić lampy. Jak oblicza się ilośc światła potrzebnego do optymalnej fotosyntezy?
Dzięki za odpowiedź

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 33 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości