Epipremnum - wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
dila57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus

Post »

Ma on rok, lecz rośnie w błyskawicznym tempie. Więc nie jest chyba aż tak stary, łodyga jest bardzo twarda i mocno zółta.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Scindapsus

Post »

Liczyłem na zdjęcie całej rośliny :] w tedy można ocenić w jakim stanie jest naprawdę, jeżeli chodzi i scindapsusa, to jedyna roślina w moim domu (którą naprawdę lubię i podziwiam za piękny wygląd i długość) która mi nie zmarniała.
Napisz może w jakim pokoju ją trzymasz, czy stoi na parapecie (od jakiej strony) czy w głębi pokoju, bo ma ładnie wybarwione listki.
Co do tej łodygi możesz, ten kawałek opryskiwać (jak i cała rośliną) raz dziennie wodą.
Życzę miłego dnia
Tomek.
dila57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus

Post »

Woda może być zwykła? Liście ma dużo i bardzo grube, poza tym zdjęciem bym tego nie ogarnął. Chyba troche narobiłem "szumu" bo raczej nie umiera :D Ale naprawde ma tam ca ciepło. Liście od korzeni są bardzo delikatne w porównaniu z końcowymi, łatwo się odrywają i są zżółknięte. Stoi na parapecie.

Zmierzyłem pęd i ma on 3 metry. Nie mieści mi się już na parepecie, dawno myślałem o zmianie miejsca jednak nie wiem gdzie. Gdzie go dać? Nie chciałbym by wysoko, ponieważ chciałbym mieć wzgląd cały czas na jego podłoże. Pozdrawiam i dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Scindapsus

Post »

To zależy jaki masz pokój (od jakiej strony) ja np. swojego trzymam w pokoju od strony północnej, czyli najciemniejsza strona każdego mieszkania. Jednak w takim pomieszczeniu wybarwia się o wiele dłużej, a i sam przyrost jest wolniejszy.
Jeżeli masz pokój od tej samej strony co ja (lub innej, każda inna strona jest tylko lepsza, niż gorsza xd) możesz postawić go na półce, komodzie, kredensie, lub podwiesić pod sufitem (np. na haczyku) jednak nie w większej odległości niż 3 m (w pokoju północnym), w innych może stać nawet 5 metrów od okna, bo i tak jest tam jasno.

Co do wody, najlepiej przegotowana, gdyż nie zawiera w sobie Ca, taka czysta kranówa sprawi, że na liściach będzie osadzał się wapń, co nieładnie wygląda.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Scindapsus

Post »

Zdecydowanie lepiej jest prowadzić scindapsusa do góry, dając słupek lub palik aby mógł się wspinać. Pisaliśmy już o tym w innym wątku. Nowe liście są wtedy (zdecydowanie) większe niż jak wisi, odległości między liśćmi są mniejsze, i ogólnie kondycja rośliny jest lepsza.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
dila57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus

Post »

Dzisiaj właśnie kupiłem pałke/słupek. Ona ma około 1m, a kwiatek 3m. Oplotłem i jeszcze chwila a już ją przerośnie, co dalej? Odplątać już chyba nie wypada.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Scindapsus

Post »

Od razu przecież można było go poskracać, zrobić nowe sadzonki i zagęścić. I to bym radził wykonać. Poskracał bym do 5-ciu listków. Przecież to pnącze rośnie niesamowicie szybko i idzie wiosna. Nowe przyrosty jeżeli pójdą do góry na pewno będą okazalsze od starych. Będziesz zadowolony.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
dila57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus

Post »

Nie wiem :? Chyba raczej tak nie zrobie, poza tym ja mam tylko jeden pęd. Jeśli bym ściął czubek to dalej bedzie rósł?
Awatar użytkownika
Andziax007
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10079
Od: 20 gru 2008, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce woj. Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Scindapsus

Post »

Jeśli zetniesz czubek to bez problemu puści odrosty.


Ja zdecydowanie jestem za tym co pisał Janusz (karpek). Jeśli ma tylko jedną gałązkę to byłoby super jak byś ją skrócił a nowe sadzonki bez problemu puszczą korzonki w wodzie. Dzięki temu ładnie zagęścisz roślinkę i o wiele lepiej będzie się prezentować.
dila57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus

Post »

Jutro miałem przesadzać, chyba będę musiał poczekać z tym sadzeniem, ale ok odetne.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Scindapsus

Post »

I bardzo dobrze, że się w końcu na to decydujesz. Sadzonki robi się dwu- lub trzy-liściowe. Od góry nad liściem zostaw ok. 0,5 cm, od dołu pod liściem 1 cm (pędu). Ja odrywam zawsze dolny liść i wkładam do ziemi aż pod wyżej leżący.
Takie sadzonki bez problemu ukorzeniają się w wodzie a najlepiej od razu w ziemi obsadzone naokoło tego palika (5-6 sztuk). Ziemia najlepiej torfowa. Miejsce raczej widne i ciepłe. Oczywiście sadzonki nie mogą mieć miękkich ani podgnitych pędów.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
dila57
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 mar 2010, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Scindapsus

Post »

Może byc sadzonka 15 liściowa?
Pretorianie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 sty 2011, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Posiadam Epipremnum popularna jest jego odmiana z żółtymi plamami(Epipremnum złociste)
ale on ma zielone , w dodatku lekko pomarszczone możliwe że to ich cecha lub po prostu wynik po zakorzenieniu sadzonki w ziemi
a wiec pytanie jaki to gatunek rośliny ?
jak o nią dbać(pielęgnacja,itp),zwłaszcza stanowisko (preferuje słońce ,pół cień , cień)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”