Kaktusy Madeleine

Awatar użytkownika
Madeleine
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 kwie 2009, o 22:40
Lokalizacja: spod czeskiej granicy

Kaktusy Madeleine

Post »

Kaktusami zainteresowałam się pierwszy raz w wieku lat dziesięciu, wtedy tez zaczęłam je hodować. Po kilku latach już robiłam sama wysiewy, miałam całkiem spora kolekcję. Niestety, mój kaktusowy zbiorek przeżył tragedię- wyjechałam na dwa miesiące za granicę, w tym czasie (mimo moich tłumaczeń) rośliny zostały obficie zalane przez rodzinę, do tego doszło wilgotne i chłodne lato- po moim powrocie nie było co zbierać. Te które nie zgniły, padły ofiara przędziorków i wełnowców w takiej ilości że nawet nie brałam się za pryskanie tylko paliłam..... Chyba dziesięć lat nie mogłam tego odżałować, miałam straszna traumę- zostało mi kilka takich pancernych okazów. Od dwóch lat mieszxkam w dużym słonecznym domu i jakos na powrót mnie wzięło, trochę mąż mnie namówił że warto drugi raz spróbować- więc probuję! Na początek zdjęcia "najsłabszej " części kolecji- kaktuski z dawnych czasów (pancerne), z bardzo starych wysiewów "kaktus mix", wyniesione ze sklepu (najczęściej jako "gratis" do innej rośliny- zawsze najpierw stoja na kwarantannie bo na bank mają wełnowce) i prezenty od znajomych którzy maja dobre intencje (kaktusy z Castoramy).Do dzisiaj nie jestem pewna jakie to gatunki więc poprosiłabym o pomoc, jeśli komus coś się skojarzy. Przy niektórych rodzaj jest mi znany, ale kilka jest całkowitą zagadką (mam tylko nadzieje że nie są skundlone). Sama takich nie kupuję, bo albo mają szkodniki albo po prostu zdychają szybko i nigdy nie wiadomo co to za rodzaj właściwie, do "lepszej" części zbioru kupuję kaktusy tylko od doświadczonych hodowców i oznaczone. Ale do tych "starych" mam zdecydowanie sentyment, w końcu niektóre przezyły tragedię i nawet mojej mamie się nie dały... :)
Mam zamiar kolekcjonować głównie astrofyta i Echinofossulocactusy, które mnie zawsze zachwycały kształtem żeber. Moze za rok zacznę znów (po wielu latach!) robić wysiewy- okaże się czy nie zapomniałam jak to sie robi...
Mam nadzieje że ktoś rozpozna na tych zdjęciach jakies konkretne gatunki, sama troche wyszłam z wprawy i nawet te najprostsze sprawiają mi trudność jeśli chodzi o oznaczenie gatunkowe (zamieściłam te zdjęcia tez na forum kaktusowym, może tam ktoś mi pomoże w oznaczeniu tych nieszczęśników)
Najpierw cztery gymnocalicja- pierwsze chyba occultum, czwarte podejrzewam że denudatum, drugie i trzecie z miksu kaktusowego- chyba to samo, gatunkowo nie mam pojęcia. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kaktus który podejrzewam o Espostoa lanata
Obrazek

Jakaś Lobivia


Obrazek

Teraz będzie siedem mammillarii, co do których nie mam żadnego pomysłu (najwyżej do trzeciej- schiedeana?)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

To jest chyba jakaś Hatiora, ale gatunkowo tez nie mam pojęcia, która:
Obrazek

Jakis Tephrocactus:

Obrazek

A teraz będzie osiem roslin, co do których nie mam zadnych sensownych pomysłów jeśli chodzi o gatunek (pierwszy i drugie to jakieś stare wysiewy z "miksu"):
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz juz bedę prezentować tę lepszą część zbiorku.
Awatar użytkownika
Madeleine
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 kwie 2009, o 22:40
Lokalizacja: spod czeskiej granicy

Post »

Na początek Echinocactus grusonii, tez wyniesiony z kwiaciarni, kupowałam wtedy chyba kwiatki na dzień matki a tak mi sie go żal zrobiło, bo nie dość że zalany, to jeszcze potraktowany nabłyszczaczem.
Obrazek
Echinofossulocactus erectocentrus z dobrego źródła
Obrazek
Echinofossulocactus lamellosus:
Obrazek
Eriocactus magnificus- pancerniak, ma dwadzieścia lat. Widac po nim ciężkie przezycia, ale daje radę! Był z dobrego źródła od państwa Hinz, moze dlatego taki wytrzymały.
Obrazek
Lofofora diffusa
Obrazek
Mammillaria elongata
Obrazek
Mammillaria gracilis
Obrazek
Mammillaria plumosa- moja ukochana, ciągle kwitnie
Obrazek
Mammillaria prolifera- rok z wełnowcem walczyła, ale dała radę
Obrazek
A to jest rarytas- Uebelamannia pectinifera, bardzo trudny w uprawie, dostałam go w prezencie, wg wszystkich miał nie przetrwać zimy, ale mam go juz rok i tfu, tfu wygląda w miarę przyzwoicie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Edzia89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 maja 2009, o 13:31
Lokalizacja: małopolskie

Post »

superaśnie kaktusy Madeleine ;)
z nazwami raczej nie pomogę, bo jestem początkującym zbieraczem, więc nie znam się tak jak inni :) ale kaktusiki fajnee :lol: 8)
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Super kolekcja:)
Awatar użytkownika
PUMKA
500p
500p
Posty: 593
Od: 16 sty 2009, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Post »

Piekna Uebelmannia - nasza nie przeżyła zimowego podlewania ( wyjechalismy a pani, która sie zajmowała roslinami traktowała wszystkie jak storczyki ) - skąd Ty to znasz, prawda?
Awatar użytkownika
Madeleine
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 kwie 2009, o 22:40
Lokalizacja: spod czeskiej granicy

Post »

Ano znam, w tamtym roku dostałam histerii jak wróciłam z wakacji a wszystkie rośliny (na szczęście poza kaktusami) stały w wodzie. Niestety, niektórzy mają ciężką rękę do konewki, leją tak długo aż zacznie solidnie wyciekać dołem, a to co wyciekło to zostawiają. Przynajmniej mój mąż uważał że na tym polega "podlewanie", na szczęście juz go wyedukowałam. Reszty rodziny niestety jeszcze nie.
Moje kaktusy wszystkie nie były podlewane od pazdziernika, od końca października stały na zimnym strychu, natomiast Uebelmannia w troszkę cieplejszym pomieszczeniu (około 15 stopni). Miały szczęście- tydzień po wyniesieniu na strych pojechałam do szpitala z zagrożoną ciążą i juz bym ich nie wyniosła na zimowisko. Ze strychu wróciły w okolicy wielkanocy, podlałam je dwa tygodnie temu pierwszy raz. Są w trakcie przesadzania.
Awatar użytkownika
Becia
1000p
1000p
Posty: 1789
Od: 9 lip 2007, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sląsk

Post »

witaj wśród kaktusiarzy, kłujaki ładne, mam nadzieje na więcej zdjęć, a dzidzia już z Wami?
Awatar użytkownika
Madeleine
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 kwie 2009, o 22:40
Lokalizacja: spod czeskiej granicy

Post »

Tak, będzie więcej zdjęć, jak dotąd to była "gorsza" część kolekcji (tzn chaotyczna).
Maluszek juz jest z nami, dałam jego zdjęcie w moim drugim temacie (link w podpisie)- własnie z powodu maluszka nie mogę tak naraz wszystkich zdjęć, tylko tak skapuje po trochu, jak mi pozwoli....
Awatar użytkownika
Agii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 2 lip 2008, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Białegostoku woj.podlaskie

Post »

Piękne kakti ,szczególnie Gymnolki :lol:
Awatar użytkownika
Becia
1000p
1000p
Posty: 1789
Od: 9 lip 2007, o 16:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sląsk

Post »

pooglądałam w drugim temacie, dzieciątko śliczne, kaktusiki piękne:)
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Post »

Witam,Madeleine.Na forum kaktusowym ostatnio był mały ruch,a tu nagle w krótkim czasie aż 3 nowe twarze z kapitalnymi kolekcjami. :D Szczególnie wpadła mi w oko Uebelamannia.Jeśli już rok ją masz,to można Cię śmiało zaliczyć do osób o tzw.zielonych rączkach. :lol: Gratuluję.
Chyba większość z nas miała jakieś straty po nadopiekuńczości rodziny.Ja straciłem w taki sposób m.in. blisko 2 metrową Austrocylinderopuncję subulata.Mówi się trudno i żyje się dalej. :lol: Powodzenia w odbudowie zbiorów.
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
Krzysztof N
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 16 lut 2009, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post »

Madeleine pisze:Tak, będzie więcej zdjęć, jak dotąd to była "gorsza" część kolekcji (tzn chaotyczna).
Maluszek już jest z nami, dałam jego zdjęcie w moim drugim temacie (link w podpisie)- własnie z powodu maluszka nie mogę tak naraz wszystkich zdjęć, tylko tak skapuje po trochu, jak mi pozwoli....
Witam,masz piękną kolekcje powodzenia i dawaj reszte kaktusów
Awatar użytkownika
Madeleine
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 kwie 2009, o 22:40
Lokalizacja: spod czeskiej granicy

Post »

Dzięki za uznanie dla moich nieboraków! Teraz juz bez wstydu pokażę astrophyta, zwłaszcza ostatni nabytek z niemiec- przepiekny tricostatum. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”