Dąb - materiał na bonsai

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
matiswim
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 lut 2009, o 19:58
Lokalizacja: gorzów wlkp

Dąb - materiał na bonsai

Post »

Cześć . Chciałem pokazac wam mój ostatni nabytek z lasu -mianowicie skarłowaciały dąbek który ma być materiałem na przyszłe bonsai . Piszę że to dąbek chociaż głowy nie dam -leżały przy nim liście dębu więc tym się sugeruję.Drzewko nie jest jeszcze uformowane , więc czeka je na pewno cięcie . Myślę że jest to niezły materiał na bonsai na który czeka obróbka .Drzewko przyniesione zostało miesiąc temu z lasu i jak widzicie wsadzone do doniczki [wiem że to nie jest typowa doniczka do bonsai] wypełnionej typowym podłożem na jakim rosło.Puszczają już pierwsze pąki więc fajowo że się przyjęło. Na tym forum dostałem wiele praktycznych porad więc nie omieszkam zapytać się o pomysły odnośnie przycięcia tegoż drzewka . Z tego co wiem bonsai z dębu mają większe rozmiary więc nie chciałem na razie jego jeszcze przycinać .Za porady z góry dzięki Obrazek
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Jeżeli ma kuliste pączki, to pewnie dąb. Nie wiem jednak jaki gatunek, pewnie któryś z naszych rodzimych, chociaż koło mnie w lasach rośnie wiele dębów szkarłatnych (a może czerwonych?). Jeśli to szypułkowy, to jego liście nie będą prawie wcale miały ogonków liściowych, klapy będą ułożone dosyć niesymetrycznie, a żyłki dochodzić także to wcięć. Dęby bezszypułkowe mają ogonki liściowe (krótkie), znacznie mniejsze wcięcia, do których nie dochodzą żyłki, a liść będzie symetryczny.

Nie powinno się prowadzić rośliny o wysokości poniżej 70 cm. Kształty, na jakie się nadaje, to pochylony, miotlasty, o prostym pniu, kępiasty, wielopienny.
Siedlisko słoneczne.
latem podlewać codziennie, najlepiej rano. Nie moczyć ani pnia, ani liści.
Mocne gałęzie ciąć od stycznia do końca marca. Świeże można przycinać w razie potrzeby przez całe lato.
Bonsai z dębów mają korzenie wrażliwe na mróz.


Jeżeli jesteś wytrwały, spróbuj wysiać żołędzie (najlepiej zbierać je teraz, wiosną, bo już kiełkują). Z nasion można wpływać na drzewo od samego poczatku, tylko czekać na wyniki trzeba długo. Ja teraz posadziłem u siebie trzy dęby szkarłatne, za kilkanaście lat może będzie się czym pochwalić 8)
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

PS: Po zdjęciu widzę, że masz niezły okaz, ma gruby pień, więc w miarę szybko mozna otrzymać z niego coś ładnego. Wstaw jakieś zdjęcia latem. İ rada ode mnie: nie martw się, że napisałem, żeby ciąć do końca marca, bo to jest wiedza książkowa, a jak wiadomo w życiu bywa inaczej. Ja tnę moje drzewa bez obawy o każdej porze roku, chyba że jest to wyjątkowo gruba gałąź i może wyciec wiele soku.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Trzeba przyznać - "znalezisko" bardzo ładne i z perspektywą na przyszłość. Faktycznie trudno ocenić czy to rzeczywiście dąb (chociaż wiele na to wskazuje: znalezione liście, kolor i struktura gałęzi) - będzie na 100 % wiadomo jak wypuści liście.

Najważniejsze w tej chwili - utrzymać go przy życiu. To jest bardzo trudne zadanie. Pora wykopywania w sam raz, choć widać, że przyciołeś go bardzo płytko (system korzeniowy). To, że wypuszcza liście może być jednak spowodowane "siłą rozpędu" po puszczeniu soków.
Wiele takich Yamadori (buki, graby, wiązy, brzozy) mi osobiście się zmarnowało. Rosły całą wiosnę, lato a na jesień więdły i ginęły. Wiele nie przeżyło już pierwszej zimy. Myślę, że Tobie się uda.
Osobiście dębu: szypułkowego, bezszypułkowego czy czerwonego jako "dorosłe" drzewko nie miałem. Miałem natomiast metrowego dęba błotnego, wykopanego w marcu z parku. Mimo, że fajnie rósł i wypuszczał nowe liście i pędy pod jesień złapał mączniaka i było po nim. Tak więc doświadczenia z dębami nie mam. Oczywiście wysiewałem żołędzie "zwyczajnych" dębów i czerwonego (lub szkarłatnego). Siewki rosły dobrze do pewnego momentu (być może źle dobrana ziemia) potem zaczynały marnieć i trzeba było je wysadzać na trawniki na dworze.

Ten Twój mi się naprawdę podoba. Ja bym się pokusił już w tej chwili o przycięcie go - tym bardziej, że i korzenie są przycięte, co powinien łatwiej znieś.
Tak jak napisał Fi musi rosnąć w słońcu ale nie od razu nagle, tylko powoli trzeba go do niego przyzwyczajać.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
matiswim
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 lut 2009, o 19:58
Lokalizacja: gorzów wlkp

Post »

dzięki f1 za zainteresowanie moim dąbkiem .Przy okazji mam kilka innych okazów na przyszłe bonsai lecz nie jestem pewien czy to buki czy graby a nie mają jeszcze listków ty pewnie będziesz wiedział.O cześć karpek wiedziałem że się odezwiesz - przyciąć to na pewno ale ile i które gałązki ,nie chciałbym przesadzić Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

To chyba buk (nawet doniczka jest podpisana, ale nie po tym poznałem), choć nie dam sobie niczego uciąć.
Mój buk pozyskany z parku rósł dwa lata, a w tym roku nie puszcza liści :( Na szczęście mam blisko domu niewyczerpalne zapasy młodych drzew (chyba żeby się bardzo postarać, to się wyczerpią). Niestety nie mam się jeszcze czym chwalić, chociaż próbuję już od wielu lat tej sztuki, zawsze drzewa mi umierały. Teraz zmieniam podejście, może coś się uda.
Mam kilkuletnią brzózkę, dwie sosny, wiąz i mnóstwo sadzonek, a niektóre drzewa to dopiero nasiona.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Najważniejszą rzeczą przy utrzymaniu drzew liściastych przy życiu, szczególnie teraz z wiosny jest to by ich nie zalewać wodą przy podlewaniu ! Wydaje się naturalne, że drzewo potrzebuje dużo wody - tymczasem takie "stanie" w wodzie powoduje śmierć drzewa. Nieodzowny jest kilkucentymetrowy drenaż z kamyków czy żwiru (nawet jednocentymetrowej średnicy, żwiru akwariumowego), szczególnie w wysokich doniczkach. Ziemia może być z miejsca, w którym drzewo rosło ale dobrze jest jeszcze "rozcieńczyć" ją piaskiem lub drobnym żwirkiem. Szczególnie jeżeli jest gliniasta. Oczywiście w żadnym przypadku nie może być sucha. Ale tak rozrzedzona i z drenażem będzie lepiej oddawała nadmiar wilgoci. W lato możemy podlewać już na maksa.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Jeżeli masz ziemię torfową, warto jest ją "rozcieńczyć" piaskiem albo ziemią z grządki (taką, w której są małe kamyczki, jak ziarnka piasku, a nie tylko próchnica). Wtedy jest lepszy przepływ wody i powietrza.
Pamiętaj też, żeby w żadnym razie nie dopuścić do przelania lub zastoju wody zimą!
matiswim
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 lut 2009, o 19:58
Lokalizacja: gorzów wlkp

Post »

Dzięki za porady .Mam jeszcze pytanko .Jak można określić mniej więcej wiek tego drzewka i w ogóle jak się określa wiek młodych drzewek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”