Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
Ula
 Tytuł: Melioracja. Moja nowa działka jest podmokła
PostNapisane: 22 sie 2006, o 20:07 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Moja nowa działka jest podmokła. Po przekopaniu i ostatnich deszczach zrobiło mi się bagno.
Rośliny, które tam posadziłam gniją, nie można nawet stanąć bo się tonie w błocie.
Potrzebuję jakichś informacji na temet melioracji, odwodniania terenu itp.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

lila31
 Tytuł: Melioracja
PostNapisane: 22 sie 2006, o 20:26 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

więcej niż 1
Witam.
Najważniejszy problem przy odwodnieniu - czy masz gdzie odprowadzić nadmiar wody (np. rów melioracyjny). Ponadto jak dużą powierzchnię chcesz zmeliorować?

wronek89
 Tytuł:
PostNapisane: 22 sie 2006, o 20:37 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Nie znam sie na melioracji ale moze dałoby sie zrobić staw do ktorego spływałby nadmiar wody?

Ula
 Tytuł:
PostNapisane: 22 sie 2006, o 20:53 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Moja działka jest pochyła.Woda występuje na górze. Chcę na dole zrobić oczko wodne i tam sprowadzić wodę. Podmokła część ma wymiary 8x3m.

lila31
PostNapisane: 23 sie 2006, o 15:39 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

więcej niż 1
Witam.
Pomysł z odprowadzeniem wody do oczka nie jest najszczęśliwszy. Każdy chce uprawiać działkę bez środków chemicznych, ale gdy robactwo będzie pożerało Twoją najpiękniejszą roślinę, nie wytrzymasz i roślinę opryskasz. Ten preparat wraz z wodą deszczową popłynie do oczka i może zaszkodzić jego mieszkańcom. Ponadto, podczas większych opadów oczko też się przepełni i będziesz miała problem co zrobić z nadmiarem wody w oczku. Najprostszym rozwiązaniem jest zrobienie w poprzek pochyłości (przed oczkiem, żeby woda się do niego nie wlewała) ścieżki, która będzie stanowiła naturalny drenaż. Jeżeli nie chcesz w tym miejscu ścieżki to może być "placyk" o jakimś fantazyjnym kształcie.
Ja na działce mam, i ścieżki, i "placyk" spełniają swoje zadanie - odbierają nadmiar wody.
Lila.

Ula
 Tytuł:
PostNapisane: 23 sie 2006, o 19:17 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Droga Lilu mój problem polega na tym, że niewiem jak się pozbyć wody, która zalega na działce. Woda znajduje się na góże działki. Oczko chciałam zrobić na dole. Jest to narazie jedyny mój pomysł pozbycia się jej z góry.

lila31
PostNapisane: 24 sie 2006, o 09:53 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

więcej niż 1
Witaj Ula.
Te ścieżki, o których piszę, zachowują się jak drenaż rozsączający i wchłoną nadmiar wody, z którą nie wiesz co zrobić.
Tam gdzie ma być ścieżka kopiesz rów, głęboki, na minimum 15cm, wsypujesz na spód minimum 10cm piasku, ubijasz, a na to waratwa drobnych kamyków. Jest to pewna inwestycja, trzeba kupić piasek no i jakieś krawężniki też by się przydały (można bez krawężników, ale ścieżka z czasem się rozpływa), ale warto - kamyki ładnie komponują się z roślinami. Szerokość ścieżki - u mnie wynosi ona ok.60-70cm. Wadą tych ścieżek jest to, że chodzi się po nich niej wygodnie niż innych nawierzchniach.
Kamyki też najlepiej kupić, o jednakowym granulacie, wielkości ziaren grochu - są najładniejsze.
Pozdrawiam Lila.

Ula
 Tytuł: melioracja
PostNapisane: 25 sie 2006, o 20:40 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Odnośnie mojej działki poradzono mi, żeby kupić rury melioracyjne, na to ułożyć warstwę drobnych kamyków, żwiru, piasku i dopiero gleby. Taki drenaż podobno mi pomoże :( . Rury już kupiłam, kamyki zawsze się skądś wykombinuje, piasek też bo w moim mieście jest piaskownia, problem jest ze żwirem :? . Mieszkam kilka kilometrów od Wałbrzycha czy ktoś może wie skąd w tych okolicach można wziąć żwir.
Z góry dziękuję za odpowiedź ponieważ od kilku dni moim jedynym zajęciem jest kopanie rowów by woda schodziła w dół. :wink:

Zbyszek
 Tytuł:
PostNapisane: 25 sie 2006, o 23:07 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Ulu

Nie wiem w którym kierunku od Wałbrzycha mieszkasz ale wiem że żwir można pozyskać w Boleścinie koło Świdnicy. Jak bedziesz wyjeżdżac ze Świdnicy w kierunku Dzierżoniowa to będziesz zjeżdzać z górki i na dole tego zjazdu przed rzeczką (nie wiem jak się nazywa) jest w lewo skręt na Jagodnik a w prawo taka polna droga wysypana kamieniami w którą musisz skręcić pojedziesz nią jakieś 500 moż 600 metrów i dojedziesz do miejsca w którym z tej rzeczki wydobywają żwir.
Zbyszek.

pogotowie ogrodnicze
 Tytuł:
PostNapisane: 26 sie 2006, o 00:31 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Bezodpływowa niecka glebowa świadczy o występujących warstwach nieprzepuszczalnych.

Na takim terenie często topi się cięzki sprzęt.

Melioracja tu nic nie pomoże

najlepiej sprowadź radiestetę który określi ci czy to woda podskórna czy tak jak pisze wyżej..

Prace związane z przebiciem warstwy nieprzepuszczalnej najlepiej wykonać w okresie zimowym.

Janusz z PO

Zobacz profil Wyślij e-mail      

lila31
PostNapisane: 26 sie 2006, o 09:08 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

więcej niż 1
Witaj Ula.
Ja mam działkę, której podglebiem jest glina z iłem, także podłoże nieprzepuszczające. Mam zrobiony drenaż rozsączający, który odbiera i rozsącza wodę z 340m2 dachu (woda z rynien). Jest to zrobione w ten sposób: wykopane 3 rowy w nich są drobne kamienie, w których umieszczono rury drenarskie. Na wierzchu położona jest folia perforowana (żeby gleba nie wpływała między kamienie) i na to gleba. W ten sposób pozbywam się wody ujętej w rury, której mam nadmiar.
Tobie poradzono, jak zrobić "prawdziwy" drenaż (zbierajacy nadmiar wody), ale zapytam ponownie, czy masz gdzie odprowadzić tą wodę, którą zbierze dren (rów melioracyjny czy jakiś inny odpływ). Ponadto jest to stosunkowo duża inwestycja.
Poradziłam Ci zrobienie "ścieżek" lub "placyków", które pełnią rolę drenażu. Moja działka ma 30 arów, mam porobione ścieżki i kilka placyków w sposób, który Ci wcześnie opisywałam, i nawet przy największych deszczach nie ma problemu z nadmiarem wody, ale wybór metody pozbycia się nadmiaru wody należy do Ciebie.
Pozdrawiam. Lila.

Ula
 Tytuł:
PostNapisane: 28 sie 2006, o 16:36 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Zbyszku bardzo dziękuję za informację. Żwir w miejscu przez Ciebie podanym można zakupić. Gdyby ktoś potrzebował kupić rurki melioracyjne to są one w składach budowlanych.
Rurki mam, żwir będę miała :) . Przystępuję właśnie do kopania rowów ;:159 .

lila31
PostNapisane: 30 sie 2006, o 12:48 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

więcej niż 1
Ula jeszcze raz się wtrącę, może niepotrzebnie, ale chcę dorzucić jeszcze jedno spostrzeżenie dotyczące melioracji.
Nad rowami melioracyjnymi rośliny rosną dość marnie - niewielka warstwa gleby. U mnie na działce, tam gdzie są położone rury z drenażem rozsączającym, nawet trawa wysycha (po kilku słonecznych dniach) mimio podlewania. Tak, że miej to na uwadze, przy sadzeniu roślin.
Pozdrawiam. Lila.

pajackaczka
 Tytuł: Re: Melioracja. Moja nowa działka jest podmokła
PostNapisane: 27 kwi 2010, o 10:59 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,
moja działka również jest bardzo mokra. Jeszcze w marcu bez gumaków ani rusz. Teraz w kwietniu od połowy działki w dół bez gumaków ani rusz ;)

Miałem robić drenaż działki jednak natrafiłem na ten temat i na te ścieżki
@lila31 czy na tak mokrej działce jak moja, te ścieżki też by się sprawdziły?
Piszesz też, iż ścieżki mają mieć głębokość 15cm. Czyli już poniżej tej głębokości nadal będzie woda?

ps: w dole działki na jej granicy jest rów melioracyjny. Wodę z drenażu miałem zamiar tam odprowadzać. Rozumiem że ścieżki też mogłbym do tego rowu kierować?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 18 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: treborx i 19 gości