Cyprysik ( Chamaecyparis) jaka to odmiana?

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 478
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Mam nowe zdjęcie gałązki tej o drobniejszych łuskach [na zdjęciu z prawej], obok gałązki gatunku. Z tego porównania można przyjąć, że jest to odmiana 'aurea'. Jeśli ktoś spotkał się z tą odmianą, proszę o potwierdzenie [lub zaprzeczenie] mojej identyfikacji.

Obrazek
Roman
Awatar użytkownika
Krzyk80
50p
50p
Posty: 83
Od: 26 kwie 2007, o 23:31
Lokalizacja: Krosno woj. podkarpackie

Zakup z hipermarketu - jaka to odmiana żywotnika?

Post »

Proszę o identyfikację roślinki zakupionej w hipermarkecie.
Na metce pisze "żywotnik mix" hehe a to dobre :wink:

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Mnie to wyglada na odmianę Juniperus squamata.
meeisster
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 15 maja 2008, o 14:39
Lokalizacja: Nowy Sącz

Co to za tuje????

Post »

Witam. Zastanawiam się jakiej odmiany sa te tuje... bo gdy je kupowałem to miały być szmaragd ale tak bardziej mi wyglądają na spiralis. Dzięki pozdrawiam
Obrazek Obrazek Obrazek

zdjęcia się udało dodać. :D

To teraz coś na temat tych tui. Wysokość od 180 do troszkę ponad 200cm. Sadzone mniej więcej co 60 cm. Sztuk 20. Kupione miesiąc temu w workowych doniczkach, podobno 6 letnie, sadzone dzień po kupnie bardzo głęboko chyba nawet za bardzo. Dołek wykopany naokoło 70 cm i zasypany gdzieś 30 cm ziemią kupną zmieszaną z normalną tak mniej więcej pół na pół. (doły były kopane głębsze bo tuje zasadzone są na starym wyjeździe właściwie sam kamień pomieszany z gliną był) Szerokość dołu gdzieś z 50 cm, tuje obsypane tez ziemią zwykłą wymieszana z kupną. W tym tygodniu nawożone osmocote trochę mniej niż na instrukcji na opakowaniu. Podlewane raz dziennie wieczorem bardzo obficie, także po igłach. Tuje są posadzone wzdłuż rowu koło drogi.

hmm.. jak o czymś zapomniałem to przepraszam

mam jeszcze dwa pytania :D

kiedy te tuje należy przycinać... chciałbym aby stworzyły zwarty żywopłot i jak je przycinać

jakich można się spodziewać przyrostów czy w ogóle stworzą kiedyś żywopłot

dziękuje pozdrawiam... może te pytania troszkę nie w tym dziale ale głównie chodziło mi jaka to jest odmiana
Mandred
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 16 maja 2008, o 19:08
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post »

zrób gałązkom zdjęcia z bliska od góry i od dołu i jedno pod światło. Postaram się powiedzieć jaki to gatunek.
kejti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 maja 2008, o 14:02

Cyprysik ( Chamaecyparis) jaka to odmiana?

Post »

Obrazek

Proszę, powiedzcie mi co mam w swoim ogrodzie?
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Wygląda jak cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera), ale jaka odmiana? Kolor i 'uiglenie' podobne do Boulevard ale to chyba jednak nie on...
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 478
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Cyprysik groszkowy 'boulevald' na 99%, ewentualnie któraś z odmian 'squarrosa' cyprysika groszkowego.
Roman
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Co to za odmiana tuji - żywotnika?

Post »

Opis wyglądu:
Wysokość obecna około 4 - 4,5 m
Szerokość około 1 - 1,2 m
Pokrój kolumnowy tj. podstawa szersza i zwęża się ku górze.

Pytanie co to jest za odmiana tui :?: Jeśli ktoś może mi pomóc to proszę o pomoc i podanie nazw odmian.


Dodam, że tuja ma już minimum 14 lat.

Tuja matka
Obrazek

Tuja matka zdjęcie z bliska gałązek
Obrazek

Tuja młoda z nasion od tuji matki
Obrazek

Porównanie gałązek tuji młodej (góra) z gałązką matki (dół)
Obrazek
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Wydaje się, że to jest żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) lub żywotnik zachodni (T. occidentalis) ale mogę się mylić. Może ktoś inny dopowie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 478
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Takie niebieskawe szyszki ma tylko żywotnik wschodni, żywotniki zachodnie mają szyszki w kolorze zielonym i mniejsze. Zresztą gałązki także wskazują na żywotnik wschodni.
Prawdopodobnie jest to czysty gatunek. Ten żywotnik ma mało zielonych odmian, ich główną cechą jest niższy bardziej zwarty wzrost. Takimi zielonymi odmianami są np. justynka [justyna] i compacta. Jest jeszcze odmiana nana, ale ta rośnie bardzo wolno.
Roman
Mandred
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 16 maja 2008, o 19:08
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post »

Na 95% jest to żywotnik zachodni. Dolna strona gałązek powinna być jaśniejsza od górnej, środkowe łuski liściowe mają wypukły gruczołek (spójrz pod światło a będą prześwitywać), gałązka po roztarciu ma podobny zapach do jabłek.

Żywotnik wyhodowany z nasion też raczej jest żywotnikiem zachodnim.

Do rozpoznawania dobrze jest dawać dodatkowo zdjęcie dolnej strony gałązek i zdjęcie "owoców" jeśli jest możliwość, w niektórych przypadkach bardzo ułatwiają rozpoznanie.
W przyrodzie nic nie ginie...
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Post »

Po wcześniejszym podaniu odpowiedzi przez karpek'a i przeszukaniu neta rónież na 100% sądzę, że to jest żywotnik zachodni, dodatkowo co potwierdza tą opinie jest "zapach jabłek". oraz na zdjęciu ostatnim widoczne gruczoły.

Zamieszczam nowe zdjęcia (matki tui) górna i spodnia strona gałązki oraz szyszka zdrewniała:

strona górna:
Obrazek

strona spodnia:
Obrazek

strona górna:
Obrazek

strona spodnia plus chyba widoczne "gruczoły":
Obrazek


Pytanie:
Dlaczego żywotnik z nasion "też raczej jest żywotnikiem" tzn, że taki z nasion nie ma 100% cech matki?

Jeśli te zdjęcia pomogą na 100% zidentyfikować tą tuje jako żywotnik zachodni to będę wdzięczny za potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”