Identyfikacja iglaków różnych

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

agaxkub pisze:zgadzam się z Hanią w 100%

jodła ma płaskie miękkie igły i nie kłuje

świerk igły ostro zakończone twarde i kłuje..

to taka najprostsza metoda do rozpoznania
Przy niektórych "wynalazkach" nie sprawdzi się, choć to prawda.
Odrywamy igłę. Jodła ma igłę na "przyldze", po oderwaniu zostaje okrągły ślad na gładkiej gałązce. Świerk ma igłę na trzoneczku, po oderwaniu gałązka jest "kostropata".
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Najprostszą metodą rozróżnienia podstawowych gatunków jodeł od świerków jest sprawdzenie, czy na spodniej stronie igieł są kredowe paski, czy ich nie ma? Jodły głównie mają paski, świerki nie, choć świerk serbski jest tu wyjątkiem. Drugą cechą jest to, że jodły mają igły wcięte na wierzchołku, a świerki ostro zakończone.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Mnie wpojono taką regułę, że wszystkie świerki charakteryzują się tym, że ich igły są osadzone na małych brązowych trzoneczkach (ponoc to cecha charakterystyczna wszystkich świerków). Na pierwszym zdjęciu, przedstawione drzewko może też byc choiną kanadyjską. Reszta tak jak napisała Hanka55. Świerk to prawdopodobnie świerk kłujący.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

śnieżka pisze:Najprostszą metodą rozróżnienia podstawowych gatunków jodeł od świerków jest sprawdzenie, czy na spodniej stronie igieł są kredowe paski, czy ich nie ma? Jodły głównie mają paski, świerki nie, choć świerk serbski jest tu wyjątkiem. Drugą cechą jest to, że jodły mają igły wcięte na wierzchołku, a świerki ostro zakończone.
Niekoniecznie. A. cephalonica i A. holophylla ma igły zaostrzone. A. concolor, nobilis i lasiocarpa ma igły jednobarwne.U świerków sekcji Eupicea igły czworokątne, Casicta- czworokątne lub spłaszczone, często z nalotem woskowym na spodzie, sekcja Omorika- z reguły spłaszczone, owszem, z dwoma paskami.
Blizna (okrągła) po opadnięciu igły jest podstawową cechą rozpoznawczą jodeł.
miko1627
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2008, o 16:40
Lokalizacja: Wielkopolska

Co to jest? (Juniperus communis)

Post »

Teraz wyjdzie, że jestem laik jeśli chodzi o ogrodnictwo, ale nie mam pojęcia co to mi rośnie przed domem. Może ktoś z Was? Z góry dzięki. Obrazek
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Myślę,że jest to jałowiec chiński :wink:
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Mam kilku podejrzanych, niestety fotka strasznie długo się ładuję i nie mam możliwości zobaczenia pełnego obrazu.
Sądzę że to może być cyprysik groszkowy odmiana Squarrosa lub ten sam cyprysik tylko odmiana Boulevard choć pewnie ona odpada albo to będzie jałowiec chiński odmiana Blaauw lub jeszcze jałowiec pospolity. To by było na tyle.
Jak masz jeszcze jakieś pytania to zadawaj je śmiało. Na PW też możesz. :) :wink:
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Wydaje mi się, że jałowiec.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

witam, moim skromnym zdaniem uważam że jest to cyprysik groszkowy Squarrosa lub Squarrosa Sulfurea. To na pewno nie jest Bouleward. Co co jałowca chińskiego, to raczej nie, on ale brakuje mi wyraźnej gałązki z igłą.
miko1627
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2008, o 16:40
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Może to zdjęcie z mniejszej odległości pomoże.

Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Juniperus communis
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Jałowiec

Post »

MirekL pisze:Niekoniecznie :D Popatrzyłem na swoje. Lepiej trzyma barwę 'Golden Saucer' i 'Mordigan Gold'. 'Pfitzeriana Aurea' prawie całkiem zielona, 'Old Gold' też mało żółty, 'Goldkissen' żółty, 'King of Spring' zielony,'Gold Star' podobnie. I stare krzewy jakoś lepiej wybarwione, a i od stanowiska zależy.
Mirku - coś mnie zdziwiło w Twojej wypowiedzi.... :? Jaki zatem to jest jałowiec? Taka mała zagadka :wink:
Obrazek
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zagadka postawiona nieuczciwie :D
Ten kolorek umalowany promieniami niskiego słoneczka...ale fakt, żółte.

Na pewno x media. Na pewno pochodna od 'Pf. Aurea'.
Polazłem specjalnie do ogrodu i opisałem, jak teraz moje wyglądają. A wiem, co mam i gdzie rośnie. Matecznik. Barwa zależy poza cechami odmiany też od światła, nawożenia, no i pory roku- przecież wiesz. I z fotki nie podejmę się odróżnić np. 'Mordigan Gold' od "Golden Saucer'. A w fazie dwuletniej sadzonki to raczej nierealne..
U mnie 'Old Gold' w cieniu pod sosną całkiem zielony, w miejscu nasłonecznionym wyrażnie żółty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”