Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11648
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Małgosiu pewnie zarobiona jesteś. ;:168
Zimą może znajdziesz trochę czasu na pochwalenie się plonami i kolejnymi pracami na działce. :wit
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 758
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Super siedlisko.. prześledziłem cały wątek.. rzeczywiście orzechów włoskich brakuje. :wink:
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1324
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Wpadam na chwilkę, żeby się przywitać. :wit

Dziękuję za odwiedziny i miłe słowa od wszystkich ;:196

Chciałam posadzić jeszcze czereśnie, wiśnie, śliwki i orzechy włoskie oraz laskowe, no i jeszcze borówki amerykańskie, i kamczatkę... Oj, chyba się w głowę uderzyłam gdzieś niechcący, bo kto to obrobi??? ;:14

Koncówka lata była rzeczywiście pracowita. Jesień też będzie, więc chyba tylko orzechy włoskie kupię i dosadzę z tej listy.

Konopie skoszone kosą spalinową, wysuszone na polu, wstępnie wymłócone (jak uschły, to wydeptałam na plandece i zssypaliśmy do wózka, i do szopy). Teraz trzeba pozbyć się liści i łusek. Łodygi, jak się wyroszą i włókno zacznie odłazić, to będziemy przerabiać dalej.

Co do dyń, to wysiałam jakieś stare nasiona i wzeszło ich stanowczo za dużo. Mam Hokkaido, coś, co wygląda na Justynkę (miałam ją kiedyś), Bambino, Butternut, Sweet Dumpling, Melonową żółtą i jakieś mieszańce. Nie wiem, co ja z nimi wszystkimi zrobię. ;:223 W przyszłym roku ograniczę się tylko do małych odmian. Rezygnuję z Bambino i Melonowej, bo rosną na ponad 10 kg.

Przepisy na potrawy z dyń, to:
- grillowana Hokkaido/Justynka - przyprawiam po ugrillowaniu. Zawsze mi smakują
- budyń z Bambino, Melonowej lub Butternut - pulpa dyniowa zaprawiona budyniem waniliowym lub śmietankowym z torebki
- zapiekana na słodko Sweet Dumpling - faszerowana ryżem z jabłkiem i cynamonem + słodki sos śmietanowy po upieczeniu
- zupa z Bambino lub Butternut - z dodatkiem warzyw, zmiksowana, z czosnkiem, podawana z prażonymi ziarnami dyni i kleksem śmietany
Nie robię niczego wymyślnego. Wszystko jest proste do przygotowania.

Wykopaliśmy w między czasie dół pod fundamenty budynku gospodarczego, a w kupce piachu zrobiłam kopiec na warzywa - na konstrukcji z palet. Drzwiczki do kopca już są gotowe, trzeba je tylko zamontować i można przechowywać warzywa korzeniowe oraz ziemniaki.

Jak wracam ze wsi, to jestem taka połamana, że w tygodniu w pracy odpoczywam, choć wyzwań nie mało mam z wdrożeniem nowego systemu... Taki fitness ;:306
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11648
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Małgosiu dziękuję za przepisy dyniowe. ;:180 Też nie robię wymyślnych dań, bo najlepsze proste. Nie mogę jeść nabiału i octu, więc najczęściej na świeżo zjadamy. Proszek budyniowy rozrabiasz w mleku, czy wodzie?
Nie obawiasz się gryzoni w kopcu ograniczonym paletami. ;:131
Spokoju w pracy i ciepła na ostatnie prace na działce. ;:168
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6032
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Dziewczyny ,pyszny jest sernik z dynią , przepis znajdziecie https://aniagotuje.pl/przepis/sernik-dyniowy
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1324
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Soniu, budyń rozrabiam w mleku, ale skoro nie możesz nabiału, to może zrób na kokosowym, albo sojowym. Doda to trochę aromatu budyniowi.
Gryzoni obawiam się, niestety. Nie mam jednak gdzie przechować warzyw korzeniowych. Może nie będzie tak źle. :roll:

Asiu, dzięki za linka. :) Zawsze, jak koszystam z przepisów Ani, to mi wychodzą.

Wczoraj pokombinowałam samodzielnie ciasto z dyni i nie wyrosło. Jest płaskie i nieco kleiste - klasyczny zakalec :D Domyślam się, że za dużo purre dyniowego dałam i to było z dyni Bambino, więc za mokre i za ciężkie było ciasto. Mąż próbując skomentował, że on daje znacznie mniej mąki do budyniu :;230

A tu klęski urodzaju ciąg dalszy.
Obrazek
Ten wózek ma wymiary 0,6 x 1,2 metra, a mam tego jeszcze z 10 razy tyle.

Część dyń już sprzedałam. Duże na lampiony poszły, małe do jedzenia.
Obrazek

Mam całkiem sporo pokręconych marchewek. Chyba muszę je siać w wyższej części warzywnika, na bardziej piaszczystej glebie, albo zrobić podwyższone grządki.
Marchewkowa makrama z 1 marchewki:
Obrazek
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11648
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Dzięki Małgorzatko. ;:196 Spróbuję z którymś mlekiem roślinnym, choć nie przepadam za nimi. :roll:
Dyniowe plony wyjątkowe. ;:oj
Marchewki do podziwiania, ale obierać będzie ciężko. ;:173
Spokojnego weekendu. ;:3
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2644
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Małgorzatko, dziękuję również za propozycje przygotowania potraw z dyni. Ja zupę dyniową robię na mleku kokosowym, z dodatkiem takich przypraw jak gałka muszkatołowa, imbir, kurkuma cynamon nie trzymam się ściśle przepisów choć inspiracje też czerpię z blogów "Kwestia smaku" lub "Ania gotuje". Jako dodatek mogą być też prażone płatki lub słupki migdałowe, albo groszek ptysiowy.
Ale masz różnorodne dynie ;:138 pomijając już ich ilość ;:oj Nie ma zjawiska krzyżowego zapylania i powstawania mieszanek odmian?
Może warto do tych palet przybić siatkę na krety ;:7
Miłej niedzieli :wit
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1324
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Halszko, za późno na poprawianie kopca, bo już załadowany warzywami. Trudno, niech się dzieje wola nieba... Z pola trzeba był sprzątnąć. W przyszłym roku mam obiecaną porządną piwniczkę. :)

Z tymi krzyżówkami, to widać na zdjęciach, co się porobiło :lol:

Dynia piżmowa Cucurbita moschata - Butternut teoretycznie nie powinna się skrzyżować z innymi, a mam tylko 2 wersje - gładką i lekko łaciatą. Niestety, niektóre są prawie okrągłe, więc chyba jednak coś się pomieszało.

Dynia zwyczajna Cucurbita pepo, czyli Sweet Dumpling i Cukinia, mogą się skrzyżować. Ciekawe, że mam z jednej rośliny dynie pokroju zbliżone do Patisona, ale w ubarwieniu Sweet Dumpling i jest ze 3 razy większa od typowej Sweet Dumpling. Może po sąsiedzku ktoś miał Patisony (to też dynia zwyczajna)?

Reszta, to dynie olbrzymie Cucurbita maxima- Hokkaido, Justynka, Melonowa i Bambino. Tu już wszystkie ze wszystkimi... ;)
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1324
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

DYNIOBRANIE!!!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I urocza trzmielina na skraju rowu
Obrazek
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 17033
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

No no fajne dyniobranie.
Sprzęt odpowiedni i porządny widzę jest ;:333
Trzmielina ładna. I u mnie przy moim lasku jest. :wink:
Awatar użytkownika
Panna_be
100p
100p
Posty: 142
Od: 15 sie 2020, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: miasto Świętej Wieży

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Ja również dziękuję bardzo za przepisy, szczególnie zaintrygował mnie budyń z dyni! Aż muszę go zrobić. Co do sernika dyniowego, to koleżanka piecze i bardzo sobie go wszyscy chwalimy :)
działka moje hobby

Przy Bursztynowej
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5492
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Witaj Małgorzato :wit Od jakiegoś czasu przyglądam się z jakim rozmachem urządzasz swoje siedlisko ;:215 Jestem pod wielkim wrażeniem ilości pracy jaką do tej pory włożyłaś w tworzenie tego wyjątkowego miejsca. Ilość nasadzeń wszelkiego rodzaju - oszałamia. A takiej klęski urodzaju dyni tylko pozazdrościć ;:138
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”