Przędziorki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
nrrntr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 20 mar 2009, o 20:56

Post »

Już dawno bym zrobił zdjęcie, gdybym miał aparat :( Najfajniej byłoby kupić, jakiś uniwersalny preparat na wszystkie szkodniki, ale taki na pewno nie istnieje :(
lotta
500p
500p
Posty: 591
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Czarodziej_ pisze:Skutecznie przędziorka możesz zwalczyć jedynie naprzemiennie opryskując Magusem i Actellic przynajmniej dwukrotnie każdym na zmianę, inne domowe metody można włożyć pomiędzy bajki, mam cytrusy które są szczególnie przez przędziorki uwielbiane i niczym innym nie udało mi się tego szkodnika zniszczyć całkowicie. :wink:
A mi się udało zwalczyć na fikusie benjamina wywarem z tymianku lub z szałwii lekarskiej (były stosowane oba po 2 razy - więc nie wiem który zadziałal). Minęło już kilka miesięcy i nie ma go do tej pory, więc chyba z nim koniec.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

lotta możliwe że tak, widocznie kolonia była niewielka lub nie zdążyły złożyć jaj i dlatego Ci się udało, w warunkach domowych gdzie mamy zazwyczaj niską wilgotność powietrza (co im sprzyja - szczególnie rozwojowi) trudno je bez chemii wytępić. :wink:
Awatar użytkownika
Asiula5432
50p
50p
Posty: 59
Od: 10 cze 2010, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kalisza

Przędziorek na alokazji

Post »

witam wszystkich :D
Jakiś czas temu zauważyłam na spodzie liści alokazji biały nalot przypominający pyłek, proszek. na roślince nie ma innych "dziwnych" żyjątek, ani na liściach, ani w ziemi. Zastanawiam się, czy to nie jest wełnowiec. Liczę na to, że ktoś podpowie mi co to moze być:

Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/832 ... 5cb5e.html

I jeszcze jedno pytanko. co zrobić z resztką "kolby" , która została po kwitnieniu? Chodzi mi o zieloną "bulwę". Zostawić czy odciąć? Zastanawiam się czy nie męczy zbytnio roślinki. Ma ona obecnie tylko 3 liście i pojawia się jeden malutki.
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: alokazja

Post »

Na pewno to nie jest wełnowiec. Dorosłe samice mają charakterystyczny nalot w postaci kłaczków waty. Młode osobniki to są takie małe beżowe kropki. Siedzą w ziemi lub na listkach przy nerwie pod liściem i przy złączeniu liścia z gałązką. Samce latają.
Podejrzewałabym może przędziorka, fotka nie jest wyraźna. A są takie pajęczynki :?: :arrow: jeśli tak to przędziorek.
Moja kolba uschła sama i dopiero ją usunęłam.
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
Asiula5432
50p
50p
Posty: 59
Od: 10 cze 2010, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kalisza

Re: alokazja

Post »

AGO Z dziękuję za odpowiedź.
nie mogę niestety zrobić wyrażniejszej fotki :cry:
Alokazja stoi na parapecie z mnóstwem innych kwiatków i tylko ona ma te malutkie białe kropeczki, mimo że już kilka miesięcy temu je zauważyłam. co prawda przy przecieraniu szmatką "proszek" schodzi, ale potem powraca...
aha i nie ma ani jednej pajęczynki, więc przędziorek odpada.
Awatar użytkownika
Asiula5432
50p
50p
Posty: 59
Od: 10 cze 2010, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kalisza

Re: alokazja

Post »

Przepraszam, ale moja wczorajsza odpowiedż byla zbyt pochopna. Dzisiaj w świetle słonecznym zauważyłam delikatne pajęczynki, ale tylko na końcach liści. Liść alokazji ma typowe zagłębienia i tylko tam widać ten "proszek".
Owe maciupkie pajęczynki zauważyłam jeszcze na muchołowce i te same białe punkciki rozciane wzdłuż nerwu na fikusie beniamina :oops:
obawiam sie, że szykuje mi sie jakaś okropna inwazja:(
czyli przędziorek?
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: alokazja

Post »

oj niestety tak ;:108 :cry:
Awatar użytkownika
Asiula5432
50p
50p
Posty: 59
Od: 10 cze 2010, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kalisza

Re: alokazja

Post »

hm... powiem szczerze że to moje pierwsze spotkanie z jakimś intruzem na kwiatkach.
Słyszałam, że bardzo ciężko jest się pozbyć przędziorka i walka z nim jest bezowocna :?
Macie może jakieś sprawdzone środki chemiczne, które sami stosowaliście i były skuteczne?
Liczę na Waszą pomoc, bo w sklepach to dobrej rady raczej się nie usłyszy...
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: alokazja

Post »

przędziorka można się pozbyć moim zdaniem łatwo, odseparuj tylko inne roslinki od zarażonych i umyj listki w płynie do naczyń troche rozcieńczonym z wodą, mi tak podziałało bez żadnej chemi :wink: i tak ze trzy razy w tyg, często zraszaj roślinki samą przegotowana wodą.
Awatar użytkownika
Asiula5432
50p
50p
Posty: 59
Od: 10 cze 2010, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kalisza

Re: alokazja

Post »

anetto dziękuję za poradę :wink: .
Mam nadzieję, że się uda z tym płynem:) Nigdy nie słyszałam o takim sposobie i bardzo chętnie go wypróbuję. :tan
Tylko czy płyn nie zaszkodzi roślinkom?
i jeszcze pytanko: co z muchołówką? zostawić czy też przecierać co się da?
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: alokazja

Post »

nie, płyn nie zaszkodzi roślinkom a co muchówki to niestety nie znam się na muchojadach ale zraszanie chyba nie zaszkodzi :oops:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: alokazja

Post »

Asiula5432 kup sobie Magus 200 SC i zrób trzy opryski nim co trzeci dzień każdy oprysk, pierwszy i drugi dawka 1 ml na 1 l wody trzeci dawka 1 ml na 0,75 l wody. Co do muchołówki nie zrasza się jej ale w celu pozbycia się szkodnika jest to konieczne i oprysk jej nie zaszkodzi. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”