Kolekcje Floriana cz.3

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4568
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Chyba jabłonie nie kwitną jednakowo...mam taką jedną która ma piękne kwiaty :D
Lubię krzewy tamaryszkowe, mam jednego, ma może z 5 lat a wciąż jest mały :roll: Chyba muszę mu pomóc :)
Kosaciec mleczny jest wyjątkowy :)
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Lidziu, a ja myślałem, że kosaćca mlecznego mam od Ciebie :lol: U mnie rozrósł się w dużą kępę -widać, że słoneczko mu służy. Pozyskuję z niego liście na potrzeby florystyczne.
Fibigia wyparła smagliczkę? :shock: Smagliczka u mnie wręcz ekspansywna a fibigia daje niewielki samosiew. Zaintrygowałaś mnie tym, że jest jadalna :shock: Która jej część?
Dzięki Tobie odkryłem, że moja aukuba ma kwiatuszki, tylko że nigdy ich nie szukałem w gęstwinie liści:
Obrazek

inna roślina o skromnych kwiatach opanowała cienisty zakątek:
telima wielkokwiatowa
Obrazek

Andrzeju, chłody były niepokojące. Zwłaszcza na farmie, gdzie było 2 stopnie mniej i wiele roślin uszkodziło. Najbardziej to chyba funkie, które już były w fazie do cięcia. A z roślin od Ciebie zadebiutował florystycznie bodziszek żałobny. Nie obfociłem go więc mój bodziszek żałobny 'Rose Madder'
Obrazek

Sprzątając szklarnię, znalazłem ubiegłoroczne proso. Zdobi łazienkę :)
Obrazek

Sandro, też lubię zapach hiacyntów ale nie jako "naj" ale jako jeden z wielu miłych zapachów wiosennych. Np. delikatne zapachy abeliofylum czy akebii, miodowy zapach laków czy intensywne zapachy fiołków, narcyzów czy lilaków - wszystkie piękne!
To przewrotnie - rośliny ale o pachnących liściach, które teraz kwitną:
czosnek niedźwiedzi
Obrazek

bodziszek kantabryjski
Obrazek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Małgorzato, to prawda - pigwa ma dużo większe kwiaty ale kolorystyka ta sama, stąd moje porównanie. Napisałaś, że rozwijają się na szczytach pędów, co mogło by sugerować, że gdzieś wysoko. A tak nie jest, bo mam pigwę od kilkunastu lat i jest to niewielkie drzewo z gałęziami zwisającymi od pół metra nad ziemią. Więc kwiaty są na wyciągniecie ręki.
Tamaryszek jak najbardziej na kwiat cięty ale kondycjonowany i tylko w pąkach.
Skoro o niewielkich drzewkach mowa, to moim ulubieńcem wiosennym jest oliwnik wąskolistny. Jeszcze nie kwitnie ale ma fantastyczne liście:
Obrazek

Natomiast kwitnie suchodrzew pospolity. Ktoś mi mówił, że ładnie pachnie. Obwąchiwałem dość długo i nie wyczułem żadnego zapachu:
Obrazek

Loki ciekawe, co piszesz. Niech zatem będzie - "narcyz kaczorka" ;:306
Dla Ciebie vinca diformis, bo wiem, że lubisz :)
Obrazek

Ostatnia z moich kokoryczy - corydalis lutea
Obrazek

Sauromatum dziękuję. Kwiaty pigwy są wyraziste, nie tworzą grupy, bo każdy kwiat otoczony jest liśćmi też zdecydowanie ładniejszymi niż u jabłoni zatem to kwitnienie jest spektakularne.
Glicynia nawet nie wiem, czy odmianowa, bo mam ją od kogoś z pędu. Z tego powodu że nie szczepiona zakwitła po chyba dwunastu latach. Ale warto było czekać, bo teraz jest niezawodna i nawet niedawne przymrozki nie zniszczyły kwiatów.
Obwąchałem dziś lilaka 'Palibin', po Twojej sugestii, że ma mocny zapach. Nie potwierdzam. Pachnie bardzo przyjemnie ale jest niski więc trzeba się pochylić i włożyć nos w kwiatostan, by poczuć intensywność zapachu.
Niskie kosaćce się skończyły więc kolejny średniowysoki, jaki dziś zakwitł:
'Vole, vole, vole', prosta budowa, bo zapewne stara odmiana
Obrazek

Najpóźniejszy z szafirków a zarazem najdziwniejszy:
muscari armeniacum 'Blue Spike'
Obrazek

Moniko, pięknie napisałaś! Takie przemiany ogrodowe i przewartościowania przechodzi każdy z nas. Stałe jest jedno - nie mija fascynacja ogrodem, kwiatami, roślinami i pracą w ziemi. Kilka lat wstecz nie pomyślałbym, że będę uprawiał kilka tysięcy dalii i wokół kwiatów będzie kręcił się nie tylko mój czas wolny i relaks ale również życie zawodowe. Właśnie jestem na etapie robienia sadzonek daliowych, od których uginają się już regały:
Obrazek

Odważyłem się zapoczątkować sadzenie do gruntu sadzonek, choć robiłem to do tej pory zawsze po 15 maja. Ale sadzonki są już tak duże, a wegetacja tak przyspieszona, że postanowiłem zaryzykować:
Obrazek

Sandro, są też jabłonie ozdobne i te na pewno mają ciekawe różnorodne kwiaty. Ale jabłonie wytwarzające jadalne owoce to wydawało mi się, że mają jednakowe kwiaty? Ale może się mylę, bo specjalnie się nie przyglądałem jabłonkom a sam mam jedną.
Nowa roślina u mnie - len trwały:
Obrazek

Z pięknie pachnących roślin wiosennych zapomniałem o miesiącznicy trwałej:
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12145
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

W sumie nie jestem tym zaskoczony, bo z niektórymi substancjami już tak jest, że w zależności od stężenia dostarczają zupełnie odmiennych wrażeń… Chociażby indol w niewielkim stężeniu pachnie jaśminem, w dużym zaś kałem (dokładniej rzecz biorąc zarówno jaśmin jak i kał swoje charakterystyczne zapachy zawdzięczają indolowi)…

Dzięki za barwinka. I za kokorycz. Piękne! ;:167

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7973
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie
Nie mogę się napatrzeć na Twoje iryski :D
Tym bardziej ,że sama liczę /po obmacaniu /zaledwie na doniczkowe. :lol:
Ślimaki pożarły.
Facelią mnie zaskoczyłeś ,musiała się sama wysiać :?:
A myśmy dopiero posiali na polu.
Czy macie straty po przymrozkach :?: Wiem ,że w niecce mieszkacie ,ale nie daleko było ponoć minus 8 ;:oj
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1251
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie, ja też nie czuję zapachu suchodrzewu pospolitego. Natomiast intensywny zapach ma Wiciokrzew pomorski. On ma blado-różowo-brzoskwiniowe i ciut większe kwiatki. Jest pnączem blisko spokrewnionym z suchodrzewem.

Moja pigwa gruszkowata jest drzewkiem i ma spory wigor, który trudno mi utrzymać w ryzach na małym RODos. Moja prawie nie tworzy krótkopędów i kwitnie na końcówkach dłuższych pędów. A może to wina tego, że ciągle tnę tą moją pigwę?
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Loki, to wszystko jasne :) Stężenie danej substancji ma ogromne znaczenie. Właśnie robię różne opryski i sprawdzam, jakie ma być stężenie poszczególnych środków ochrony roślin.
Z powrotem wróciło ciepło i kosaćce średniowysokie się rozkręcają:
'Footloose'
Obrazek

'Blessed Again'
Obrazek

Agnieszko, ostrzegano mnie, że facelia sieje się jak chwast i na to liczyłem. Nie muszę się o nią troszczyć i zaczyna kwitnąć bardzo wcześnie. To mi pasuje.
Przymrozki były ale porównałbym je do skaleczeń. Trochę poboli ale szybko zapomnimy o odmrożonych liściach funki, katalpy i innych. Zresztą rośliny zregenerują się. Niektóre kosaćce też mają odmrożone pąki i nie zakwitną. Nie boleję nad tym, mam ich tyle, że to minimalne straty. Właśnie zakwitł stary kosaciec, którego pokazywała też Slila:
Obrazek

Mój ulubiony rdest wężownik
Obrazek

Małgorzato, ja rzeczywiście nie tnę pigwy i rośnie przysadzista, naturalna i wg mnie ładnie to wygląda.
Wiciokrzew pomorski znam i słynie on z mocnego zapachu. Rośnie kilka sztuk na płocie sąsiadki powyżej doliny daliowej i czasem jak zawieje, pachnie w całej dolince.
Oregano 'Aureum' pięknie wygląda o tej porze:
Obrazek

Niewielkie kwiaty chrzanu
Obrazek

Ale nie jest to zwykły chrzan; uprawiam go na potrzeby florystów:
'Variegata'
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12145
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Piękne te irysy, piękne.

A skoro już o stężeniach mowa: jak to mówił Paracelsus: „Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4568
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Hehehe ostatnio zjadałam listek czosnku niedźwiedziego i mnie z początku rozczarował, dopiero jak doszłam do łodyżki to poczułam smak czosnku. Chyba jest przereklamowany, stwierdzam to po tym jak dostałam go w końcu w swoje ręce.
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Loki, trafna i mądra sentencja Paracelsusa. Fajnie, że ją przypomniałeś.
A kosaćce rozkręcają się coraz mocniej, bo już kwitną wczesne odmiany wysokich czyli TB.
Taką bardzo wczesną odmianą jest bardzo ciemna, polska odmiana
'Czarna Madonna'
Obrazek

Roślina, na której powrót do ogrodu długo czekałem. I wreszcie się doczekałem na wieczornika damskiego:
Obrazek

Olu, przyznam się, że ja też chętniej sięgam po szczypiorek, bo jest pod ręką i to przez cały sezon. Ale czosnek niedźwiedzi też cenię, choćby dla odmiany, wzbogacenia menu, czy właśnie w formie suszonej zimą. Poza tym ładnie kwitnie i pięknie zadarnia miejsca cieniste.
Jeszcze kwitną odmiany średniowysokie:
'Irish Darling'
Obrazek

'Blue Eyed Blond'
Obrazek

Piwonia lekarska zwana piwonią majową zameldowała się dokładnie 1 maja:
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12145
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Piękne te kosaćce. Piękne!

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
neferet
100p
100p
Posty: 164
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Piwonia lekarska zwana piwonią majową zameldowała się dokładnie 1 maja
Niech mi ktoś powie, że rośliny się nie znają na kalendarzu! :wink:

Wieczornik damski też pachnie. Moja wieczorna trasa z psem prowadzi obok wielkiej kępy wieczornika, tyle że białego. Czuć go z daleka.
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
Za furtką
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11551
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kolekcje Floriana cz.3

Post »

Florianie szafirek 'Blue Spike' uroczy. Dostałam Fantasy Creation ale ma jakiś dziwny, brudno-niebieski kolor. ;:131
Masz taką liczbę dalii, że sadzenie pewnie zajmie tydzień. Swoje trzy kupione dziś posadziłam, z karp rosną w donicach. Wstrzymuję się, bo jeszcze boję się przymrozków.
Irysami nie sposób się nie zachwycać, 'Footloose' cudny. ;:oj
Wieczornik damski miałam w początkach ogrodu, strasznie się siał, choć urody mu nie można odmówić. ;:108
Pogody i siły na czas intensywnej pracy dla Ciebie. :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”