Trawnik jeszcze w tym roku?... Prosze o Pomoc! ++ FOTO

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
fiolek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: radom

Trawnik jeszcze w tym roku?... Prosze o Pomoc! ++ FOTO

Post »

Witam Wszystkich, Ja tu nowy i mam nadzieje w przyszlosci czesto goszczacy :wink:

Zakladam temat, gdyz chcialbym Prosic o porady dotyczacej mojej dzialki
, ponizej przedstawiam jej zdjecia oraz plan tego co zrobiono i zapytania co robic dalej... by miec "jako taki" trawniczek jeszcze tego lata

wiec

- mam placyk jak na zdjeciu za domem +- 400m2
- roslo na nim wszystko co popadnie
- laczy sie z lasem, mech i inne takie...
- w lipcu 2008 zlane rundapem i po 3 tyg, jak zeschlo przeorane
- pod koniec wrzesnia poczynilem to samo
- i obecnie wyglada jak na zdjeciach
- w planie jak tylko beda 1 dni wiosny mam jak najszybsze hmm - przeoranie widlami reczne wybieranie perzy i ogolnie wszystkiego co tam zostalo pod spodem
- nasypanie ziemi + - 10/20 cm i wyrownanie
i teraz... pytanie do was Moi Drodzy

co Waszym zdaniem robic jak tylko pusci zima ;) by w tym roku miec w tym miejscu jako-taki rowny trawnik - nie chodzi mi o jakis zielony dywan jak z bajki tylko o 400m2 ladnego trawnika gdzie dzieciaki sie poganiaja i bedzie mozna polezec itp... rekreacyjnie

- co wybierac?
- czy dosypac ziemi jak tak to ile?
- kiedy siac trawe?
- itp...itd...

Bardzo Prosze o porady jak sie zabrac za to

Pozdroffka


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Po roślinach widocznych na zdjęciach zgaduję, że gleba jest sucha, piaszczysta, raczej kwaśna...

Uwagi do przemyślenia:

- poprawić pH w stronę optymalnego dla traw ( i dbac o to w następnych latach )

- jak intensywne będzie podlewanie :?: :?: ( okazyjnie za pomocą przenośnego wężą czy będzie stała instalacja nawadniająca dostarczająca zawsze 100 % potrzebnej wody ? ) Od tego zależy dobór właściwej mieszanki traw :!:

- niech ktoś z doświadczeniem ogrodniczym oceni na miejscu glebę i zaplanuje prace ( na pewno warto zwiekszyć pojemność wodną nawożąc warstwę gliny i żyźniejszej ziemi - trzeba to dobrze wymieszać na głębokość kilkunastu cm...)

- przed siewem perfekcyjnie wyrównać, poczekać, aż wszystko jeszcze osiądzie i znowu równać...

Ps Wpisz w wyszukiwarkę "trawnik" i poczytaj, wszystko już było :wink:
Awatar użytkownika
fiolek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: radom

Post »

O dziekuje za wstepne rady

wiem, ze o trawnikach jest duzo, naturalnie czytam..., chcialem sie odniesc do indywidualnego problemu mojej dzialki...

btw:
ziemia zapisana byla kiedys jako 6 klasa ?!
20-30 cm to "ziemia", dalej sam piasek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7332
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

a ja to powiem tak:
taki trawnik będzie bardzo kosztownym trawnikiem, pod prawie każdym względem

wg mnie mnie w takich miejscach powinno się robić tak, aby dostosować się do otoczenia,

czyli, jeżeli zastaje się jakąś powierzchnię czymś porośniętą, to nie należy traktować jej "napalmem" czyli chemią wszystko niszczącą,
tylko poobserwować, co to w ogóle są tam za rośliny, zacząć to kosić, usunąć ręcznie rośliny dwuliścienne razem z korzeniami
i przez jeden sezon zobaczyć jak to wszystko się sprawuje

dobrze by było przejść się po okolicy i zobaczyć na własne oczy co tam rośnie

bo jeśli na tym poletku rosło jakieś zielsko, tzn, że rosło bez Twojej pomocy i było mu dobrze,
i te rośliny będą czekać na każde Twoje zaniedbanie, aby znów tam powrócić
( rośliny endemiczne - czy chcemy, czy nie, powracają na swoje miejsca :) przy każdej nadarzającej się okazji :wink:
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witajcie !

Jokaer ma absolutnie racje.
Walka będzie nierówna.
Jeśli masz kasę na system nawadniający, to możesz próbować wszystkiego.
Jeśli nie:
To na pewno trzeba odkwasić , wapno ,dolomit.
Nawieść gliny, dobrze, na zimę , przed mrozami, ładnie się rozłoży.
Nawieść obornika, kompostu, torfu, - dużo, wzbogacić ją w tego typu składniki.
Wiosną przekopać , wyrównać.
zależnie ile dałeś obornika etc. Dodać nawóz azotowy , dla trawników.
Płytko przekopać.
Po około 2 tygodniach siać trawę.
Rozważ czy nie siać , posadzić coś innego zamiast trawy.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Khn.
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Cześć, w podobnym otoczeniu ma ogród Ania- Kubanki. Jeśli jesteś ciekaw, jak może wygladać ogród na piaskach- to polecam Jej wątek.
Awatar użytkownika
fiolek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: radom

Post »

oo Dzięki, podasz linka?


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

C.d.

Przejdz się po sąsiadach, pogadaj z nimi. To oni znając miejscowe warunki, udzielą Ci najlepszych rad. Zobacz co u nich rośnie, przeanalizuj. Uf !
W zeszłym roku zastanawiałem się , czym zastąpić trawę ? Trochę pogrzebałem w sieci i też Ci to proponuje. Są rośliny które z powodzeniem zastąpią trawnik.

20 lat Temu założyłem pierwszy trawnik. Próbowałem utrzymać go w stanie idealnym. Okazało się to nie wykonalne. Mogłem podlewać tylko w soboty i niedziele . Latem dopadała go susza.
Dziś rośnie na nim wszystko co tylko chce rosnąć, co wiatr, ptaki lub obornik "posiały". Koniczyny, mlecze i wiele roślin łąkowych których nazw nie znam. Wygląda ładnie i zielono. Jest trwały. Koszę równo na 5 cm. Raz na tydzień lub dwa. i jest OK.
Jedyną walkę prowadzę z mchem. Niestety to on jest górą. Ale po wygrabieniu go mam sporo materiału na kompost. A więc może to no nie do końca jest górą.

Życzę Ci powodzenia i owocnego myślenia.

Khn.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Fiołku, nie nawoź dodatkowej ziemi ogrodowej, bo jeśli masz pod spodem i tak grubą warstwę piachu, to każda ilość wody wsiąknie i zniknie (nie zostanie wykorzystana przez trawę). A ty będziesz miał podwyższoną grzędę, która przez to też szybciej będzie wysychała. Wydasz pieniądze, a skutek może nie być wart nakładów.

Z torfem też bym się zastanawiała, bo w suchym miejscu w dużych ilościach 1. luzem jest trudny do zdobycia, 2. w workach jest drogi, 3. nie zawiera specjalnie składników odżywczych dla roślin, a dla polepszenia struktury gleby uważam, że lepsza byłaby ziemia po-pieczarkowa, obornik, nawóz koński, kompost, ziemia słomiasta (z dużą domieszką słomy), czy liściasta (z domieszką liści), darniowa czy jakaś inna z dodatkiem próchnicy, no i dodatek gliny jest konieczny. Pytanie - jakie pH ma twoja ziemia / piach?

Szukanie ogrodów naszych forumowiczów można zacząć tutaj:
- Linki do ogrodów Forumowiczek /-ów. - układ alfabetyczny :lol:

Krzysztofie - lejesz miód na moje skołatane trawniki :lol: Mam identycznie, też do tego doszłam po jakimś, na szczęście krótkim, czasie. mam tylko mniej mchy, a jesienią pojawiły się grzyby, ale z tym można powalczyć, a z dzikimi stokrotkami - nie :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witaj Nalewko !

Bardzo proszę Cię, o więcej na temat tych stokrotek.
Wiesz, miałem taki pomysł, aby wsiać w dziury i rzadsze miejsca trawnika właśnie stokrotki i podobne kwiatki łąkowe.
Grzybów pozbywałem się w ten sposób, że po wyrwaniu sypałem w to miejsce pół łyżeczki wapna budowlanego. Pomogło. Teraz i z nimi dałem sobie spokój.

Przepraszam za żart, ale My wszyscy tacy poważni, konkretni, że pozwoliłem sobie.

Pozdrawiam.

Khn.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Nie ma problemu, uwielbiam robić nalewki :D Mniam...

Stokrotki rosną na moim trawniku same z siebie, te szlachetne niestety nie dały sobie rady i mam tylko takie niewielkie, białawe, przyniesione zapewne wiatrem, niziutkie, bo koszone równo z trawnikiem na parę centymetrów. Przyniosło je i są :D

A grzyby polałam Topsinem, nie wiem, czy nie urosną znowu, jeśli pojawią się znowu, będę wycinać kawałkami trawnik z glebą, żeby pozbyć się grzybni. Albo może zostawię? Nie wiem, do jesieni daleko :wink:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witaj !

A z grzybami to było / jest tak :
Głównie to psiaki, alko inne blaszkowe, ale im podobne . Te likwidowałem wapnem. Naprawdę pomogło. Trawie nie szkodziło.
Miałem jeszcze chyba zdziczałe pieczarki. Tymi "zajmowała" się sąsiadka i też miałem spokój.
Po zimie, chyba 4 lata temu, wymarzły i mam spokój z pieczarkami.
Z jakiegoś starego wpisu pamiętam że masz spory trawnik i stąd pytanie . Czy musisz, warto z nimi walczyć?
A poza tym stokrotki są ładne. O, i jeszcze coś mi się przypomniało . Czy wiesz że stokrotki są poświęcone Matce Boskiej ? I co TY na taki argument, oczywiście, za zachowaniem stokrotek.

Pozdrawiam.

Khn.
orlando
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 lut 2009, o 21:07

Dzialka przy lesie

Post »

Witam Wszystkich. W ubieglym roku kupilem dom z olbrzymia dzialka,pieknie zagospodarowana w 75%. Z trzech stron na dzialce jest las, a w srodku dom,iglaki,rozne nasadzenia,wydzielony ogrodek warzywny i gigantyczny trawnik.Poniewaz przez wiele lat nie mialem stycznosci z ogrodnictwem i nawet jak cos wiedzialem to wylecialo mi z glowy prosze o pomoc. Jesienia -listopad trawnik zostal dosyc mocno w dwoch miejscach zniszczony przez krety.Czy w tych miejscach moge zrobic jakies nasadzenia jak krzewy,kwiaty (zakladam ze kretow pozbede sie) czy te miejsca zawsze beda odwiedzane przez te zwierzaki. Drugie pytanie to czy przy samym lesie lub nawet w srodku mozna posadzic leszczyny. Trzecie to czy jezeli zrobie niewielki staw to jestem automatycznie skazany na chyba nornice. Jest to moj pierwszy wpis ale mysle ze w przyszlosci nie obede sie bez kolejnych pytan.Pozdrawiam Wszystkich
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”