Pigwowiec owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1991
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

Pigwowiec nie ma goryczy, to z aronią się postępuje w ten sposób że się zmraża przed użyciem do przetworów.
Robię też pigwowiec do herbatki i zawsze świeży. Miałam nadmiar w zeszłym roku i pozamrażałam. Zrobiłam raz z takiego mrożonego to okropny wyszedł ,jakiś mętny i niesmaczny. Wywaliłam . ;:29
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1075
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

Pszemek,
Jak byś miał wybrać do uprawy tylko trzy odmiany, to jakie byś wybrał i z jakiego powodu ?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 478
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

leszkat76 pisze: 27 wrz 2023, o 18:05 Pigwowiec nie ma goryczy, to z aronią się postępuje w ten sposób że się zmraża przed użyciem do przetworów.
Robię też pigwowiec do herbatki i zawsze świeży. Miałam nadmiar w zeszłym roku i pozamrażałam. Zrobiłam raz z takiego mrożonego to okropny wyszedł ,jakiś mętny i niesmaczny. Wywaliłam . ;:29
Dziękuję za informacje. Mam nadzieję, że jak zasypię cukrem to się nie zepsuje.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6744
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

Obrazek
Nr 1 Tamara-dojrzewa najwcześniej, ma duże owoce i jest bardzo plenna. Do minusów należy zaliczyć to, że owocuje o rok później od pozostałych odmian a owoce trzeba szybko przerobić bo się źle przechowują (szybko więdną). Z 5 krzaków posadzonych w X 2020 roku w tym sezonie zebrałem ponad 20 kg owoców. Część owoców była robaczywa ;:oj
Nr 2 Maksym (5 owoców u góry zdjęcia po lewej stronie) ale tylko dlatego wyprzedził GC bo wcześniej dojrzewa a nr 3 Gold Calif (2 owoce u góry zdjęcia po prawej stronie)
Nie sprawdziły się w moich warunkach Cido i Nina (małe i mało owoców). Obiecująco zapowiada się odmiana Northern Lemon ale krzewy posadziłem w X 2022 roku i w tym roku był tylko 1 owoc.
3 małe owoce na dole to owoce pigwowca japońskiego a 1 duży na dole to owoc Northern Lemon. 4 małe owoce to Nina.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1075
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

Dzięki, rozejrzę się za Tamarą i Maksymem.
Dopytam: który z mieszańców wielkoowocowych jest najniższy?
Szukam pigwowca wielkoowocowego o stosunkowo małym wzroście. Mam tylko japońskie, dość plenne ale owocach wielkości piłki pinpongowej. Do nalewek łatwiej przerabia się owoce wielkości piłki tenisowej.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6744
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

Najniższe krzewy ma odmiana Nina -do 1 m wysokości, Maksym dorasta do 1,4m, Gold Calif do 1, 7m a najwyższa jest Tamara do 1,8 m. Prawdopodobnie odmiana Northern Lemon dorasta tylko do 1 m a ma bardzo duże owoce-moje krzewy tej odmiany na razie są małe (niskie) ale były sadzone w ubiegłym roku jesienią.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6744
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

Powoli zaczynają dojrzewać owoce Gold Calif.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1991
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

U mnie dzisiaj zbiór. Krzaczki głównie z nasion.

Obrazek

Obrazek
Ta może być odmianowa bo rozmnożyłam z patyka.
Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Andrzej997
200p
200p
Posty: 478
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

Andrzej997 pisze: 27 wrz 2023, o 22:55
leszkat76 pisze: 27 wrz 2023, o 18:05 Pigwowiec nie ma goryczy, to z aronią się postępuje w ten sposób że się zmraża przed użyciem do przetworów.
Robię też pigwowiec do herbatki i zawsze świeży. Miałam nadmiar w zeszłym roku i pozamrażałam. Zrobiłam raz z takiego mrożonego to okropny wyszedł ,jakiś mętny i niesmaczny. Wywaliłam . ;:29
Dziękuję za informacje. Mam nadzieję, że jak zasypię cukrem to się nie zepsuje.
Cała partia pigwowca niestety zmieniła się w ocet. Nie wiem czy to wina zbyt małej ilości cukru czy zbyt długiego trzymania słoików na parapecie. A może część owoców nie była super dojrzała?
Drugą partię owoców potraktowałem na wszelki wypadek tak jak np. syrop z porzeczek.
Pozostały (pokrojony w drobną kostkę) miąższ zapakowałem do słoików i do lodówki, do zjedzenia na bieżąco. Swoją drogą jest tak pyszny i miękki, że można go jeść samego lub dodać np. do sałatki, naleśników, itp.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1991
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

Trzeba dawać dużo cukru, ja coraz mieszam i bełtam słoikiem no i trzymać w lodówce,postoi nawet miesiąc. Jak większa ilość to ja wekuję słoiki i do piwnicy.
Owoce dodaję do ciast, smakuje jak z jabłkiem, np.keks.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
iwonaceae
200p
200p
Posty: 335
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

Czy to możliwe, żeby pigwowiec owocował co drugi rok? W zeszłym roku zebrałam z jednego krzaczka ponad 2kg owoców, a teraz owoców jak na lekarstwo :shock:
Pozdrawiam,
Iwona
Andrzej997
200p
200p
Posty: 478
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pigwowiec owocowanie

Post »

Jeśli będzie tak robić regularnie to pewnie możliwe - tym bardziej z pestki czyli nie odmianowy. Ale może to być jednorazowy problem np. z zapylaniem czy mrozem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”