Bzy (Sambucus) jako rodzime " klony palmowe"

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

A to są akurat pytania, a które tak na prawdę nie ma odpowiedzi, bo nie sposób na odległość stwierdzić co się stało.
Wyjęłabym roślinę z doniczki i obejrzała korzenie.
Może młode pędy zmarzły, też tak mogło być.
Może po prostu sadzonka była w szkółce przelana i zgniły, zobacz.
Czy można roślinę uratować? Czas pokaże, co się stanie.
Trzymałabym w pojemniku i obserwowała, może jeszcze odbije.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3783
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Może po prostu prościej będzie podjechać do odpowiedniego lasu i taki bez sobie wykopać. W moim lesie jest jego multum. To taki podszyt. Przyjezdni, co rozbijali namioty pytali co to za krzewy? Na marginesie, sam byłem świadkiem poszukiwań źródła zatrucia dziecka nad jeziorem. Rodzice własnym autem musieli zawieść dziecinko do soru w Ełku. Tam było pierwsze pytanie, czym się zatruł. Dalej nie będę pisał, bo to nie na temat.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1290
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Owoce i kwiaty czarnego są jadalne tylko po obróbce termicznej. Sok z owoców oraz napar z kwiatów są świetnym wspomagaczem przy przeziębieniach. Na surowo owoce działają przeczyszczająco i zdarzyło mi się korzystać z ich właściwości. Wystarczyło 5-6 jagód, żeby osiągnąć efekt (zamierzony).

Są odmiany owocowe czarnego bzu, z większymi owocami, plenniejsze i o jagodach dojrzewających równomiernie w baldachach. Niedawno kupiłam 2 krzewy: Samyl i Haschberg. Zobaczymy, co one warte. :)

Bez hebd i bez koralowy jadalne nie są. Można je stosować jako lek, ale trzeba przestrzegać dawkowania, żeby krzywdy sobie nie zrobić.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3783
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Nie dziwota iż, bez koralowy nosi taką nazwę. Owoce ma bardzo ładne, jak korale. To może zachęcać dzieci do konsumpcji.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

seedkris pisze: 16 kwie 2023, o 17:15 Może po prostu prościej będzie podjechać do odpowiedniego lasu i taki bez sobie wykopać. W moim lesie jest jego multum. To taki podszyt.
Ale ten mój to odmiana o ozdobnych powcinanych liściach i limonkowym kolorze. Normalnie bym się nie cackała tak z rośliną, bo faktycznie tak jak mówisz bez koralowy powszechnie występuje w naszych lasach.
kuneg pisze: 16 kwie 2023, o 20:57 Są odmiany owocowe czarnego bzu, z większymi owocami, plenniejsze i o jagodach dojrzewających równomiernie w baldachach. Niedawno kupiłam 2 krzewy: Samyl i Haschberg. Zobaczymy, co one warte. :)
Mam te dwie odmiany towarowe u siebie w sadzie. Mają duże i grube baldachogrona, co ułatwia zbieranie i obszczykiwanie owoców i kwiatów, bo te też stanowią cenny surowiec leczniczy. Co ciekawe odkąd moje krzewy zaczęły obficie owocować, znajduję siewki czarnego bzu w różnych najdalszych nawet zakątkach ogrodu. Chyba ptaki roznoszą nasiona.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1290
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

corazonbianco, właśnie liczę na to, że i u mnie będzie, jak piszesz - łatwiejsze i szybsze zbieranie owoców oraz kwiatów. Dzięki za info :)
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Wracając do tematu mojego pechowego zakupu bzu Lemony Lace. Pierwsza roślina już w momencie wyjęcia z kartonu miała totalnie zwiędnięte liście. Z czasem wszystkie zaschły i roślina z ziemią poszła na kompost.
Obrazek
Sprzedawca w ramach reklamacji przysłał drugą roślinę. Na początku wszystko było w porządku. Sadzonka poszła do 'szkółki' w lekko zacienionym miejscu. Podlewałam tak, aby nie przelać. Po kilku dniach ta sama sytuacja - liście nagle zaczynają więdnąć i cała roślina zamiera. Czy to może być wertycylioza a jeśli nie, to co może dolegać tym roślinom? Najbardziej martwi mnie, że pierwsza sadzonka wylądowała na pryzmie kompostowej i patogen będzie się przenosił dalej.
Obrazek
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”