Bób cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
rafikius
100p
100p
Posty: 127
Od: 11 mar 2013, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodni GOP

Re: Bób cz.3

Post »

BobejGS pisze:Jak Ciebie tak męczy ten post, to zawsze możesz go zgłosić moderacji i poprosić o zamianę. Ja po prostu dokończyłem swoją wcześniejszą wypowiedź, mówiąc jakim tropem poszedłem.

Co do mojego bobu, to na razie jest w skrzyneczce w ciepłym miejscu, wysiany po dwie w pojemnik, w ziemię warzywną i czekam aż pokaże oznaki życia. Wtedy zaczne stopniowo zmieniać mu temperaturę i będe go przyzwyczajał do chłodu na strychu. Wczoraj jeszcze była cisza. Dziś wieczorem znów go skontroluje.
Nie radykalizujmy się!

Chciałem Ci po prostu dać znać, że "wysadzanie do gleby" w rolnictwie używa się w zupełnie innym znaczeniu, niż to w którym go użyłeś.
To nie grzech ani ujma, a fora mają mieć rolę edukacyjną, a nie tylko poklepywania się po plecach.

Ja przez ostatni tydzień "rozmrażałem" glebę.
Prognozy mówiły o dużej ilości słońca więc nad grządką (na cegłach)położyłem okna z szybami zaklejonymi czarną folią.
Myślę, że już we wtorek gdy (jeśli?) popada to będe mógł wysadzać do gruntu :)

A! na grządce bobowej mam wysiane żytko i żywokost.

Nie potrafię odnaleźć informacji jakie zioło było tu na forum polecane do siewu międzyrzędowego bobu.
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Bób cz.3

Post »

BobejGS pisze: Co do mojego bobu, to na razie jest w skrzyneczce w ciepłym miejscu...Wtedy zaczne stopniowo zmieniać mu temperaturę i będe go przyzwyczajał do chłodu na strychu
Zawsze się zastanawiam co oznacza "ciepłe miejsce", a co "chłodne"? Dla różnych roślin mogą to być inne temperatury, a i odczuwanie ludzi jest różne. U mnie w domu obecnie temperatura waha się w przedziale: w dzień 16-18, w nocy 14-16. I tak jest mi dobrze. Ale u mojego brata jak jest poniżej 20 st., to bratowa mówi, że u nich zimno.
Też chce na dniach zrobić rozsade bobu i stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Bób cz.3

Post »

Dziś w starej książce ogrodniczej czytałem o tym, że dynie, fasole nieźle się udają sadzone w odwróconej darni (trawie) pociętej na kwadraty. Testował ktoś tutaj taką metodę? Wygląda to na prostą i tanią metodę przyspieszenia bobu
rafikius
100p
100p
Posty: 127
Od: 11 mar 2013, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodni GOP

Re: Bób cz.3

Post »

joannamm pisze:Zawsze się zastanawiam co oznacza "ciepłe miejsce", a co "chłodne"? Dla różnych roślin mogą to być inne temperatury, a i odczuwanie ludzi jest różne. U mnie w domu obecnie temperatura waha się w przedziale: w dzień 16-18, w nocy 14-16. I tak jest mi dobrze. Ale u mojego brata jak jest poniżej 20 st., to bratowa mówi, że u nich zimno.
U ludzi za odczuwanie temp komfortu odpowiada zawartość lipidów w surowicy.
Im więcej tym lepiej znoszą zimno.
(to przy założeniu zdrowego układu krążenia.)
joannamm pisze:Też chce na dniach zrobić rozsade bobu i stąd moje pytanie.
U bobu optymalna dla jego rozwoju , powinna utrzymywać się na poziomie od 18 do 22°C. przy 76% wilgotności pow.
(więcej przy glebach lekkich). Siewki wytrzymują temperaturę do -4°C ale powinno się im jak najszybciej zapewnić optymalne warunki do rozwoju.

Polecam samemu poeksperymentować! jedne z rozsad, inne bezpośrednio do gruntu (moczone,i nie moczone)
temperatura to tylko jeden z wielu parametrów wpływających na wzrost rośliny.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

joannamm Ze mnie nie należy brać przykładu, gdyż uprawą bobu zajmuję się pierwszy raz. Jako ciepłe miejsce, mam na myśli temp w okolicy 25st, a chłodny strych, to już temperatura oscylująca w okolicach 10stopni. Nie mam miwjsca na trzymanie rozsady bobu na parapetach, a obecnie jest to najmniej ważne dla mnie warzywo. :) Jeszcze nic nie jest przesądzone, bo dużo zależy od pogody ale wolę by on rósł bardzo wolno, niż się wyciągnął.

Prognozy pogody zmieniają się z dnia na dzień i nie wiadomo co myśleć o tym. Myślę jednak że jeszcze z tydzień posiedzi w pokoju zanim na spokojnie wyjdzie z ziemi ale czas pokaże.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

Black Rose pisze:Wciąż się zastanawiam, szykować rozsadę, czy siać bezpośrednio do gruntu... Dobrze, że jest jeszcze nieco czasu.
Warto kupić karmazyna?
Miałam Karmazyna i byłam z niego tak zadowolona, że w tym roku sieję głównie Karmazyna ;:108
Oczywiście są plenniejsze odmiany, o większym ziarnie, ale jego delikatny smak i cienka skórka na ziarnach są dla mnie idealne.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6715
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Obrazek

Obrazek

Rozsada na razie wylądowała na balkonie. Prawdopodobnie jutro trafi do tunelu.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

Bardzo ładny. :)

Gdzie go trzymałeś wcześniej?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6715
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Na poszerzonym parapecie pod lampą sodową, przy uchylonym oknie w dzień.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

A, to takich warunków nie zapewnie. :D
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6715
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Teraz już mu takie warunki nie są potrzebne. Namocz nasiona w wodzie i potrzymaj przez kilka dni. Jak się pokażą kiełki posadzisz bezpośrednio do gleby. Dla pewności można nakryć włókniną.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13690
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

Część już mam z rozsady. Prawie wszystkie są już nad ziemią. Mam też paczke i trochę do wysiewu prosto do gruntu.
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bób cz.3

Post »

I stało się po raz pierwszy lekko skiełkowane nasiona bobu wylądowały w krążkach, teraz trochę ciepła i wilgoci, później hartowanie na balkonie i na koniec marca do gruntu. Na tą chwilę łopaty w ziemię nie da się u mnie wbić. Z postów w tym wątku wybrałem Karmazyna, Jankiela Białego, Bonzo i Windsora Białego w sumie 100 nasion. A jak Wasz bób?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”