Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Pelargonia - wysiew nasion Cz.4

Post »

Wysadziłam wczoraj swoje do skrzynek. Miałam zabrać do domu ale o 20:00 było 12,5 st., więc zostały na balkonie.
Wystawiacie już na zewnątrz?
Pozdrawiam, Marta.
zora_s
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 maja 2014, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Witam serdecznie

Chciałam napisać, że do tej pory na moim balkonie bywały tylko zwykłe pelargonie i że nie mam żadnego doświadczenia w uprawie odmianowych. W tym roku zakupiłam kilkadziesiąt sztuk nowości u Adriana. Sadzonki są naprawdę piękne, ale boję się, że nie mając doświadczenia zmarnuję ich potencjał. Mam wątpliwości co do podłoża, wielkości donic i ogólnie trudności w uprawie.
Czy jest prawdą, że pelargonie odmianowe są bardziej wymagające i nie wybaczają błędów w uprawie, jak te zwykłe? Jakich błędów przede wszystkim powinnam unikać?
Jakiego producenta podłoże polecacie? Na wątku Alenki czytałam, że chwaliła sobie podłoże firmy Athena - czy macie jakieś inne propozycje wynikające z Waszego doświadczenia? A jeśli to podłoże jest OK, to domieszać do niego torfu odkwaszonego i jakiegoś nawozu? Jakiego?
Jakiej wielkości donice? Adrian polecał sadzić w donicach ponad 10L, wówczas miałyby rosnąć spore krzewy. Ale zastanawiam się, czy w efekcie tego nie będę miała po prostu wielkiego zielonego krzaka z rzadko pojawiającym się kwiatem, bo nie o taki efekt mi chodzi. Czy wielkość donicy ma wpływ na wytwarzanie przez pelargonie kwiatostanów, czy też nie ma na to żadnego wpływu - jak wynika z Waszego doświadczenia?
Czy pelargonie odmianowe są bardziej od zwykłych podatne na choroby grzybowe i ataki szkodników, czy też nie zauważyliście żadnej różnicy? Czy są może tak wrażliwe, jak fuksje i wymagają regularnych naprzemiennych oprysków? Jak wynika z Waszego doświadczenia?
Wiem, że zadaję dużo pytań, ale mam nadzieję, że zechcecie podzielić się swoją wiedzą wynikającą z praktyki, dzięki czemu nie stracę zakupionych roślin i będę mogła prezentować tu ich zdjęcia.
Dziękuję i pozdrawiam miłośników tych pięknych roślin.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3080
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Pelargonia - wysiew nasion Cz.4

Post »

Owszem ale należy jeszcze uważać na przymrozki.Kontroluję termometr i zabieram na noc,ale mam takie które nie mieszczą się już w domu i stoja na tarasie ,zabezpieczone i przykryte na noc.


--- 27 kwi 2017, o 13:52---


Moje dziś już na tarasie:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21812
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Zora witaj,a przeczytałaś wątek od początku?
To Adrian - specjalista w hodowli pelargonii :wink: udziela tu porad i wszystko to o co pytasz w zasadzie jest tu opisane.
Pelargonie odmianowe nie są trudniejsze w uprawie.
Nie lubią zalewania wszystkie.
Kochają słońce,poza
Tymi o jasnych liściach,które często w pełnym słońcu przypalają się
Dużych donic wymagają pelargonie z gr. Rosebud ale niekoniecznie muszą one być wielkie.
Resztę wyczytasz z pewnością z tych tematów
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=10240
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Pelargonia - wysiew nasion Cz.4

Post »

Też wystawilam na balkon, na razie na podłogę, żeby w razie czego, łatwiej było zabezpieczyć.
Pozdrawiam, Marta.
zora_s
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 maja 2014, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

KaRo
serdecznie Ci dziękuję! Przeczytałam kilka wątków, ten również, ale niestety skupiałam się na urodzie roślin prezentowanych na zdjęciach i wybieraniu najpiękniejszych odmian :roll: Mam jeszcze trudności w poruszaniu się po forum i gromadzeniu rzetelnych, sprawdzonych doświadczeniem informacji - bardzo mi pomogłaś! Mam odmiany o jasnych zielonych liściach i właśnie uchroniłaś mi je przed zniszczeniem. Odmian z pelargonii różanych mam kilka, więc tylko dla nich przygotuję większe doniczki. Super, że nie są trudniejsze w uprawie od zwykłych, bo z tymi radziłam sobie bardzo dobrze. Zabieram się za czytanie wskazanych przez Ciebie wątków ;:180 Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Pelargonia - wysiew nasion Cz.4

Post »

Moje na razie pojawiają się na tarasie w ciągu dnia, a na noc wracają do domu.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Arvenaa
200p
200p
Posty: 242
Od: 31 lip 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pelargonia - wysiew nasion Cz.4

Post »

A ja już zostawiłam na wczorajszą noc na balkonie. Niech się dzieje co chce. Ale lepiej, żeby przeżyły :)
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Część moich:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tę na przedostatnim zdjęciu upodobał sobie kot i ciągle w niej grzebie, dlatego upaprana w ziemi.



Obrazek
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Marta, te na ostatnich zdjęciach to też z nasionek ? Cudna odmiana, znasz nazwę ?
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Czy można pelargonię wsadzić do jednej donicy ze stokrotką afrykańską? Przymierzam się do zakupu pelargonii (nigdy nie miałam jej), bo dziś na bazarku urzekła mnie taka biała z różowym środkiem - nie kupiłam, bo najpierw chciałam poczytać o pelargoniach - i mam nadzieję, że jutro jeszcze będzie i ją kupię. Miałam zamiar posadzić do doniczek tylko stokrotki afrykańskie, ale skoro te pelargonie wpadły mi w oko, to może dały by radę w jednej kompozycji?


---10 maja 2017, o 22:26 ---

Szkoda, że nikt tu nie zagląda, bo ja mam kolejne pytanie: czy pelargonie koniecznie muszą mieć przez cały dzień słońce?, czy mogą być też na tarasie od strony zachodniej (słońce świeci od 14.00 do wieczora)?
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Post »

Ja nadwyżki tak trzymam, pelargonie słabiej kwitną porostu i bardziej się wyciągają co nie zmienia faktu, że są ozdobą ;:108 .
Pozdrawiam
Daro---
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”