Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
marcin10312
500p
500p
Posty: 512
Od: 27 mar 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Iłża [Radom]
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Ta moja dynia to chyba Miranda, ale jest znacznie większa od pozostałym i jeszcze nie wybarwiona.
Pozdrawiam Marcin
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Dopiero teraz wyrwałam się na chwilę od garów (nie narzekam, bo "gary" bardzo lubię, ale jednak...pożerają czas).
I odpowiadam na pytania. Po kolei:
Irek-k2, żółta malina to Poranna Rosa, bez problemu do nabycia w sklepach ogrodniczych, nie choruje, malina późna, dość plenna, ale powiem Ci, że dopiero w tym roku najadam się do syta. Mam kilka krzaczków od paru lat, ale zanim zdecydowała się dojrzewać , to nachodził przymrozek. To samo było z jesiennymi truskawkami. Malina smaczna, duża, okrągła, chociaż mniej słodka niż nasze jesienne maliny czerwone, taki łagodny smak. Na pewno warto chociaż jeden krzaczek posadzić.
Aquaforta, to na pewno nie Ambar, też je miałam, ale nie miały takich zielonych pasków ani "cętek", co wskazuje na którąś z bezłupinowych. Zresztą łatwo rozpoznać po pokroju krzaczka, Ambar jest zwarty krzaczasty a bezłupinowe wypuszczają długie łodygi, rozciągają się tak jak Hokkaido.
Borowa, nie wiem skąd mam przepis na keczup z dyni. Mam go od lat.Dałabym głowę, że z tego forum, ale skoro piszesz, że nie ma tutaj to podaję przepis. Na wstępie dodam, że to nie keczup, to "poezja" (tak go nazwała siostra mojego zięcia). Po drugie dodam, że potrzebna jest dynia, która łatwo się rozgotowuje. Może być Hokkaido, ale potrzeba ich co najmniej trzy, no i...to obieranie skóry. Twarda. Idealna jest Rouge d'Etampes, duża, miękka skórka i kroi się jak masełko. Nie napracujesz się i zostaną Ci jeszcze pestki do chrupania, bo te z Hokkaido to za twarde.
3 kg dyni (po obraniu), 1 kg słodkiej czerwonej papryki, 1 kg cebuli, 3 łyżki soli.
słoik 200g(albo 190-250 g, nie musi być z górnej półki, daję najtańszy), 3-4 szklanki cukru (ja daję 3), 2 łyżeczki papryki ostrej, 2 łyżeczki słodkiej i 1 łyżeczka curry 2 łyżki oregano, 1, 5 szklanki octu 10% (ja daję 1 szklankę).
Przygotować 3 duże miski i duży gar do gotowania (ja mam taki stalowy 10l). Cebulę i paprykę pokroić, zasypać jedną łyżką soli i zostawić na 2 godz. To samo z papryką, zajmie 2 pozostałe miski, po 1 łyżce soli. Ja sobie ułatwiam, nie kroję w kostkę tylko puszczam przez maszynę na grube wiórki. Cebulę z papryką wrzucić do gara i dusić 15 min., potem dodać dynię i dusić ok. 30-40 min. (zależy od dyni, ma się rozpaść), potem dodać wszystkie dodatki i jeszcze dusić jakieś 15 min., mieszać. Wystudzić i zblendować. Ja robię to żyrafą nad garnkiem na takim dużym plastikowym sicie, chodzi o to by rozdrobnić nie rozgotowane resztki. Do słoików i pasteryzować jakieś 15 min. W zależności od konsystencji dyni wychodzi z tej porcji ok. !3-15 "dżemówek". To dość łagodna wersja, gdy chcesz pikantny to więcej ostrej papryki, pieprz itd. Jego "wadą" jest kolor, nie jest czerwony tylko taki pomarańczowaty, a zaletą jest to, że "wiesz co jesz", nie ma dodatku różnych tam polepszaczy smaku i dodatku skrobi ziemniaczanej jako zagęszczacza, zagęszczaczem jest dyniowy miąższ.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 977
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

orlik775
Też skorzystam z tego przepisu.
Ale jeszcze trochę potrzymam moje dynie w ogródku.
Należę do osób, które lubią wiedzieć co przed podaniem na talerz wrzucono do gara.
Keczup wygląda smakowicie. I ma 100% keczupu w keczupie! ;:oj
____________________
Pozdrawiam Teresa
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Coraz więcej :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Teresa, wypróbuj, ten keczup naprawdę wart jest grzechu. Od kiedy mam ten przepis nie robię keczupu z pomidorów, po prostu szkoda mi pomidorów. Wolę narobić przecierów pomidorowych, robię w litrowych słoikach, mam i na zupy i do sosów, do gołąbków, lazanii, makaronu i innych włoskopodobnych. Jako produkt uboczny wychodzi mi sporo soku pomidorowego, pasteryzuję i lepszy od sklepowego. Pomidorów mam 80 krzaczków ale na dwie rodziny pomidożerców plus cotygodniowa dostawa 3 kg dla babci to wcale nie jest tak dużo.
Natomiast co do dyń, to zapałałam do nich miłością nieuleczalną kilka lat temu. W tym roku chyba z wzajemnością, bo to co wyrosło mi na dyniowisku przerasta chyba moje możliwości. Już rozpoczęłam rozdawnictwo. Na zdjęciach wcześniej pokazałam 2 "potwory", dwie Pieny Lunga di Napoli, nie ważyłam, mąż je przytargałał na "leżak" z dyniowiska, ale ocenił każdą na ponad 20 kg. A mam jeszcze dwie! Chyba zacznę szukać przepisu na soki z dyń, coś kiedyś słyszałam o pysznych "kubusiach" dyniowo-marchwiowych, jabłkowych itd....
Ale...kuszą mnie inne, zwłaszcza Lyric, którą pokazała zielonajagoda. Jeśli możesz, daj fotkę jak wygląda w środku i jak smakuje.
Gertruda, gratuluję zbiorów. nie wiem, czy dobrze rozpoznaję, ale na pierwszym zdjęciu ta ciemnozielona żebrowana to muskat prowansalski? Ja mam 4, ale jeszcze nie ścinam, czekam na choć odrobinę pomarańczowego rumieńca.
Jutro będę na działce to wrzucę dalsze fotki.
Awatar użytkownika
thrine
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 wrz 2014, o 00:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Od dawna zaglądam na forum i dzięki wskazówkom jakie tu znalazłam dwa lata temu doczekałam się zbiorów, które przekroczyły wszelkie moje oczekiwania.
Urzekła mnie różnorodność kształtów i kolorów.
2014
Obrazek

Kilka pierwszych dyń z tegorocznych zbiorów, niestety zdecydowanie słabiej.

Obrazek

Moje ulubienice.

Obrazek

Obrazek

Kilkanaście wciąż jeszcze czeka na krzakach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

thrine to zdjęcie zbioru sprzed dwóch lata powalające ;:oj Jak duże miałaś wtedy dyniowisko? Ile odmian jest na zdjęciu?

Ja już posprzątałam krzaki, została jedna ozdobna, też na dniach do ścięcia. Nie zrobiłam zdjęcia ostatniego zbioru, ale przeważają Butternuty, musiały przez ostatnie tygodnie zawiązać sporo owoców, albo je wcześniej dobrze w liściach pochować. Spodziewałam się mniejszej ilości. Krzaki pocięte na kawałki usypały sporą górkę ;:202 Niestety wszystko podchorowane, na pewno z mączniakiem prawdziwym i chyba z antraknozą (brązowe wyschnięte plamy od brzegu w głąb liścia), więc na kompost się nie kwalifikuje.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1105
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Orlik wielkie dzięki za przepis ;:180
Pytałam o niego wcześniej, ale moderator utylizował post. Teraz przepis skopiowany i zapisany.
W tym roku z dyń mam tylko jeden gatunek, gdyż w końcu chcę pozyskać swoje nasiona, ale w przyszłym znowu będzie kolorowo- tak jak u Was ;:3
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Oj chyba mnie przekonaliście do tego ketchupu, mimo że jestem miłośniczką marki Tortex, także jak mnie ktoś kopnie w odwłok aby się zabrać za przerabianie to oprócz dżemu, ciasta będzie również ketchup...powinno akurat wystarczyć panienek Rougue :D.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Orlik755 bardzo dziekuje za przepis. Powiedz czy te 200g to chodzi o koncentrat pomidorowy. Nie mam Karocy Kopciuszka i zastanawiam się która inna by się nadawała. Piżmowe były by dobre? Np Muscat de Provence? Hokkaido trochę mi szkoda bo mam niewiele a dzieci lubią ją pieczoną. Mam za to mnóstwo Delicaty i czegoś pomarańczowego dużego (ksztaltem podobnego właśnie do Karocy) ale niezidentyfikowanego :?:
Pozdrawiam!
Jagoda
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Kiedy ruszacie ze zbiorem dyń na zimę, już czy jeszcze za wczesnie?
Chodzi mi o to żeby je jak najdłużej przytrzymać a z drugiej strony żeby zdążyły dobrze doschnać i co za tym idzie ładnie się przechowywały.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6739
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

Obrazek

Obrazek

Muszę przyznać, że dynie Sweet dumpling urosły przyzwoicie. Jutro będzie okazja przekonać się jak smakują jako faszerowane.
Awatar użytkownika
marcin10312
500p
500p
Posty: 512
Od: 27 mar 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Iłża [Radom]
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.8

Post »

U mnie dziś wykopki a przy okazji zrobiłem małe dynio branie. Odmiana Melonowa Żółta jestem bardzo zadowolony z tej odmiany bo dynie według mnie urosły bardzo ładne i spore. Na zdjęciu tylko te które według mnie były już wystarczająco wybarwione i oczywiście które mogłem sam podnieść. Przy okazji załapał się słonecznik większy od wiadra. Gdzieś tam w oddali pomiędzy tą qq po lewej a tą po prawej znajduje się moje dyniowisko. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Marcin
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”