Winorośl - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośl - choroby

Post »

Witajcie Panie i Panowie. :wit Mam do Was takie oto pytanie które zadał mi dziś sąsiad z działki. Na jego winorośli NN, tak wyglądają latorośle, tak jest ponoć co roku i co te plamy oznaczają?. Winogron w tym roku nie ma, (bo jako laik w temacie uprawy winorośli) powycinał wszystkie łozy, zostawiając tylko drewno. Winogrona też mu chorują, ale nie potrafił mi tego opisać, jak to wygląda na kiściach.

Obrazek



Obrazek
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7347
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośl - choroby

Post »

No niestety, ale to na mączniaka pr. wygląda.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośl - choroby

Post »

jokaer pisze: ale to na mączniaka pr. wygląda.
Też tak myślałem, ale oglądałem to przy świetle latarki diodowej, bo było już po 22,00, więc trudno było przy takim świetle określić co to jest. Tak zainfekowany jest cały krzew, i co z tak mocną infekcją zrobić? Winorośl przez kilkanaście lat, czyli od posadzenia nigdy nie była niczym pryskana.
Pozdrawiam Józef
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Winorośl - choroby

Post »

Wodorowęglan potasu (może być w zamian soda oczyszczona), dokładnie po obu stronach liści. Po tygodniu dał bym siarke 0,3%. Jesienią zebrać wszystkie liście i spalić. Łoze spryskac późną jesienią Nimrodem.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośl - choroby

Post »

grzesio764 pisze: dokładnie po obu stronach liści.
Hehe, ja te wszystkie śiory posiadam, problem jak to zrobić ten oprysk. :) Na jesień obiecałem gościowi, że późną jesienią lub na przedwiośniu przytnę i uporządkuję mu ten zaniedbany busz. Ale on dostał pod choinkę duży sekator i z radości chyba przy okazji ogołocił nim krzewy z łóz owoconośnych, wycinając je na gładko. W ten sposób naprodukował sobie masę wilków i to wszystko przy samej ścianie! ;:14 W takiej sytuacji jest problem z dotarciem opryskiwaczem, tu raczej sekator byłby pomocny. Wycięcie ok.80% tego buszu a po tym cięciu dopiero mycie i siarkol, innego wyjścia nie widzę. :( I co Wy na to :?:
Pozdrawiam Józef
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Winorośl - choroby

Post »

Ja tak miałem i dokładnie taki sam problem jak sąsiad kolegi :) . Oczywiście wczesną wiosną spryskałem chyba Topsinem ale nie jestem pewien i choroby nie widać jak na razie odpukać ;:14 .
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośl - choroby

Post »

No cóż, tak to jest jak kompletny laik zabiera się do uprawy winorośli, nie mając pojęcia o tym. Uważają, że sekator przy winorośli to zbrodnicze narzędzie, a jak już go użyją to najczęściej tak to wygląda przed i po cięciu, a później zdziwieni, że brak owocowania. ;:oj

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośl - choroby

Post »

grzesio764 pisze:I tak należy zrobić, innego wyjścia nie widzę.
No cóż, to jedyne wyjście, tym bardziej, że tam są 2 odmiany splątane ze sobą. Ale.
Nie moje, nie mój problem - tym bardziej, że gostek nie przejawia zainteresowania moją pomocą! A ja tym bardziej, chociaż mam wszystkie potrzebne ŚORy, czas i możliwości. :)
Pytanie zadałem dlatego bo i mnie może spotkać taki problem, docelowo mam mieć po sąsiedzku (dzieli nas 1 działka) 22 krzewy winorośli. W tej chwili 18 już w gruncie a 4 dosadzone będą w jesieni.
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Fiolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 cze 2013, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Białe winogrono

Post »

Proszę o pomoc co się dzieje z moimi winogronami, gdzieś wyczytałam,że to może szara pleśń , ale nie wiem czy to prawda.Jak to leczyć , czy wycinać czy opryskiwać ? Pomocy
Obrazek
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Winorośl - choroby

Post »

Jak dla mnie szara pleśń. U mnie coś podobnego było na moich gronach tylko jeszcze taka biała pleśń pomiędzy owocami. U mnie tak się stało na już dojrzałych winogronach. U ciebie patrze że jeszcze zielone. Na pewno to trzeba zerwać. A co dalej to ktoś doświadczony niech coś poradzi.
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośl - choroby

Post »

Ugotowane przez słońce
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
AguJa
500p
500p
Posty: 570
Od: 28 lip 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Winorośl - biały nalot i pleśń

Post »

Usunęłam porażone liście, opryskałam, Siarkol zatrzymał chorobę. Trudno go dostać w ogrodniczym. Kupiłam go w sklepie sprzedającym tylko środki ochrony roślin.

Udało się. Dziękuję za poradę :)

A tak prezentował się mój winogronek na talerzu!

Obrazek
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7675
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cięcie winorośli - pytania i odpowiedzi

Post »

Nie wiem czy tu o chorobach piszecie ale moje winogrono coś czy ktoś gryzie. Wkleję zdjęcia może ktoś mi pomoże.
Są to sadzonki dwuletnie, wczesną jesienią były przesadzone z innego miejsca.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

W innym miejscu rośnie jeszcze jeden krzew i ma duże liście, czyste te wydaje mi się jak by były pokryte jakimś nalotem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”