Borówka amerykańska - 6 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
lilli
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 31 lip 2014, o 07:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

dawno mnie tu nie było, w tym roku posadziłam 20 krzaków borówki.
Dziś przeczytałam że przy wysadzaniu trzeba rozluźnić korzenie, lecz ja tego nie zrobiłam. Czy rozluźnianie korzeni jest ważne? Co teraz zrobić, jeszcze raz wykopywać i rozluźniać korzenie czy będzie??? W książce dr Pliszki nic nie pisze o rozluźnianiu korzeni. Przyznam że tym krzakom co sadziłam 2 lata temu też nie rozlużniałam gleby i są nawet całkiem ładne, znaczy radzą sobie :wink: Kiedyś byłam na plantacji borówki i właścicielka powiedziała że jak przestała dogadzać tak borówce i machneła ręką to dopiero zaczeła jej fajnie rosnąć.
Co do starej borówki to duke nie zdążyłam przyciąć pędów płożących w lutym czy teraz to zrobić czy poczekać do ludego???
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Zanim korzenie wydostają się z kłębowiska ,to minie duuużo czasu i borówka rosnąca w gruncie będzie miała tyle wody co w doniczce.Każdy kto chociaż raz przesadzał kwiaty doniczkowe wie,że należy usunąć nadmiar starego podłoża,rozluźnić korzenie a jeśli się nie da,to nawet płytko ponacinać starą ,zbitą bryłę.Pliszka nie musiał pisać takich oczywistych oczywistości.Poza tym sposób sadzenia z doniczki jest wałkowany co roku.Wystarczy cofnąć się i poczytać. ;:108
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

kaLo pisze:napisałem żebyś zrobiła pomiar pH octu.Jeśli pokaże 3-3,5 to jest wszystko w porządku i pomiary będą dobre.
A jesteś pewien, że 10 % kwas octowy czyli inaczej 100 g/l ma pH 3-3,5 ?

Przy stężeniu 10 g/l ma pH 2,5, więc nie może mieć wyższego pH przy stężeniu dziesięciokrotnie większym. Nie chce mi się przeliczać, ale podejrzewam, że pH będzie jeszcze o jednostkę mniejsze, czyli w granicach 1,5

http://www.zpb-innowacje.pl/files/karty ... owy_80.pdf
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Jak zwykle masz rację,tylko że płyn Helliga pokazuje od 4 wzwyż więc te 3-3,5 i tak jest już lekko naciągane.Istota tej próby polega na sprawdzeniu płynu a nie pomiar pH octu.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Wyobraź sobie, że też mam trochę borówek na działce .Gleba ma pH oznaczone przez stację rolniczą na 7,08 i borówki rosną sobie już z 10 wiosen bez jakichś super kombinacji. Tak, że z ciekawością Was często podczytuje dla rozrywki.

Obrazek
Awatar użytkownika
tamburyn
200p
200p
Posty: 215
Od: 8 gru 2014, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 30km na Pd od Krakowa ~300m. n.p.m

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

A u mnie Bluecrop zaczął przebarwiać liście na bordowo. Co mu się dzieje?
Inne obok (9sztuk) sobie żyją spokojnie, a ten wariat zmienia kolory. pH wg stacji rolniczej było 5,3. Torf + kora + nawozy. Wszystko ok do tego momentu i nagle w kilka dni zaczyna zmieniać barwy. Głupek.
Owoców nie ma praktycznie bo to pierwszy rok u mnie i nie sądzę, żeby fosforu brakowało tym bardziej, że dostały kompleksowy nawóz już 3 razy. Co mu się może dziać?
Piotrek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Nie jesteś taki straszny jak się malujesz.(autorska przeróbka znanego przysłowia).
Poza tym piękne borówki,gratulacje! ;:63
tamburyn u naszego kolegi rosną zdrowo na zasadowej glebie.I po co się męczyć z tymi wszystkimi duperelami ,zakwaszaniem,torfem,korą?Jak widać wszystko to na nic.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Toteż dziwię się, że ktoś podkłada jakieś folie czy inne makagigi. Owszem, kwaśny torf to podstawa ale nie pół na pół z macierzystą glebą . Z piaskiem rzecznym. Do tego trociny z tartaku, kora ze składu drewna. To jest moje drugie w życiu podejście do borówek . Pierwsze było w latach 80-tych . Borówki nie przeżyły eksperymentu.

A jeśli ktoś nie wierzy pH mojej gleby, to służę analizą. Próbka B

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Czyli nie rosną w glebie macierzystej,tylko w zaprawionym dole.To zmienia całkowicie sens poprzedniego postu.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Zaprawiony dół to jest rzecz umowna. Borówki mają wysokość już ponad 1,5 m więc korzenie nie tylko siedzą w zaprawionym dole. Poza tym woda gruntowa ma jeszcze wyższe pH, bo 7,2 i wysyca równo glebę macierzystą jak i te " zaprawione doły ".

Doglebowo dostają tylko siarczan amonu. Resztę dostają dolistnie, na co zauważyłem doskonale reagują. Korzenie służą borówkom praktycznie tylko do pobierania wody i jakiejś tam porcji azotu.
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Co to się dzieje w tym roku z borowkami ,już 3 osoba skarży sie ,że jej borówka uschła .Dzisiaj w pracy koleżanka powiedziała ,że jej borówka mająca zdrowe liście zaczęła nagle je tracić ,co mogło byc tego przyczyną ?
Awatar użytkownika
jars
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 lis 2014, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Np. nornice.
Pozdr.
Jarek
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 6 cz

Post »

Jars,dziękuję za pomoc,tak jej właśnie zasugerowałam,żeby sprawdziła czy nie ma dziur ,myślałam też o pędraku.
Pozdrawiam Teresa
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”