Bukszpan - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
sj410
200p
200p
Posty: 320
Od: 17 sie 2009, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Chory bukszpan

Post »

Przymrozków u mnie nie było. Zresztą tak dziwnie zbrązowiały.
Na 10 bukszpanów 3 zbrązowiały i to tak nieregularnie.
Jeden jest cały brązowy a dwa w 1/3.
A tak na marginesie masz ładny balkon.
Jak duży jest? Bo ja szukam rozwiązania dla swojego 3x1,20
Pozdrawiam Hania
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Chory bukszpan

Post »

Przejrzyj ten wątek o chorobach bukszpanu:
Choroby bukszpanu

Dziękuję :D Mój balkon ma wymiary 1.53x3.24 a jeśli chcesz wiedzieć więcej to pisz na PW lub bezpośrednio w moim wątku :P
Janocka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 25 kwie 2013, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Witam,
Moje bukszpany mają rdzawo-żółte listki na niektórych gałązkach (nawet młodych). Prawie na każdej z kulek znalazłam po jednym zupełnie suchym pędzie (te wycięłam). Nie widzę zniekształconych liści, większość gałązek ma się chyba dobrze. Rosną w żyznym i wilgotnym gruncie (podejrzewałabym, że może zbyt wilgotnym, ale nie osuszę go przecież). Otoczone były do dziś jakimiś roślinkami, ale w miarę możliwości wyciągnęłam wszystkie. Za parę tygodni wysypię korę. Chcę jednak by bukszpany były zdrowe.
Czy są jakieś bezpieczne metody interwencji? Boję się, że jeśli wybiorę niewłaściwy preparat zaszkodzę im tylko. Czy mogę zastosować roztwór z czosnku?
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Bukszpan - choroby

Post »

Mam młode bukszpany w kilku miejscach i w różnych glebach.
Wszystkie rosną przyzwoicie prócz tych na gliniastej wysepce. Ziemia jest tam ciężka, zbita, nasłonecznienie do 14-tej. Wszystkie są rdzawo - żółte 8-) i nie rosną. Po posadzeniu wiosną ubiegłego roku zrobiły się jasnozielone, potem żółtawe, teraz są prawie rdzawe. Liście nie są uszkodzone, nie osypują się. Tak sobie stoją i ani drgną...

Wykopać bukszpany i wymienić glinę na kompost??
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Post »

Witam.
Przedstawiam poniżej zdjęcie liścia Bukszpanu.
Bardzo proszę o poradę.

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Jeden liść nie obrazuje problemu.Potrzebne zdjęcie całości i opis kiedy sadzone, jaka gleba, gdzie posadzony, może w donicy?
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Bukszpan

Post »

Tak w donicy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Zasychanie końcówek liści to najczęściej objaw zalania, brak odpływu, długo utrzymująca się wilgoć.Jeżeli na dodatek w tej donicy jest ziemia torfowa, taka z worka.Najlepiej przygotować do donicy glinę zmieszaną z piaskiem i podlewać gdy przeschnie.
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Bukszpan

Post »

Tak, są posadzone w ziemi workowej czyli taki jakby torf odkwaszony, te ziemie kupne to wiadomo jakie są...
No właśnie te co mi rosną w gruncie są bardzo ładne i zdrowe a te w doniczkach z kupną ziemią to zawsze takie jakieś ... :/
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan

Post »

Kupne ziemie dobre są, tylko bukszpany akurat takiej próchniczej i torfowej nie lubią.Inna sprawa, że w donicach w naszym klimacie bukszpany może uszkadzać mróz.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 244
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chory bukszpan

Post »

Selli7 w poprzednim poście , fakt pól roku temu, wspomniałaś coś o włókninie. Czy mam rozumieć,że bukszpanów się nie ściółkuje włókniną.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Chory bukszpan

Post »

Bukszpanom można dać włókninę ( choć przyznam, że nie jestem jej zwolenniczką), ale jeśli są posadzone w glebę jaka jest na działce, nie dołki wypełnione torfem, czy inną ziemią 'z worka'. Próchnicza, torfowa ziemia i nadmiar wody pod włókniną z korą czy żwirem na wierzchu, jeśli jeszcze w dodatku grunt rodzimy jest gliniasty może skutkować chorobami korzeni bukszpanu i zamieraniem pędów.
Wymaga piaszczysto gliniastej/gliniastej, dość zwięzłej gleby zasadowej i po dobrym ukorzenieniu świetnie znosi suszę.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 244
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Chory bukszpan

Post »

Posadzone w ziemi jaka jest na działce, raczej gliniasta, przykryte czarną włókniną. Ze szpaleru, wypadło 5 kolejnych bukszpanów.Zmiany zaczęły postępować od sierpnia. Obecnie całe suche z martwymi korzeniami. Liście suche, ale nie lecą z krzaków. Ściółkowane nie dla piękna, tytko dla ochrony przed chwastami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”