Czy owoce z parchem tylko do utylizacji?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
ewiwa
50p
50p
Posty: 98
Od: 15 lip 2008, o 10:50
Lokalizacja: wielkopolskie

Czy owoce z parchem tylko do utylizacji?

Post »

Witam,
mam problem jak co roku z brzoskwinią (siewka nn, smaczny biały miąższ) - parch na każdym owocu. Choć w tym roku w końcu obrodziła solidnie, to marna to pociecha. Wszędzie te plamki, mniej lub więcej. Jakoś się tym nikt nie przejmował, najwyżej się odkroiło. Ale teraz niepokoją mnie informacje o mykotoksynach mających bardzo kancerogenny wpływ na człowieka. Owoce porażone parchem nie nadają się do spożycia. W szczególności dla ciężarnych. Żal jednak tyle tego wywalać, dlatego tak się zastanawiam, czy po obróbce termicznej np. długo gotowane dżemy, czy marmolady będą nietoksyczne? Może pod wpływem temperatury te substancje się inaktywują?
A na przyszłość co robić, żeby parcha nie było? Nie mogę jakoś znaleźć.
Pozdrawiam
E.
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Czy owoce z parchem tylko do utylizacji?

Post »

Brak jest zarejestrowanych preparatów chemicznych do zwalczania parcha brzoskwini.
Pozdrawiam Piotr
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Czy owoce z parchem tylko do utylizacji?

Post »

Witam

Ewiwo, swoim drzewkom pomogłem stosując wycinanie porażonych pędów, prześwietlanie i na koniec - żeby nie stosować porzekadła: radź sobie sam - przed kwitnieniem opryskałem Topsinem. Poskutkowało.

Pozdrawiam, Francik
Francik
ewiwa
50p
50p
Posty: 98
Od: 15 lip 2008, o 10:50
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Czy owoce z parchem tylko do utylizacji?

Post »

Dziękuję za komentarze. Spróbuję powalczyć w przyszłym roku, ale tymczasem co z owocami? Od razu zakopać? Czy jednak warto coś z nich zrobić? Np marmoladę robioną jak powidła w piekarniku, a tam trochę wyższa temperatura. Niestety znalazłam informację, że niektóre z mykotoksyn np aflatoksyny ulegają rozkładowi jedynie przy dłuższym działaniu temp. powyżej 200 st.
spoon
50p
50p
Posty: 52
Od: 2 lut 2013, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kutno

Re: Czy owoce z parchem tylko do utylizacji?

Post »

Nie popadajmy w paranoje, parch to nie pleśń, od paru wykrojonych kropeczek z owocu nic Ci nie będzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”