Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
bergamotka
100p
100p
Posty: 162
Od: 14 wrz 2010, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Już sobie trochę poczytałam. Póki co spryskałam je obficie Agricolle. Jak pojadę do miasta to kupię coś mocniejszego.
Jik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 mar 2008, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Witam wszystkich!

Mam pytanie o listek fiołka. W trakcie przesyłki doznał uszkodzenia łodyżki. Ucięłam łodyżkę, aż został "kikucik". Stoi sobie w wodzie, ale widzę, że powyżej też ma malutkie nacięcie, a do tego czubek listka zaczyna usychać. Co robić? Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

U mnie też kilka zaczęło tak usychać w trakcie korzonkowania (ukorzeniałam w ziemi), ale widzę, że mimo to wypuszczają młode listeczki.
jagoda1 pisze:Wszystkie objawy wskazują na atak roztoczy - bardzo ciężko to paskudztwo wytępić
A skąd to się bierze? Czy tylko przywleka się z jakąś rosliną, czy może przyfrunąć samo z zewnątrz? Albo na przykład w podłożu?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
jagoda1
200p
200p
Posty: 299
Od: 9 mar 2012, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Moszczenica k/Strykowa

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Jik - odetnij górną część listka ,nawet 1/3 i wsadź go do doniczki z ziemią- nie ubijaj ,podłoże ma być lekkie i pulchne.Listek doniczuszką wstaw do szklarenki , słoika lub woreczka foliowego.wietrz 1-2 razy dziennie.

onectica Najszybciej roztocz przywędruje do Ciebie z zakupami listków i nowymi roślinami.Ustrzec się od niej praktycznie nie można.Dobre efekty daje stosowanie saszetek z dobroczynkiem kalifornijskim.
Grazia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3396
Od: 7 kwie 2009, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia/Chrztowo

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Ostatnio nasza fiołkowa koleżanka/jedna z najbardziej doświadczonych/napisała mi ,że roztocza można przytargać ze sklepu z cytrusami.
Jik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 mar 2008, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

jagoda1,
dzięki za informację, ale musiałam szybko działać ( post napisałam kilka dni temu) i faktycznie obcięłam tę górną część listka i wsadziłam do kieliszka z wodą, bo wolę ten sposób ukorzeniania. Nigdy nie ukorzeniałam w ziemi, więc wolałam nie eksperymentować. Ranę zasypałam cynamonem, bo nie miałam węgla leczniczego ( choć chyba mogłabym węglem drzewnym z wypalonej zapałki?). Listek stoi kilka dni już w tym kieliszku i na razie nic się nie dzieje, tzn. ta zgnilizna nie postępuje, a sam listek trzyma się dzielnie i oby tak wytrzymał aż do wypuszczenia korzonków.
Tak czy siak dziękuję za radę, bo się okazało, że dobrze zrobiłam odcinając tę chorą część.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

A czy pozostawienie go tak jak jest może jakoś negatywnie wpłynąć na nowe roślinki?
Jeden z moich tak ma gdzies do 1/3 wysokości (licząc od czubka), zdążył wypuścić młode, ale jeszcze za małe, żeby rozsadzać.
Może też mu powinnam odciąć tą brzydką część, jak radzicie?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
jagoda1
200p
200p
Posty: 299
Od: 9 mar 2012, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Moszczenica k/Strykowa

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Odetnij i miejsce cięcia posyp cynamonem lub węglem drzewnym.Inaczej zmiany na listku będą postępować.
Awatar użytkownika
ellcia
500p
500p
Posty: 533
Od: 12 lis 2012, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Fiołek afrykański - pierwsze kroki

Post »

Do tej pory rozmnażałam fiołki wsadzając listek do ziemi i cierpliwie czekałam, aż się ukorzeni i wyda potomstwo, teraz kupiłam troszkę więcej listeczków i niestety, jak je wsadziłam do ziemi zaczęły mi gnić, część z nich uratowałam, trzymam w wodzie, zaczynają się ukorzeniać, kiedy je trzeba wsadzić najlepiej do ziemi, jak się dobrze ukorzenią czy dopiero kiedy wypuszczą młode, a może dopiero jak młode urosną to je wsadzić do ziemi ;:88
Bardzo proszę o pomoc, bo nie chcę już ich więcej stracić :!:
Zachciało mi się jeszcze kilka fiołków ;:110 ;:112
Awatar użytkownika
jagoda1
200p
200p
Posty: 299
Od: 9 mar 2012, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Moszczenica k/Strykowa

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Przenieś do ziemi jak wypuszczą małe korzonki .W ziemi nie powinny Ci gnić.Najprawdopodobniej miały za mokro i za zimno.Ukorzeniające się listki dobrze jest wstawić do szklarenki (może być plastikowy pojemnik,słój szklany itp,) i postawić całość w ciepłym miejscu - np z tyłu na lodówce tam gdzie jest chłodzenie .Duża wilgotnośc,ciepełko przyspieszają ukorzenianie.Ziemia do ukorzeniania i sadzenia fiołków musi być lekka i przepuszczalna,nie wolno jej ubijać w doniczce.Kup najlepiej ziemię do kaktusów lub paproci ,dodaj po 1/3 włókna kokosowego i perlitu,można dodać jeszcze wermikulit .I mieszanka gotowa.
Awatar użytkownika
ellcia
500p
500p
Posty: 533
Od: 12 lis 2012, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

jagoda1
nie pomyślałam o tym cieplusińskim kąciku na lodówce, teraz spróbuję ulokować moje fiołeczki własnie tam, będę mieć trochę roboty z tym... bardzo, bardzo dziękuję za wszelkie porady, musze naprawić wszystkie błędy i posadzić listeczki, tak jak piszesz.
A jak zaczyna listek gnić, to posypać brzeg cynamonem, bo nie mam węgla drzewnego?
Awatar użytkownika
jagoda1
200p
200p
Posty: 299
Od: 9 mar 2012, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Moszczenica k/Strykowa

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Jak zaczyna gnić blaszka liściowa ,to odetnij uszkodzoną część i zdrowy brzeg obsyp cynamonem.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Ja swoje ukorzeniałam w ziemi prawie wszystkie. Bez szklarenek i mikroklimatu i - odpukać - udało się :)
Podlewałam często, ale malutko.

Wiem, że gdzieś to już było pisane, ale nie mogę znaleźć - kiedy je rozsadzać, żeby nie zrobić tego za wcześnie?

To raz, a dwa - niektóre listki podczas ukorzeniania jakby sie odbarwiły. Młode wypuściły i póki co wyglądają na zdrowe. Czy takie odbarwienia mogą powstać np. w wyniku przypadkowego kapnięcia wody na listek? Albo tego, że w ziemi on się inaczej zachowuje, niż na roślinie/w wodzie? Bo nic podobnego nie zdarzyło mi się z tymi kilkoma, które miałam właśnie w wodzie. Może trzeba przemyśleć podłoże? Jak myślicie?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”