Wszystko o... pomidorach. - 1 i 2cz.(07.10.07-30.12.09)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6962
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Myślę, że to rozpoznanie przyda się w tym temacie
mikrobia pisze:...A tutaj fotka grzyba Alternaria (cecha charakterystyczna : plamy o średnicy przekraczającej 1 cm, wyraźnie odcinające się od zdrowych tkanek liścia, na powierzchni plam - koncentrycznie ułożone pierścienie):
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
szymon2020
50p
50p
Posty: 58
Od: 20 lut 2008, o 13:29
Lokalizacja: Zamość woj.Lubelskie

Post »

Witam, chciałbym Wam pokazać liście moich pomidorów, z góry przepraszam za ich jakość, robione były telefonem, ale może się czegoś ktoś dopatrzy :)
Obrazek Obrazek
To są pomidory w gruncie, na kilku krzakach pojawiły się te plamki, opryskiwałem już to Armistarem 4 dni temu, ale dziś patrzę i nic nie pomogło, dalej są. Może oberwać te zarażone liście? Doradźcie coś.

Obrazek Obrazek

A to jest pomidor, którego znalazłem dziś w tunelu foliowym. Czym może być spowodowane to zgnicie? Za dużo wody? Czy jakaś choroba?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6962
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

To może być (zdjęcie niewyraźne):
- sucha zgnilizna wierzchołków owoców - objawy to brązowe lub czarne twarde plamy gnilne na czubku owocu. Przyczyna niedobór wapnia i wody. Oprysk saletrą wapniowo - magnezową i dbać by by podłoże nie wysychało..
- jeżeli na liściach masz brązowe lub czarne plamy z delikatnym szarawym nalotem na dolnej stronie, porażone owoce brunatnieją i gniją - jest to zaraza ziemniaczana. Oprysk interwencyjny Curzate 72,5 (3 dni karencji).
Pozdrawiam Andrzej.
Oldmike
100p
100p
Posty: 111
Od: 13 cze 2007, o 20:46
Lokalizacja: Łódź

Post »

Erazm pisze:.... i dbać by by podłoże nie wysychało..
Tak ku przestrodze. Nadmierne podlewanie prowadzi do pękania pomidorów. Fakt udowodniony. :lol:
szymon2020
50p
50p
Posty: 58
Od: 20 lut 2008, o 13:29
Lokalizacja: Zamość woj.Lubelskie

Post »

Dzięki za porady, wykonałem już oprysk armistarem 4 dni temu to kiedy mogę opryskac opryskiem Curzate?
Lepiej żeby pomidory mi pękały, niż gniły, także lepiej przesadzić z wodą niż za mało lać.
marek3232
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 22:05
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Coś zaczęło się dziać niedobrego z moimi pomidorami
Obrazek Obrazek Obrazek

i jeszcze zaczynają usychać kwiatostany

Obrazek Obrazek

takie objawy występują na pojedynczych liściach.
Co to może być i jak ewentualnie to zatrzymać
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

Marku kwiatostany schną bo nie są zapylone,jeżeli chodzi o te liście to proponuje oprysk np.amistarem 250sc bardzo dobry środek(moim zdaniem),ogólnie nie musisz się martwić to są pojedyńcze listeczki,u mnie też czasem się tak zdaży.
Lukasz uki94
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6962
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Zerwij chore liście i owoce pomidorów. Tu ustalisz przyczynę http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... hp?d=klucz
Sprawdź Szara pleśń - mokra zgnilizna owocu postępująca od szypułki porównaj owoc http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... pis&id=314 - zobacz zdjęcie owocu w tym linku.
Pozdrawiam Andrzej.
marek3232
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 22:05
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Marku kwiatostany schną bo nie są zapylone
To fakt ostatnio nie miałem czasu na potrząsanie krzaczkiem i to jest przyczyna na początku potrząsałem i efekty widać na zdjęciu masa owoców dziękuje uki94
a tak ogólnie to myślałem ze jest gorzej bo do tej pory nie robiłem żadnych oprysków Obrazek
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Marku a jaka to odmiana? Bo widzę że plenna i bardzo ładne owoce są.... Ja w tym roku posadziłem dużo różnych odmian ale nie są zbyt ciekawe. Jakie jeszcze uprawiacie odmiany? Co o nich sądzicie?

_________________________
Pozdrawiam. Mateusz
Awatar użytkownika
izabellka
100p
100p
Posty: 173
Od: 24 mar 2008, o 13:50
Lokalizacja: warszawa

Post »

czy ktoś może wie, dlaczego koraliki przy zbieraniu pękają??
mi to specjalnie nie przeszkadza, z ciekawości pytam :)
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=53826" onclick="window.open(this.href);return false;

Życie jest pełne niespodzianek.
marek3232
50p
50p
Posty: 53
Od: 14 mar 2008, o 22:05
Lokalizacja: Koszalin

Post »

Mateusz

Marku a jaka to odmiana? Bo widzę że plenna i bardzo ładne owoce są..
Z chęcią bym podał tobie nazwy ale nie pamiętam.Wiem tylko że są to cztery odmiany dwie wczesne i dwie pozniejsze
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Ok, nie ma sprawy :-). A co powiecie o odmianie Malinowy Ożarowski (plenność itp.)? Pytam bo planuję już sobie odmiany na rok następny:).
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”