Reanimacja storczyków, w kamykach ,żwirku itp cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Te 'trociny', to mech sphagnum. W marketach zazwyczaj maluchy są w nich umieszczone. Służy im ono, bo dłużej trzyma wilgoć, którą trudno utrzymać na dłużej w małych doniczkach. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że tego podłoża jest zaaa duuużo i korzonki lubią gnić (nie mają dostępu do powietrza).

Możesz wstawić jakieś fotki, bo inaczej nic nie da się stwierdzić :wink: Przy odpowiedniej opiece i dobrze zastosowanej metodzie reanimacji powinien sobie poradzić, zwłaszcza że teraz storczyki lubią wypuszczać korzonki :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Edi1311
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 kwie 2013, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny (śląskie)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dołączam zdjęcia, ale zauważyłam, że starszy z liści żółknie na trzonie i trochę na końcówce :(
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zdjęcia trochę niskiej jakości, bo robione telefonem...

-- 14 kwi 2013, o 18:42 --

Plamki na liściu z drugiego zdjęcia to woda z płatków kosmetycznych.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

plamki to chyba nie wina płatków kosmetycznych tylko twardej wody :) Liście storczyka wskazują, ze jest on silnie odwodniony. Musisz podjąć kroki reanimacji, a metoda jaką obierzesz zależy od Ciebie. Po hasłem reanimacja wpisanym w wyszukiwarkę, znajdziesz więcej na ten temat :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Edi1311
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 kwie 2013, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny (śląskie)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Na pewno to woda z płatków, bo chwilę przed zdjęciem zdjęłam je, a niedawno były pryskane :)
A co do reanimacji, to staram się już dobre 2 tygodnie i jak na razie 0 efektu :(
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Storczyki reanimuje się miesiącami, czasem latami, a nie tygodniami, więc cierpliwości :) Sama także reanimuję jednego :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Edi1311
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 kwie 2013, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny (śląskie)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Dziękuję za podniesienie na duchu :) wpadłam w jakiś szał, bo w przeciągu 1,5 miesiąca kupiłam 2 zwykłe i 2 miniaturki phalaenopsisów :roll: ale tylko ten jeden sprawia mi problemy :(
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Widzę że temat reanimacji w kamykach powoli zamienia się w temat ogólnej reanimacji :)
Edi1311 pisze:Na pewno to woda z płatków, bo chwilę przed zdjęciem zdjęłam je, a niedawno były pryskane :)
A co do reanimacji, to staram się już dobre 2 tygodnie i jak na razie 0 efektu :(
w kamykach dopiero po miesiącu dwóch są widoczne efekty, szybciej jak wysoka temperatura i szybsze parowanie wody. Cierpliwość bo tylko to nam przy storczykach pozostaje :)
Shadow
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 kwie 2013, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Również reanimuję jednego storczyka, który jest praktycznie bez korzeni, z jednym listkiem.
Faktycznie jest to proces długotrwały-delikwenta mam od listopada i dopiero całkiem niedawno zaczęły wybijać się nowe korzonki i pojawił się nowy listek :tan

W moim przypadku pomogło dodawanie domowej roboty płynnego nawozu do wody na dno naczynia. Również założyłam foliowy woreczek robiąc mini szklarnię, w środku ma wilgotno i cieplutko, pomarszczony liść odrobinkę turgoru odzyskał. Pilnuję aby nie zadusić storczyka i co jakiś czas ściągam woreczek, w środku są włożone patyczki, tak aby czapa foliowa była dość szeroka i liść nie dotykał przypadkiem skraplającej się wody przez cały czas.

Mam tylko nadzieję że mu nie odbije i nie zacznie w takim stanie wypuszczać pędu kwiatowego, co zrobił na początku reanimacji. Jako że w fatalnym stanie był, z żalem ale obcięłam pęd aby nie tracił energii na kwitnienie.

Jedyne co mnie martwi to szybsze rośnięcie listka nowego jak korzonków, są malutkie i wygląda że ostatnio stoją w miejscu i nie rosną.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Shadow jak liść urośnie, to czas na korzenie nadejdzie zobaczysz.
Edi1311
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 kwie 2013, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny (śląskie)

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Niestety moja miniaturka nie dała rady ;:145
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Witam.Mam duży problem z moim storczykiem.Kupilam go 1,5 tygodnia temu w kwiaciarni.W osłonce w której stał nie było dobrze widać korzeni... ;:174 Po przyjeździe do domu postawiłam go w innym pokoju na czas kwarantanny ponieważ mam jeszcze 7 innych storczyków.Na drugi dzień zajrzałam do niego i wtedy okazało się że jest przesuszony ;:185 Namoczyłam go i coś mnie tkneło żeby spojrzeć do środka doniczki.Okazało się że korzeni było kilka całkiem uschniętych więc je uciełam i zostały tylko 3 malutkie.Przystąpiłam do reanimacji w kamykach.No i tu pojawia się problem ponieważ zauważyłam że zaczynają mu pleśnieć te jeszcze żywe korzonki ;:223 Pomocy i ratunku bo nie wiem co robić :cry:
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Za dużo wody, woda nie powinna dotykać cały czas zdrowych korzeni, ona ma być po moczeniu wylana tylko na dnie może być z 1 cm wody do parowania uzupełnianej.
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Reanimacja storczyka w kamykach - żwirku

Post »

Teraz jest na kamieniach i nie ma bezpośredniego dostępu do wody.tylko to co paruje, a mimo wszystko ta pleśń jest nadal... :( :cry: :cry: :cry:
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”