Pomidory - nawożenie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
pilosula
100p
100p
Posty: 146
Od: 26 cze 2012, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Uff, jestem w trakcie sadzenia. Więc w porę forumowicz mnie poinformowałeś. Dziękuję :D

Bawolich serc nie mam, ale mam na pewno kilka odmian wegetatywnych min. Malinowy Twardy. Co do reszty nie jestem pewna np Opalka wydaje się być generatywna bo to taki delikatny krzaczek o małych liściach. :D

Generalnie mam system nawożenia rzędowego z obornikiem, ale zanim pomidory się do niego dobiorą dostały w dołek małą garść kompostu i dosłownie łyżkę dolomitu i podlałam 10+52+10. Ziemia rano ma temperaturę ok 9 stopni więc ten fosfor im się przyda, jej pH 5-5,5 jest bardzo słaba - dopiero na kolejny sezon lepiej ją przygotuję siejąc poplony.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

A w jakim stężeniu ten roztwór do podlewania ?
Awatar użytkownika
pilosula
100p
100p
Posty: 146
Od: 26 cze 2012, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Na opakowaniu jest napisane od 0,8-2,0g/l (0,08-0,20%), ja trzymałam się środka tych wartości.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

zenmach pisze:forumowicz ja też w tym roku zastosuje nawożenie rzędowe, jeśli można prosić o jakieś zalecenia...
Gleba w ogrodzie nie nawożona, w zeszłym roku tylko pod korzeń przy sadzeniu i później dolistnie i jakieś gnojówki, pH 6-7 (heliga test)
Uprawa w gruncie, rzędy co 60cm, pomidor(metoda 2w1),papryka i jeden rząd ogórek krótki.
Do dyspozycji mam,(oczywiście moge dokupić):
-obornik koński Ecolon podsuszany NPK 5,4-2,9-9.0 g(kg)
-obornik bydlęcy Fauna i Flora granulowany N(0,5-0,7) P(0.25-0,4) K(0,6-0,8) %
i w razie potrzeb
-Saletra wapniowa
-Superfosfat wzbogacony
-Siarczan magnezu
-Saletrzak z magnezem
-Saletra potasowa
-Azofoska
Jeśli Możesz podać co, ile i czego. Rzędy będe robił jakieś 4 tygodnie przed wysadzeniem, rozsada raczej mała (późno wysiana).


Bez różnicy czy dasz obornik koński czy bydlęcy , bo zważ, że mają podobny skład tylko wartości są w innych jednostkach.

Obornika dasz 15 kg na 5 mb. Ta ilość nie wymaga uzupełnienia mineralnego.Startowo saletrzak 0,5 % roztwór ale tylko pod odmiany wegetatywne i zrównoważone. Pomidory generatywne 0,5 % roztwór superfosfatu ale rozpuszczony w deszczówce.

Saletrę potasową zostaw do ew. oprysku dolistnego a Azofoską podsyp sobie krzewy.
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Witam. forumowicz nawóz , który ma zastosować zenmach jest moim zdaniem dość lekki. Ja mam obornik bydlęcy ubiegłoroczny, który leży w ugniecionej pryzmie i wiaderko 15 litrowe tego nawozu waży ok. 12kg. Dając go w dawce jaką proponujesz moim zdaniem jest to zbyt cienka warstwa. Ale może nie mam racji to proszę powiedz mi ile ja mam dać swojego obornika na 10 mb. rządka.
Jerzy
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Nic mnie tak nie cieszy jak ciągłe udowodnianie , że nie jestem wielbłądem ;:306

Mikar
Mnie nie interesuje czy nawóz jest lekki czy ciężki ponieważ nie operuje ciężarem objętościowym. Skoro ktoś podaje, że nawóz zawiera 5,4 g azotu na kg masy, to czy to będzie pierze czy piasek cały czas będzie to 0,54 % azotu wagowo :!:

Jeszcze raz zacytuję :
Optymalna dla wzrostu pomidora zawartość składników pokarmowych w glebie (wyrażona w mg/dm3) wynosi: 90- 120 N, 60- 80 P, 200- 250 K, 60- 90 Mg i 1200 - 1500 Ca.
Więc sprawdźmy czy te 15 kg obornika, które podałem spełnia to kryterium.

5 mb rowka wykopanego szpadlem o szerokości 20 cm ma powierzchnię 1 m2. Na tej powierzchni znajduje się 200 litrów warstwy ornej

Zatem powinno się w tej proponowanej dawce obornika znajdować odpowiednio :

azotu - 120 m/litr x 200 litrów = 24000 mg= 24 g

fosforu- 80 mg/l x 2,3 x 200 litrow =36400 mg=36,4 g

potasu- 250 mg/l x 1,2 x 200 litrów = 60000 mg= 60 g

A ile znajduje się faktycznie tych składników w proponowanej dawce obornika ?

azotu - 15 kg x 5,4 g/kg = 82 g x0,3/równoważnik nawozowy/= 24,6 g
wobec wymaganej 24 g

fosfor - 15 kg x 2,9 g/kg = 43,5 g wobec wymaganej 36,4 g

potas- 15 kg x 9 g/kg = 135 g wobec wymaganej 60 g

Jak widzisz Mikar obliczona dawka 15 kg na mb jest nawet z naddatkiem potasu ale ta wersja jest bardziej powiedziałbym ekologiczna jako, że gdybym liczył ten obornik by zmieścić się z potasem wymagałoby to dodatkowego nawiezienia uprawy azotem i fosforem.
I mnie nie interesuje czy optycznie ta ilość nawozu to jest dużo czy mało. Ma tyle składników ile pomidorom potrzeba a rolą tego kto mnie prosi o przeliczenie jest rozmieszczenie tego nawozu na proponowanej powierzchni równomiernie

I to tyle Ewangelii w tym temacie :D
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

forumowicz. przepraszam,że zawróciłem Ci głowę. Nie mam wątpliwości co Twoich wyliczeń. Ale ja zrozumiałem to trochę inaczej i uważałem (tak naprawdę to teraz nie wiem czemu), że jeżeli obornik jest ciężki to chyba należałoby dać go grubszą warstwę. Czyli ja też mam dać taką samą dawkę obornika w kg. i tylko dokładnie i równomiernie rozłożyć go na powierzchni.
Pozdrawiam.
Jerzy
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

zytaj Twój /Otóż musisz dać dokładnie taką samą ilość obornika , który masz.

Popatrz o ile różni się składem przeciętny obornik bydlęcy /czytaj Twój / od tego, który ma zenmach

http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja ... enny-nawoz
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Jeszcze jedno dla tych, którzy uważają, że te 15 kg to mało bo widać gdzieniegdzie gołą ziemię.
Proszę przeliczyć tą dawkę na hektar.
Skoro na 1 m2 dajemy 15 kg a hektar ma tych metrów aż 10000 to prosty rachunek

15 kg/m2 x 10000 m2 = 150000kg czyli 150 t :!: :!: :!:

Normalnie stosuje się dawki na hektar rzędu 30-40 ton ale rzutowo.

Więc te 15 kg/m2 to dużo czy mało :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
_dorota_
50p
50p
Posty: 99
Od: 4 lut 2013, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

ja nigdy wcześniej nie miałam pomidorów w ogródku. Obok mnie na polnej łące i pastwisku pełno końskiej kupy, którą mogę sobie do wiaderka pozbierać. Mogę takie coś dać do dołka pod pomidorki?
Dorota
Awatar użytkownika
_dorota_
50p
50p
Posty: 99
Od: 4 lut 2013, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Wczoraj popikowałam moje pomidorki :D W sumie mam 83 krzaczki :shock: dużo za dużo, będę rozdawać sąsiadom czy tego chcą czy nie. Podlałam je też nawozem interwencyjnym Substral do pomidorów. Ktoś to stosuje?
Dorota
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

_dorota_ pisze: Mogę takie coś dać do dołka pod pomidorki?
Możesz. Lepiej Ci będzie ten nawóz dozować do dołków jak go wcześniej zalejesz wodą a potem rozcieńczysz tak, by powstała płynna breja . Po ok 1 l do dołka, zasypać ziemią. Dołki powinny być zaprawione ok 2 tygodni przed sadzeniem.
mordzio
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 paź 2012, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

_dorota_ pisze:Wczoraj popikowałam moje pomidorki :D W sumie mam 83 krzaczki :shock: dużo za dużo, będę rozdawać sąsiadom czy tego chcą czy nie. Podlałam je też nawozem interwencyjnym Substral do pomidorów. Ktoś to stosuje?
Zapytam z ciekawości, czy miałaś problemy z pomidorami, że zastosowałaś nawóz interwencyjny? Zastanawiam się, bo u mnie na jednej odmianie pojawiły się delikatne żółte kropki na liściach.
Pozdrawiam Marcin
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”