Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.1

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

13. Nalewka z żurawiny *

2 kg żurawiny
2 l spirytusu 70-80 %
0,5 kg cukru
0,5 kg miodu
1 l wody źródlanej

Żurawiny (lepiej zebrać wcześniej i przemrozić w zamrażalniku, niż czekać na przymrozki), wypłukać, przebrać, zamrożone wsypać do słoja. Zalać alkoholem, trzymać 3-4 tygodnie. Zlać nalew, owoce zemleć w maszynce do mięsa, zasypać warstwami cukrem, dodać miód i wstrząsając czasem, trzymać 2 tygodnie. Zlać syrop, a owoce zalać wodą na tydzień. Zlać, wszystkie trzy płyny połączyć, solidnie wstrząsnąć, przefiltrować i odstawić na trzy tygodnie do paru miesięcy. Kolor rubinowy, smak kwaskowaty, słodycz zależy od ilości cukru.

Resztę owoców można nalać wódką 40% na dwa tygodnie, dla koloru i resztek zapachu :)

Mam dwie wersje żurawinowej, jedna bez cukru, czeka na dodatek z syropu na zmielonej żurawinie i na razie nalew jest klarowny jak kryształ.
Druga zasypana cukrem i nalana alkoholem nie daje się odfiltrować na kryształowo, więc czekam aż się sama wyklaruje. Trzeba odczekać ze trzy miesiące.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

14. Nalewka z ciemnych winogron *

ciemne winogrona z działki
spirytus 70-80%
owoc pigwowca odsączony z nalewki
cukier (ilość zależy od smaku winogron)

Do słoja włożyć winogrona, tak dojrzałe, że aż nieco podsuszone i pomarszczone, troszkę podobne do rodzynek, tyle, że z pestkami. Dodać spirytus, zamknąć na 4-6 tygodni, wstrząsać co dwa dni. Nalew zlać, do winogron dodać cukier i parę garści owoców pigwowca (lub pigwy) odsączonych z nalewki pigwowej. Zamknąć na trzy tygodnie, często wstrząsać. Syrop zlać i połączyć z pierwszym nalewem. Owoce wycisnąć i sok zmieszać z resztą płynu, solidnie wstrząsnąć i przesączyć przez filtr. Nalewkę zlać do butelek i odstawić na trzy miesiące, albo dłużej.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

15. Nalewka na skórkach pomarańczowych

0,3 - 0,4 kg skórek pomarańczowych
20-25 g korzenia imbiru.
2,5 l wódki 40%

Pomarańcze wyszorować, sparzyć, cieniutko obrać. Imbir obrać i pokroić w plasterki. Skórki i imbir włożyć do butli, zalać wódką, macerować 2 tygodnie i zlać. Przefiltrować, odstawić na min. miesiąc.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

16. Nalewka imbirowa *

10 dkg świeżego imbiru
2 piękne cytryny
0,75 l wódki 40%
pół szklanki cukru
3-4 łyżki miodu

Umyty imbir obrać i pokroić na plasterki. Cytryny wyszorować, sparzyć, pokroić w ósemki. Składniki zasypać cukrem, dodać miód, wódkę, zamknąć na miesiąc. Wstrząsać co jakiś czas. Nalew zlać, przefiltrować, odstawić, żeby dojrzała na co najmniej trzy miesiące.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

17. Nalewka lawendowa

7 łyżek kwiatów lawendy suszonej - ew. do kupienia w sklepie zielarskim
3 piękne cytryny
skórka pomarańczowa suszona, bez albedo, ok.. 5x1,5 cm
2 goździki
3 szczypty imbiru mielonego
1l wódki 40%

Z cytryn ściąć skórkę bez albedo i włożyć do słoja. Cytryny obrać z albedo i wybrać sam miąż odrzucając pestki i błony, dodać do skórek wraz z resztą składników. Zostawić z dala od słońca na 2 tygodnie. Następnie dołożyć 40 dag miodu kwiatowego ( ok. półtorej szklanki). Odstawić na tydzień. Przefiltrować i odstawić na kolejny tydzień. Nalewka bardzo ładnie się klaruje, nie wymaga długiego dojrzewania, smak boski -lekko cytrynowy z subtelną goryczką.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

18. Likier ziołowy

21 liści bazylii
13 liści szałwi
skórka z 4 cytryn (lub limonek)
1 l spirytusu 80%
0,5 kg cukru

Wszystkie składniki postawić w słoju na 40 dni, zlać, przefiltrować i odstawić na trzy miesiące.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

19. Nalewka malinowa II

3 kg malin
2 l. spirytusu 70-80%
1,5 kg cukru
kilka listków melisy

Maliny zasypać cukrem na tydzień, często potrząsać słojem. Syrop odsączyć, maliny użyć do deseru czy przetworów, do syropu dodać spirytus 80% w proporcji jeden do jednego, dodać kilka listków melisy, macerować trzy tygodnie, przefiltrować, przelać do butelek, odstawić na trzy miesiące (ale można pić od razu :))
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nalewko kochana, ale mnie ucieszyłaś! Aż dwa przepisy na nalewke z malin! Tylko który jest lepszy? Który trudniej "zepsuć"? Mam też chrapkę na nalewkę wisniową i likier lipowy, mniam :)


Podoba mi się również przepis na nalewkę z ciemnych winogron, ale tam trzeba wykorzystać owoce pigwowca z nalewki..Przypuszczam, że i na tę nalewkę masz przepis i również go podasz :D Mam w lodówce trochę owoców pigwowca, tylko nie wiem, czy wystarczajacą ilość na nalewkę?...

Pozdrawiam serdecznie
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Naleweczko ! Jestem pełna uznania dla Twojego poświęcenia
dla nas. Zmarnowałaś nockę, aby dogodzić forumowej braci.

Dziękuję - na pewno skorzystam i graciory ;:114

Pozdrawiam serdecznie
Krysia
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 164
Od: 15 paź 2006, o 00:07
Lokalizacja: Działkolandia-Śląsk

Post »

O rany Naleweczko ale przepisów.Musiałaś się napracować.
A ja teraz dopiero zauważyłam nowy temat i umieściłam przepis w temacie troszkę wyżej.Ale jak będzie trzeba to go można przenieś.
Naleweczko dziękuję,skorzystam na pewno z tych przepisów,bo nalewki to ja lubię.
Pozdrawiam Krysia
Jeśli wymagamy od życia zbyt wiele,zwykle nic nie dostajemy.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Będzie jeszcze przepis na pigwówkę i morelówkę, ale teraz właśnie wróciłam z działki i troszkę padam z nóg, wsadziliśmy trzy iglaki, potem sprawdziłam, że pani w szkółce wcisnęła mi 3 metrowego jałowca, jako płożącego się, cis jest kolumnowy, zamiast poduszkowy (chodzi o kształt, nie o nazwę odmiany), świerk będzie bardzo mało "wsiowy", bo urośnie jak cyprys, tylko cieniej, a wyżej :( W ogóle muszę dojść do siebie, bo szlag mnie trafił! Miałam listę roślin, ale tego nie ma, tamtego nie ma, kolejnego też nie ma, a co jest? to i to. A co to i jak rośnie? wszystko pasowało, ale przywiozłam, posadziłam i sprawdziłam w wielkiej księdze - wszystkie iglaki są nie takie, jak miały być! Dupa, nie szkółka! Wybaczcie, ale jeszcze mnie nosi :twisted:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Naleweczko, weź łyk nalewki na uspokojenie, odpręż się i pomyśl, ze nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Moze te iglaki które przywiozłaś pokochasz z czasem bardziej, niz sie teraz spodziewasz. A te które chciałas, a nie masz, mozesz jeszcze kupic :) Zmień tylko szkółkę :wink:
A na przepisy poczekamy, jest czas :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Znalazłam ciekawy materiał na temat nalewek: www.dom.gazeta.p. Niektóre przepisy wyglądają apetycznie :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”