Pozyskiwanie nasion,przechowywanie ich itd.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6593
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Własne nasiona

Post »

Sunrise zbierałam nasionka różnych odmian.Zazwyczaj z pietruszki,buraczka,kopru,kwiatów.
Na zimę zostawiałam tylko pietruchę,która wiosną wypuściła nać.Po jakimś czasie wyrosły z niej kwiatostany z nasionami,które zbierałam,jak były już suche.Można zebrać nie całkiem suche i potem samemu suszyć na słonku.
Nasiona buraczka,kopru i kwiatów zbierałam w tym samym roku tzn nie zostawia się ich na zimę.Na następny rok można je siać :)
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Własne nasiona

Post »

Dziękuję Arabello :D
Twoja wiedza ogrodnicza jest bardzo duża ;:180 dziękuję Ci, że dzielisz się wiedzą :lol:
Ja z warzywami mam małe doświadczenie, na razie się uczę, ale mam ogromną nadzieję na duży plon różnych warzyw w tym roku. U mnie w rodzinie wszyscy uwielbiamy świeże warzywa i mam duże oczekiwania w stosunku do mojego ogródka :D A jeszcze sprawiło by mi duzą frajdę gdybym mogła sama zbierać nasionka. Na ten rok mam już wszystkie kupione.
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6593
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Własne nasiona

Post »

Sunrise ja od dzieciaka grzebię w ziemi :D Wszystkiego nauczyła mnie babcia i bardzo się cieszę,że mogę ci pomóc :D Co roku zbieram nasiona z kopru i pietruszki oraz z kwiatów(astry,aksamitki,cynie itd).
Aha z pora też :D Zostawiam kilka na zimę,wiosna puszczają kwiatostany.Kiedy nasionka są czarne wtedy można je zebrać :D Z jednego pora jest sporo nasion.
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Własne nasiona

Post »

Arabello a powiedz z jakich jeszcze kwiatów pozyskujesz nasiona??? ja w tym roku mam zamiar posadzic astry, lwie paszcze i goździki ogrodowe i zastanawiam sie czy z lwich paszczy i goździka ogrodowego(takie jak w kwiaciarniach sprzedaja) tez będę mogla pozyskac jesienia nasionka? bo z astrów pisalas ze pozyskujesz, wiec może i mnie sie uda;)
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Własne nasiona

Post »

Możesz jak najbardziej, po prostu musisz zostawić kwiaty aż przekwitną, zawiążą nasiona i te nasiona dojrzeją. Goździki podobnie się zbiera jak aksamitki. Z lwimi paszczami nie powinno być żadnego problemu, natomiast astry jak są bardzo pełne, to mogą słabo być zapylane, ale to też zależy jakie stworzenie je zapylało, są bardziej i mniej zdolne;)
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Własne nasiona

Post »

Właściwie to tylko z aksamitek zbierałam nasionka wiec juz wiem jak wyglada ten koszyczek i ktore to nasionka zbierac, a z pozostałymi to zielonego pojecia nie mam jak wyglada po przekwitnieciu koszyczek z nasionami, ale to do jesieni jeszcze wiadomo daleko, wiec jak moja inteligencja mnie zawiedzie to będę pytala dokladniej tu jeszcze :;230 ale mimo wszystko loeb i tak dziekuje za rady:) z
P.S mam nadzieje ze na moje kwiatki beda przylatywały jednak te bardziej zdolne stworzonka do zapylania :;230
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6593
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Własne nasiona

Post »

Ibizaa moim zdaniem z każdych kwiatów można zebrać nasionka :) Ja zbierałam z goździków,lwich paszczy,aksamitek cyni,astrów,słonecznika ozdobnego,groszku pachnącego,chabrów i z wielu warzyw a szczególnie z kopru,pietruszki,pora,buraczków,pomidorów,sałaty :)
ibizaa
1000p
1000p
Posty: 1778
Od: 9 lut 2011, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olkusz
Kontakt:

Re: Własne nasiona

Post »

a jak zbieralas z tych kwiatów te nasionka i sadzilas w roku nastepnym to powtarzały one cechy mateczne?, czy zmieniały sie kolorki :D chyba ze nie zwracalas uwagi na to... :D
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6593
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Własne nasiona

Post »

Szczerze mówiąc to ie zauważyłam,że zmieniały kolory,były takie jak poprzedniego roku.
joladzola
100p
100p
Posty: 134
Od: 27 maja 2012, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie 6a

Re: Własne nasiona

Post »

Witam ,mam prośbę może ktoś mi wytłumaczy najlepiej łopatologicznie jak zebrać nasionka z goździków.Dopiero w tym roku pierwszy raz miałam goździki byliny , a chciałabym je rozmnożyć na następny. ;:218
Pozdrawiam Jolka
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Własne nasiona

Post »

Trzeba zostawić kwiaty aż przekwitną a kwiatostany zrobią się brązowe i suche, w środku będą nasiona. Wtedy ścina się kwiatostany, nasiona wytrząsa z nich i zostawia najlepiej jeszcze na parę dni w suchym miejscu żeby doschły.
Awatar użytkownika
wiolabud
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2012, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Własne nasiona

Post »

pozyskuje nasiona na wysiew dyni, przechowuję je w ciemnym i suchym pomieszczeniu zawinięte w papier. w ten sposób nasiona będą doskonale zachowane, natomiast nie pozyskuje nasion pomidorów ponieważ są to odmiany które po ponownym wysianiu następuje rozszczepienie cech.
Zapoznam się z regulaminem forum.
joladzola
100p
100p
Posty: 134
Od: 27 maja 2012, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie 6a

Re: Własne nasiona

Post »

Dzięki loeb tak też zrobię :D Pozdrowionka
Pozdrawiam Jolka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”