Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED cz. 1

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Witam,

czytałem trochę o diodach i widząc wyniki eksperymentatorów postanowiłem sam spróbować z tym wynalazkiem.
Prosiłbym o pomoc w sprawie terrarium - 45x30x30(wys) jako mała szklarnia dla roślin, myślę tam wsadzić 12 diod - 9 czerwonych, 3 niebieskie. Teraz pytanie, jakiej mocy użyć, prosiłbym o małe wskazówki, z pewnością pomoże mi to w dokonywaniu dalszych wyborów w sprawie tych oświetleń, no i jeszcze ewentualny zasilacz i inne sprzęty do tego.

Tak myślałem, że 12x 12V * 20mA = 0.24W i to jeszcze razy 12 = 2.88 W. Chyba za mała moc, dlatego się pytam, bo jeszcze nie mam na tyle wiedzy/doświadczenia aby móc to zdiagnozować.
Albo ewentualnie dać 2x więcej czyli 24 i to by się równało około 6W. Mógłbym jeszcze zmniejszyć wysokość umieszczenia tego panelu z ledami.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
rafla
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 8 lut 2011, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Natchniony tym w wątkiem szukam namiaru na sprawdzonego dostawcę ledów 1W (czerwonych i niebieskich). Na allegro są dość drogie, trochę taniej na dealextreme ale czy to coś warte... lesioc gdzie kupiłeś swoje i jak tam projekt obecnie?
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

benzulli - w Twoich obliczeniach jest błąd. Przy liczeniu mocy przyjąleś napięcie na diodzie na 12V.... a takie diody nie istnieją ;).

Obrazek

Najmniejsze znane napięcie na diodzie (oś pionowa) to około 1V dla diody pracujacej w podczerwieni (IR) , największe to 4V dla diody w ultrafiolecie (UV).
Diody czerowne mają zwykle w okolicy 2V (1.V~2.2V), niebieskie w okolicy 3.5V (3.2~3.8V). Z tego powody w twoich wyliczeniach "przestrzeliłeś" moc o około 5x ;)

rafla - diody kupowane były na ebay-u, tam wychodzą zdecydowanie najtaniej. Producent nie jest mi precyzyjnie znany i trudno by się było dowiedzieć, pewnie jakaś Chińska fabryka , no ale wychodza (wychodziły?) zdecydowanie najtaniej.
Obecnie zastanwaiam się na zakupem diod dokładnie dopasowanych do widma chlorofilu, bo takie się pojawiły w sieci... Chciałbym wtedy część podmienić aby bardziej "wypełnić" widmo generowanego światła - nie wiem tylko czy starczy mi czasu na ten "upgrade" w tym roku :(
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
rafla
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 8 lut 2011, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Podaj namiar na te nowe ledy.

Co do zasilacza to zastanawiam się nad LPC-20-350, fakt aż ~55PLN ale właśnie ten brak czasu (dawno nic nie lutowałem). :D
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

lesioc, faktycznie pomyliłem te napięcia, 12V - chodziło o rezystory. Ja też bym prosił o ewentualną wiadomość z linkiem do tych ledów.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

dioda niebieska pracujaca na 445/450nm (tradycyjne niebieskie mają ~470nm)
dioda czerwnoa pracująca na 660nm (tradycyjne czerwone mają ~620nm)

Dla przypomnienia - maksimum absorpcji dwóch najczęściej występujących chlorofili to
* 430 nm i 662 nm dla chlorofilu a
* 453 nm i 642 nm dla chlorofilu b

EDIT:
Gdyby ktoś był chętny na takie diody to możemy się jakoś dogadć i zamówić wspólnie większą partię... powinno być wtedy deko taniej ;) Dajcie mi znać ile sztuk ewentualnie to policzę za ile da się załatwić.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

lesioc, z chęcią bym kupił tylko nurtuje mnie to, że te ledy są z Chin.
Tamte, poprzedniejsze, chińskie - działają nadal?
Ewentualnie jeżeli masz to też prosiłbym o linka do tych 1W.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Większość z tego co możesz kupić jest z Chin... tylko na tych wyraźnie jest to oznaczone ;)

Tak, działają bez problemu do dzisiaj... prześwieciły w tym czasie około 3000h.

Kupowałem u tego sprzedającego: http://stores.ebay.com/angel-edeal/
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

No, fakt, patrzyłem wczoraj na allegro a jakieś 80-90% to wszystko chiny.

Dzięki za tego sprzedawce, ja mam jeszcze jedno pytanie.

Czy wystarczy mi 8x 1W diod czerwonych i 2x 1W diod niebieskich na pomieszczenie 60x40x50?

Czym różnią się te diody?

http://www.ebay.com/itm/20x-Red-1W-LED- ... 3381wt_952 http://www.ebay.com/itm/50x-Red-1W-LED- ... 3514wt_952
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
rafla
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 8 lut 2011, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Galicja

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

lesioc pisze: Gdyby ktoś był chętny na takie diody to możemy się jakoś dogadć i zamówić wspólnie większą partię...
Ja teoretycznie byłbym chętny naokoło 20 sztuk, ale 1W i oczywiście z tym odpowiednim widmem. Muszę tylko jeszcze znaleźć chwilkę czasu by to przemyśleć.
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Od pewnego czasu, zaciekawiony tematem doświetlania roślin diodami LED, śledzę ten temat. lesioc, ja też bym był chętny na te diody. Choć mi by wystarczyły 1 [W] ale w ostateczności 3 [W] też mogą być.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

Na pierwszej aukcji jest 50sztuke diod bez radiatorów... na drugiej 20sztuk już z zamontowanymi radiatorami (gwiazdki odprowające ciepło)... poza tym wyglądają na identyczne diody LED
benzulli pisze:Czy wystarczy mi 8x 1W diod czerwonych i 2x 1W diod niebieskich na pomieszczenie 60x40x50?
Wszystko zależy od tego jak długo (ile godzin w ciągu dnia) będziesz naświetlał... i jkaiego typu rośliny tam będą rosły (rózne grupy mają różne wymagania).
Generalnie przy około ~14h naświetlania pownno wystarczyć na taką powierzchnię przy średnio wymagających roślinach.

rafla pisze:Ja teoretycznie byłbym chętny naokoło 20 sztuk, ale 1W i oczywiście z tym odpowiednim widmem.
j__k pisze:Choć mi by wystarczyły 1 [W] ale w ostateczności 3 [W] też mogą być.
Mi w sumie też lepiej pasują te 1W... mama już swój panel policzony na taki typ i najłatwiej mi bedzie podmienić na podobne,, czyli 1W.
Także, wszytkich chętnych proszę o spracyzowanie ilości LEDów i kolorów do końca stycznia... wtedy ja wyślę zapytanie do sprzedawcy, rozliczę koszta i wyślę wam dokładne wyceny ile to by każdego kosztowało - wtedy podejmiemy decyzje czy kupujemy. Na przesyłkę pewnie poczekamy potem kilka tygodni (zwykle około 4-6) wieć dobrze by było zamówic na początku lutego.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
j__k
50p
50p
Posty: 96
Od: 21 sty 2012, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roslin/rozsady diodami LED

Post »

lesioc ja jestem w trakcie tworzenia instalacji. Do tej pory doświetlałem świetlówkami 2x L18W/765 1050 [lm] + statecznik indukcyjny mały boks. Teraz chcę poeksperymentować z LED?ami. Powinno być wydajniej i energooszczędnej. Na allegro znalazłem LED 1 i 3 [W] ? mam już takie na próbę ale one wg. kart katalogowych właśnie emitują długości fal trochę inne niż potrzebne do doświetlania. Z tego co tu piszecie się sprawdzały. W przyszłym tygodniu zabieram się za instalację. W razie czego mogę liczyć na wsparcie?
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”