Wełnowiec

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Biedronka Australijska

Post »

Ta biedronka raczej się nie rozmnaża i warto jak najmniej używać środków owadobójczych, a jak już to selektywne.

Przypuszczam ,że Bi58 można stosować chyba powyżej 100m od domów ,tak było 20 lat temu, jeśli coś się zmieniło to może być jak z rondupem, nie szkodliwy i ulega biodegradacji.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

Owszem... tyle że selektywność preparatu w przypadku domowej palemki raczej nieistotna.
A biedronka i owszem, rozmnaża sie. I wlaśnie larwy najbardziej żarte :) Ale to raczej nie do stosowania w domu,
MrDzej
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 maja 2010, o 00:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

Jakie są przeciwwskazania do użycia tego w warunkach domowych? Dorosłe będą żreć, rozmnożą się, larwy będą żreć, a jak się skończy żarcie to zdychają. Dla mnie patent genialny i co najważniejsze ekologiczny.

Mam w domu dwie Areci i ta zdecydowanie rośnie wolniej, słabiej. Na dodatek w pokoju jest dosyć sporo innych roślin. Nie chciałbym aby to się rozprzestrzeniło.

Według informacji w Internecie Bi58 jest stosowany w roślinach rolniczych, po drugie nie uśmiecha mi się podlewać roślinę jakimiś chemikaliami. Najpierw wciskałem w ziemie jakieś chemiczne pałeczki na te stworki, potem kilka razy pryskałem innym świństwem. A potem się dziwie, że roślina wolniej rośnie...
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

No dobra.... od początku :wink:
Masz tu klasyczną sytuację- ofiara i drapieżnik.
Badania nad tym zjawiskiem i rozwojem populacji obydwóch prowadzono. Naukowo. Nie chce mi sie grzebać... w skrócie to tak: Ofiar dużo- drapieżnik intensywnie żeruje i się namnaża. Populacja ofiar sie załamuje... po niejakim czasie załamuje się populacja drapieżnika... populacja ofiar się odbudowuje.... etc...
Drapieżnik owszem rozrzedzi populację. Ale jak już zywe zeźre, to z głodu zdechnie. A jajków wełnowców nie zeźre.... wylegnie sie następne pokolenie.
Drapieżnik nigdy nie wytępi ofiary
To ma sens- w szklarni, na dużym obszarze, rózne formy rozwojowe- trzyma w ryzach populację szkodnika. On jest- ale nie przynosi istotnych strat.

Nie chcesz- nie podlewaj. To Twoje ziele. Nie zdziw się tylko, jak resztę kwiatów zaatakuje.
Ekopom, nie wypisuj bzdur o 100 m od domu, przeczytaj etykiete preparatu i tyle. I nie Bi 58. Ja tego preparatu nie polecałem. Zresztą dawno wycofany.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5103
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Biedronka Australijska

Post »

Mirekl a jaka jest różnica między Bi58 ,a Bi58 nowy ,może nowe zezwolenie na stosowanie i łagodniejsze warunku dopuszczenia do stosowania. Wolę rośliny pokojowe umyć pod prysznicem i dobrze zasilać,jakoś udaje mi uniknąć inwazji owadów.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

No i dobrze. Ale jak się coś przypałęta to innego wyjścia nie ma.
Nie jestem entuzjastą chemii.
Ale wystarczającą ilość razy walczyłem z wełnowcem. I wybacz, ale jak wlezie, to domowe sposoby sobie można...
Zawsze jakieś jaja przetrwają, każde mycie...

Bi 58 EC to dawna I kl (trucizna).
Nowy - Xn- szkodliwy (dawna III)
A podlanie jest najbezpieczniejszym sposobem aplikacji.
MrDzej
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 maja 2010, o 00:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

Jak dawkować podlanie? Ile litrów, jakie proporcje, kiedy powtórzyć?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

0,1 %, jak wiekszość preparatów. Czyli 1 ml/1l.
Podlać porządnie, powtorzyć za 2-3 tyg.
Dobry też Pro Agro 100 SL (0,05%) Nawet do 8 tyg. w roślinie.

Podlanie jest najprostsze i najbezpieczniejsze, nie wdychasz, nie pryskasz przy okazji ścian i podłóg, nie rozpylasz smrodu :lol:
A roślince zapewniam Cię na pewno nie zaszkodzi.
MrDzej
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 maja 2010, o 00:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

Dziękuję.

Roślina już podlana, zobaczymy jak dalej z nią będzie. Będę informował na bieżąco.

Pozdrawiam.
MrDzej
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 maja 2010, o 00:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

Cóż... roślinie faktycznie za szkodziło, mi też nie. Ale nikomu nie pomogło.

Rozprzestrzenia się. Jakoś nie widać szczególnie, żeby te szkodniki szkodziły, odnotowałem wolniejszy wzrost, ale w końcu zima. Podlewałem Bi58 nowy 3 razy co 15 dni, plus 2 razy profilaktycznie drugą Arecę, którą odizolowałem - niestety, za późno, gdyż na nowych liściach również pojawiają się małe białe paskudztwa.

Jakieś propozycje?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

Czy ja mówiłem że będzie łatwo?
Na palmie jest sporo miejsc martwej zdrewniałej tkanki. Tam wiadomo, robal przeżyje.
Mospilan
Actellic (najskuteczniejszy, ale śmierdzi pod niebiosa)
Oprysk w jakim worku foliowym do którego wstawisz roślinkę i podlanie. Sam widzisz, że się rozłazi
A biedronka- wymaga temp . 20 st (to łatwe) i wilgotności >60 % (to trudniej). I nigdy nie wytępisz szkodnika "do zera"

Bez chemii... no nie wiem, łagodna perswazja raczej nie pomoże :wink:
MrDzej
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 maja 2010, o 00:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

MirekL pisze:Czy ja mówiłem że będzie łatwo?
Na palmie jest sporo miejsc martwej zdrewniałej tkanki. Tam wiadomo, robal przeżyje.
Mospilan
Actellic (najskuteczniejszy, ale śmierdzi pod niebiosa)
Oprysk w jakim worku foliowym do którego wstawisz roślinkę i podlanie. Sam widzisz, że się rozłazi
A biedronka- wymaga temp . 20 st (to łatwe) i wilgotności >60 % (to trudniej). I nigdy nie wytępisz szkodnika "do zera"

Bez chemii... no nie wiem, łagodna perswazja raczej nie pomoże :wink:
Dzięki za szybką odpowiedź. :wink:
Jakoś sobie z tym trzeba poradzić.
Actellic 20FU czy Actellic 500EC?
MOSPILAN 20 SP?

Spróbujemy.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Biedronka Australijska

Post »

Actellic 500EC
MOSPILAN 20 SP

To jeden z bardziej upierdliwych i trudnych do pozbycia sie szkodników .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”