Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Jeszcze jedno małe pytanko - Czy te renklody trzeba mielić, może przy mieszaniu same się rozejdą.
;:88
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Nutella ze śliwek jest pyszna :P
Robiłam ją w ubiegłym roku :P
Polecam nadaje się do naleśników, pieczywa ...
Pycha :P
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Elizabetka pisze:Jeszcze jedno małe pytanko - Czy te renklody trzeba mielić, może przy mieszaniu same się rozejdą.
;:88
Nie ma potrzeby mielenia, same pięknie się rozejdą. :)
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
brax
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 31 lip 2007, o 09:25
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Dzień dobry wszystkim.
Zrobiłam Nutellę. Smakuje super. Z wiaderka śliwek - zielone renklody - wyszło mi 10 słoiczków dżemowych. Nie kręciłam przez maszynkę, tylko zmiksowałam rozgotowane. Mam nadzieję, że się przechowa dobrze.
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Bardzo się cieszę, że sie udało.
Słoiczki przetrzymają na pewno pod warunkiem, że skutecznie bedziesz odstraszac domowe szkodniki :lol: :lol: :lol:
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Chciałam się z Wami podzielić przepisem

39. sałatka z ogórków:

4kg ogórków
0,5 kg marchwi
0,5 kg cebuli
2 pietruszki z natką
2 garści soli kamiennej

Ogórki pokroić (ja jeszcze wcześniej obieram) i zasypać dwiema garściami soli kamiennej. Odstawić 2-4 godziny Później odcisnąć z wody, dodać cebulę, marchew i pietruszkę startą na tarce. Dołożyć nać.

Zalewa:
Zagotować 0,5 szklanki octu z 0,5 szkl. cukru oraz przyprawami (gorczyca, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz). Ostudzić, przecedzić i dodać do warzyw. Dodać szklankę oliwy
i wszystkie składniki wymieszać.
Zagotować słoiczki 10 minut.

Pozdrawiam wszystkich, którzy się martwią o zapasy na zimę :D

-------------
Angelika
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

No może jarzębina i arbuz to owoce niekoniecznie z działki ale...

40. Dżem z jarzębiny
1 kg jarzębiny
1 kg kwaśnych jabłek
1/2 kg cukru
Owoce jarzębiny opłukać i odsączyć, włożyć owoce na noc do zamrażarki, by straciły gorzkawy smak. Wsypać je do garnka z grubym dnem i zalać połową szklanki wody. Gotować na małym ogniu, pod przykryciem, do chwili, aż owoce zaczną pękać. Wsypać cukier i jeszcze chwilę podgrzewać, aż cukier całkowicie się rozpuści. Jabłka obrać i pokroić w małą kostkę. Włożyc je do naczynia z jarzębiną i smażyć na małym ogniu do chwili, aż owoce staną się przezroczyste. Od czasu do czasu delikatnie mieszać drewnianą łyżką, aby dżem się nie przypalił. Słoiki napełnić gorącym dżemem i zakręcić.

41. Konfitura z arbuza
1 kg arbuza
75 dag cukru
wanilia
Obranego arbuza pokroić w dużą kostkę. Ułożyć w płaskim rondlu lub na głębokiej patelni, posypać cukrem i odstawić na 3 godziny. Po tym czasie -zacząć smażyć na małym ogniu. W połowie smażenia dodać pokruszoną laskę wanilii. Gdy arbuz stanie się przezroczysty, przełożyć do wymytych spirytusem lub wyparzonych wrzątkiem słoików. Szczelnie zakręcić.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
marela
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 15 maja 2007, o 13:16
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

42. Cukinie, kabaczki w zalewie pomidorowej

Nadmiar cukinii czy też kabaczka, oprócz gotowych sałatek ja zagospodarowuje w ten sposób:
Cukinie lub kabaczki obieram ze skórki , wydrążam gniazda nasienne i kroję w dość sporą kostkę. Następnie blanszuję około 3 min i szybko schładzam w zimnej wodzie. Jednocześnie przygotowuje pomidory na przecier . Po schłodzeniu warzyw układam je ciasno w słoikach i zalewam przecierem, na wierzch daję łyżke oliwy. Zakręcam i pasteryzuje około 15 min. Identycznie postepuję z papryką, fasolką szparagową , kalafiorem i brokułami.
Ma to tę zaletę ,że zima mogę przygotowywac różne dania i dowolnie komponować składniki.

Krysiu , wielkie dzięki , właśnie tego przepisu na kiszenie buraków szukałam.Kiedyś robiłam, ale "zabyłam" ;:223
Awatar użytkownika
Dorota-C
500p
500p
Posty: 613
Od: 25 wrz 2007, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Wczoraj zrobiłam nutellę śliwkową. Pycha!A co roku kiszę ogórki, marynuję paprykę i buraki.
Robię też taką sałatkę z papryki i pieczarek ( w zimie można z niej szybko wyczarować pyszną sałatkę dla niespodziewanych gości).
I oczywiście dżemiki, kompociki soczki, naleweczki
"Wszędzie kwitną kwiaty dla tego, kto chce je dostrzec."
Storczyki i ogródekDorotki
Doniczkowe
Awatar użytkownika
Dorota-C
500p
500p
Posty: 613
Od: 25 wrz 2007, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

43. SAŁATKA Z PAPRYKI I PIECZAREK

po 1,5kg papryki, pieczarek i cebuli
Zalewa- 6 szklanek wody,1 szklanka octu, 25 dkg cukru, liście laurowe i ziele angielskie
Paprykę i cebulę pokroić w paseczki lub kostkę,posolić i zostawić na drugi dzień.
Pieczarki pokroić, dać na osolony wrzątek z kwaskiem cytrynowym, zagotować i odcedzić.
Zagotować zalewę, wrzucić do niej odciśniętą paprykę i cebulę, zagotować, dodać pieczarki
i gotować 5 minut. Przełożyć do słoiczków i pasteryzować 10 minut.

Smacznego!
"Wszędzie kwitną kwiaty dla tego, kto chce je dostrzec."
Storczyki i ogródekDorotki
Doniczkowe
Małgoś
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 wrz 2006, o 11:31
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Witam!
Bardzo lubię pichcić..i mam parę naprawdę wspaniałych i wypróbowanych przepisów.
Jako,że jesień, to polecam gruszki cynamonowe ,mojego kolegi JackaB, pyszotka :lol:

44. Gruszki w occie bardzo cynamonowe


- 2 kg twardych gruszek (np. Konferencja)
- 1 kg cukru
- 1/2 l octu 10%
- 1/2 l wody
- 1 dag goździków
- 1 opakowanie cynamonu

Gruszki powinny być twarde, małe, aby nie trzeba ich przekrajać (jeśli są duże przekrajamy) Obieramy gruszki zostawiając ogonek i wkładamy do wody zakwaszonej kwaskiem cytrynowym (nie ciemnieją).
Przygotowujemy syrop. Rozpuszczamy cukier z wodą i dodajemy ocet, przyprawy. Gotujemy 5 minut. Na gorący syrop wrzucamy osączone z wody gruszki. Gotujemy 30-40 min. od momentu powtórnego zawrzenia na średnim ogniu (syrop nie może wrzeć).Gruszki mają być szkliste, nie rozgotowane. Gorące gruszki wkładamy do wyparzonych słoików, zalewamy syropem i mocno zakręcamy).Nakrętka nie może być skorodowana.

Przepis Jacka wypróbowałam osobiście i od tej pory moi goście ,którzy je raz spróbowali sami je robią.Dodatek do mięsiw jak marzenie.
-----------------
Małgoś
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

45. Pasta pomidorowa z papryką
1kg pomidorów,
1kg cebuli,
1 kg papryki słodkiej (strąki czerwone lub zielone),
sól cukier.
Umyte pomidory pokrajać w ćwiartki. Cebulę oczyścić i posiekać. Umytą paprykę przekrajać i usunąć pestki. Wszystkie warzywa włożyć do rondla i rozparować pod przykryciem, a następnie odkryć i wolno gotować ok. 35 min. Przełożyć na sito, przetrzeć i doprawić solą i cukrem według upodobania. Dalej podgrzewać aż masa nabierze gęstości powideł, na gorąco przekładać do przygotowanych wyprażonych słoików i zamknąć.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
bunia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 317
Od: 6 maja 2007, o 16:28
Lokalizacja: Łódź

Post »

Mój dzisiejszy "urobek" :D

46. Papryka konserwowa.



Zalewa:
1/2 szklanki octu
4-5 szklanek wody
4-5 łyżek cukru
2 łyzki soli
pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca

Zalewę zagotować, następnie włożyc paprykę i zagotować ok. 1-1,5 minuty. Paprykę wyjąć, powkładać do słoików, zalać wrzącą zalewą. Dodać 1/2 łyżeczki oleju do każdego słoika, zakręcić i odwrócić do góry dnem. Zostawić do ostygniecia.
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”