Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.1

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

CIOCIOSAN

Post »

28. CIOCIOSAN

1 kg ryżu
3 kg cukru
7 l wody
10 dag drożdży (piekarskich) Takie jak do ciasta drożdżowego
sok z 1 cytryny
1/2 gałki muszkatołowej
20 goździków
10 dag rodzynek
2 cukry waniliowe
6 ziarenek pieprzu
16 ziarenek ziela angielskiego
1/2 łyżeczki imbiru
2 łyżeczki tymianku


wszystkie składniki zakorkowac w balonie odstawic w ciepłe miejsce, po burzliwej fermentacji 6 tygodni. Przelewam wino do naczyń, wywalam ryż i pozostałe składniki, wlewam ponownie wino do balonu żeby dojrzewało , sklarowane zlewam wężykiem do butelek.
Najlepsze po roku leżakowania
Smacznego
Pychotka na wigilię jak znalazł
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

A może znacie dobry przepis na nalewkę z owoców pigwy(pigwowca) :D
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Obieram pigwę z nasion, zasypuję cukrem i odstawiam, aż puści sok, a później mieszam z alkoholem :P ale jeszcze poszukam może cos znajdę.
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

29. Pigwówka
2kg pigwy oczyszczonej z ziarenek
1 litr spirytusu
0,5 litra wódki
1.5kg cukru
0,5 litra wody przegotowanej

Owoce pigwy + spirytus + wódka wymieszać i wstrząsnąć codziennie przez tydzień.
Po tygodniu zlać płyn do innego naczynia. Owoce pigwy zasypać cukrem i wymieszać (1kg cukru) i pozostawić 2-3 tyg na słońcu. Zlany płyn ma stać osobno. Po 2-3 tyg syrop zlać do naczynia a owoce zasypać cukrem (0,5kg) i zostawić na 2-3 tyg. Ten zlany syrop znowu odstawić osobno. Po tym czasie zlane płyny połączyć a owoce zalać ciepła wodą (0,5 litra). Wszystko połączyć i zostawić jeszcze 2-3 tyg. Potem można już pic ale czym dłużej stoi tym lepsza.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

30. Nalewka świąteczna ( ostrzegam MOCNA!)

? litra spirytusu
2 szklanki przegotowanej wody
4 łyżki miodu
1 łyżeczka nasion kminku
4 małe papryczki chili
Sposób przyrządzenia:
Wodę doprowadzić do wrzenia, dodać nasiona kminku. Gotować przez 15 minut, odcedzić kminek przez sito. Wodę schłodzić do temperatury 40 stopni C, rozpuścić w niej miód, połączyć ze spirytusem, odstawić w zamkniętym naczyniu na 24 godziny. Nalew przefiltrować. Przelać do czystych butelek, do każdej dodać umyty i pozbawiony nasion strączek chili. Szczelnie zamknąć i odstawić na 30 dni.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

31. Żurawinówka

8 szklanek żurawin
1 litr spirytusu
1/2 litra wody
1 kg cukru
1 cukier waniliowy
Żurawiny przekręcić przez maszynkę, wlać do słoja. Dodać 1/2 litra spirytusu i 1/2 litra wody. Odstawić na 2 tygodnie. Po 2 tygodniach odcedzić(przecisnąć przez gazę) dodać do uzyskanego płynu 1 kilogram cukru, 1/2 litra spirytusu i cukier waniliowy, wymieszać i delikatnie zagotować. Wlewać do butelek.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
orchidea
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 102
Od: 16 maja 2007, o 15:57
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Nalewko też robię nalewkę z pigwy lub z pigwowca, ale trochę inaczej słój z pigwą mam zakręcony, poza tym trzymam w cieniu, potem tez w ciemnej butelce staram się mieć, gdyż pod wpływem światła ciemnieje. Poza tym by lepiej wyszedł sok i była nalewka lepsza owoce muszą być przemrożone więc zrywamy po przymrozkach lub pokrojone trzymamy w zamrażalniku. I jeszcze jedno zauważyłam że nalewka z pigwowca ma piękniejszy zapach niż z pigwy. Uwielbiam też dżemik ma wspaniały smak , jak pierwszy raz jadłam to nie wiedziałąm z czego lub z ilu owoców składa się.
Uwielbiam nalewki i kremiki jak ajerkoniak i reszta. Mniam
Pozdrawiam
Renia
BeataG
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 31 lip 2007, o 20:00
Lokalizacja: Będzin

Post »

To jest dział który mój mąż pokocha,szczególnie że mamy sporo pigwy.Nalewka jesteś wielka.
U nas się już robia 2 wina-z wiśni i z jabłek :wink:
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

32. Nalewka brzoskwiniowa

2 kg dojrzałych, ale niezbyt miękkich brzoskwiń,
0,25 l spirytusu,
1 litr wódki 40-proc.,
1 kg cukru
Owoce umyć, osuszyć, pokroić na ćwiartki, usuwając pestki (kilka pestek odłożyć). Nieduży gąsiorek do połowy napełnić pokrojonymi brzoskwiniami, zasypać cukrem, przykryć ściereczką i odstawić na noc. Następnego dnia dodać odłożone pestki brzoskwiniowe, zalać wszystko wódką wymieszaną ze spirytusem, zakorkować, zostawić na 3 tygodnie w nasłonecznionym miejscu, często potrząsając gąsiorem, a przez następne 2 tygodnie trzymać w cieple. Po tym czasie nalewkę zlać, przefiltrować przez bibułę, rozlać do butelek, zakorkować i trzymać co najmniej pół roku. Brzoskwinie z dojrzałej nalewki przełożyć do słoja, szczelnie zamknąć
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

33. Wrzosówka czyli miód z prądem

1 szkl. miodu wrzosowego
otarta skórka i sok z 1 cytryny
otarta skórka i sok z 1 pomarańczy
1/2 l spirytusu
1,5 szkl wodyźródlanej

Miód podgrzewać na małym ogniu, mieszając, a gdy zacznie ciemniec wla wodę, dodaż otartą skórkę z cytrusów i zagotować. Zszumować i ostudzić pod przykryciem. Wlać spirytus, wymieszać i wlać do do gąsiora, zamknąć i odstawić na 6 tygodni w ciemne i chłodne miejsce - co 3 dni potrzasając słojem. Po upływie czasu dodać przesączony przez bibułkesok z cytrusow i odstawić na kolejne 2 tygodnie, by nalewka dobrze sie sklarowała.Przelać do butelek i odstawić przynajmniej na miesiąć.

W podobny sposóbmozna zrobić akacjówkę- trzeba użyć miodu akacjowego.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Witaj Nalewko!
Mam pytanie z którym myślę, że mogę się zwrócić do Ciebie jak do fachowca. Czy z owoców czeremchy można zrobić nalewkę na podstawie przepisu na nalewkę wiśniową :?:
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Nie wiem :oops: Nigdy nie robiłam nic z owoców czeremchy. I żaden ze mnie fachowiec, tylko lubię robić nalewki, ale niewiele z nich piję :oops:

Wydaje mi sie jednak, że cokolwiek zrobisz, to nie jak z wiśni, bardziej chyba jak z tarniny, albo czarnego bzu. Ale nie jestem wcale pewna, a materiałów źródłowych przy sobie nie mam, dopiero jak wrócę do domu, będę miała do nich dostęp :(

Wcześniej poczytaj jednak tu:
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight= (Broniusz podaje za innymi autorami)
- http://www.google.pl/search?hl=pl&q=cze ... Google&lr=
- http://www.multimex.cc.pl/przepisy.html
- http://www.chefpaul.net/nalewki.html
- http://www.dzialkowiec.webserwer.pl/php ... ka&start=0
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Jurek_stok
50p
50p
Posty: 79
Od: 29 maja 2007, o 20:05
Lokalizacja: Łazy - pow. miechowski

Nalewka świąteczna

Post »

Diaga mam prośbę. Sprecyzuj, proszę ile tych papryczek chili. Piszesz że potrzebne są 4 a do butelek zalecasz włożyć po 1. Alkoholu z tej receptury będę miał 1 l czy rozlać go do butelek 1/4 l, wówczas ilość papryczek się zgadza, czy też do dwóch butelek 1/2 l i wtedy zostana mi dwie papryczki. Może źle liczę, ale proszę , jak śledzisz ten temat daj mi wykładnię. Taką wielką ochotę mam spróbowac tej nalewki w chlodne, mokre dni jesienne. Serdecznie pozdrawiam.
Pozdrawiam - Jurek55
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”