Chwasty w trawniku - jaki zastosować skuteczny środek niszczący

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Poczytaj - jest też o innych chwastach: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=15468
Pozdrawiam
Michał
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Mam ładny trawniczek , lecz dużo też jest chwastów w trawie
Jeżeli ten < ładny trawniczek> założyłeś w tym roku to zrezygnuj z oprysków trawy bo młoda trawa może nie przeżyć opryskiwania, poczekaj do następnego roku z opryskami.
Większość chwastów ginie w czasie kilkakrotnego koszenia. Pozdrawiam.Tadeusz.
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Chwast okropnie niszczy mi trawnik

Post »

Mam problem

Jesienią ubiegłego roku teren ogrodu pod trawnik strannie spryskałam randapem. Na wiosnę skopaliśmy i starannie przygotowaliśmy teren pod zasiew trawnika. Wielka radość - kiedy zrobiła się wreszcie murawa. Ale zauważyłam po ostatnich deszczach, że na trawniku jest sporo jednego rodzaju chwastów. Ten chwast rośnie zupełnie podobnie jak trawa, tylko mocno rozkłada sie na powierzchni i ma żdżbła dużo szersze od trawy. Jak dowiedziałam się, podobno jest to jakaś odmiana prosa. Rozmnaża się z nasion. Widocznie one były w glebie i sobie zaczyna nieźle pozwalać.
Co tu robić?
Obawiam się, że ta trawa zniszczy - zagłuszy trawę.
Czy to by spryskać jakimś środkiem - może ktoś miał podobny problem i mi doradzi.
Szkoda mi tego trawnika i naszej pracy.
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Koś systematycznie chwasty jednoroczne pojawiają się w pierwszym roku po założeniu trawnika. Tym chwastem jest prawdopodobnie chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli (L.) P.B. ) - też trawa, gatunek jednoroczny i tutaj Starane nie pomoże. O ile masz czas możesz smarować ją pędzelkiem zanurzonym w stężonym roztworze Roundup 360SL. Istotnie jest ona poważnym zagrożeniem dla upraw - podaje się próg szkodliowści na poziomie 3-6 sztuk na 1m2.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

U mnie na trawniku również pojawia się chwastnica jednostronna. Usuwam ją ręcznie, jej korzenie są bardzo płytko w ziemi i bezproblemowo( po deszczu gdy ziemia jest wilgotna) można je usuwać. Chwastnicę bardzo łatwo zauważyć wśród trawy, przy usuwaniu pomagam sobie narzędziem ogrodniczym- pazurkami zruszając lekko ziemię. Mimo dużego areału trawnika, co pewien czas przeglądam trawnik i usuwam ten chwast. Z uwagi na to że jest on rodzajem trawy, nie ma możliwości usunięcia go poprzez oprysk bez zniszczenia trawnika. Pozdrawiam. Tadeusz.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Ja miejscami w trawniku mam problem z perzem i mam dwa wyjścia by się go pozbyć: skropić wszystko i zasiać trawę od nowa(plama w odcieniu trawy pozostanie, będzie tylko inna) lub użyć środka selektywnego p. perzowi i zobaczyć, czy stara cenna trawa zostanie(w sumie nie mam nic do stracenia, jak "spalę" i trawę); taki środek to np. Agil, Pantera itp.
W opisie ma podane, że zwalcza też chwastnicę...



Mocno ostudził moje zapały sprzedawca w sklepie ogrodniczym- mowi, że to i trawę spali.
Okazuje się, że z perzem nie tak łatwo, ale z chwastnicą można sobie poradzić herbicydem, przynajmniej jest wrażliwsza od niektórych gatunków traw Puma
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
deede
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 cze 2007, o 20:05

Nowy trawnik - różne chwasty - co robić?

Post »

Witam.

Mam kawałek działki, niestety w dużej części zarośnięty różnymi chwastami: mlecz, perz, lebioda, reszty nie znam, ale jeszcze z 5,6 różnych odmian.
Chciałbym je usunąć całkowicie lub w dużej części i założyć trawnik. Czy o tej porze mógłbym spryskać np: roundapem (jeżeli są inne dobre środki, to proszę poleccie) i np: jeszcze w tym roku zasiać trawnik?
A może spryskać środkiem o duzym stężeniu i posiać na wiosnę?
Problem jest jeszcze taki, że na działce mam krzewy i drzewka owocowe, winogrona, jakieś kwiaty i trochę iglaków. Oczywiście chwasty w ich pobliżu także chciałbym zwalczyć tym środkiem, lecz czy nie uszkodzę wyżej wymienionych?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam.
Miszka007
100p
100p
Posty: 198
Od: 16 cze 2008, o 19:05
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post »

Witaj.
Jeśli jeszcze w tym roku chciałbyś posiać trawę to raczek polecam oprysk preparatem Mniszek lub Starane - eliminują one chwasty więcej niż jedno liścienne (chyba dobrze to napisałem :D )
Jeżeli natomiast chodzi o usuwanie chwastów w pobliżu innych roślin - bardzo skuteczny, lecz czasochłonny sposób to pędzelkowanie liści chwastów roundapem.
Mam nadzieję, że pomogłem :)

Pozdrawiam, Michał.
Pozdrawiam
Michał
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Różne chwasty - założenie trawnika - prośba o poradę

Post »

deede pisze:zarośnięty różnymi chwastami: mlecz, perz, lebioda
Z tej kolekcji przejmij się tylko perzem, ew. jeśli nie wymienione innymi trawami. Zero problemu wytępić z trawnika dwuliścienne, a wcześniej małocelowe- bo po wysianiu trawy następne nasionka i tak wzejdą. Za to perzu nie wytępisz spośród źdźbeł trawy, zajmij się nim w pierwszej kolejności natychmiast, by zdążyć przed zimą. Co więcej zastosowany nań środek (np. Fusilade) nie zaszkodzi inym roślinom, jeśli nawet oprysk zostanie zniesiony.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
solo2000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sie 2008, o 17:30
Lokalizacja: Radom

Chwastnica i trawica to to samo ???

Post »

WITAM, PROSZE O POMOC W LIKWIDACJI TEGO CZEGOS, czy chwastnica opisywana w postach to to samo co trawica ??? jak z tym walczyc, ???? czy sa jakies środki chemiczne na ten rodzaj chwastu??? Trawnik ma juz 4 lata, rosnie w trudnych warunkach, wokół las sosnowy ściółka, szyszki itd. czy to ma znaczenie przy wystepowaniu tego rodzaju chwastu? trawnik jest sytematycznie nawożony (3 x w roku wieloskładnikowy Florowit poczawszy od wiosny) Inne chwasty tak czesto nie wystepuja, uzywam Starane 250. Prosze o informacje. Z góry dziekuje. Pozdrawiam Wojtek
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

ja wyrywam ręcznie,a ostatnio zakupiłam przyrząd do wyrywania tegoż chwastu - gardeny.

na inne chwasty zdecydowanie częste koszenie- ja koszę co 3 dni i mam święty spokój z chwaściorami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”