Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Pragnę powitać wszystkich szanownych Użytkowników tego forum. Mam na imię Mieczysław. Jest to moja pierwsza wypowiedź na tym forum.
Nie mam tak wspaniałych = okazałych egzemplarzy roślin - kaktusów jakie prezentowane są w poszczególnych postach. Wiąże się to z ograniczoną ilością wolnego miejsca. Bardzo podziwiam i lubię oglądać kaktusy, ale swoją uwagę i zainteresowania ukierunkowałem na sukulenty, ale nie kaktusy.
Na początek zaprezentuję moją "najstarszą roślinkę", którą wyhodowałem z sadzonki wielkości paznokcia u małego palca u ręki:

Obrazek

W tym roku na wiosnę przesadziłem ją do nowej doniczki. Wiem, że nie jest to może doniczka najbardziej odpowiednia dla tego rodzaju rośliny. Ten rodzaj doniczki wybrałem w celu ustabilizowania kwietnika wraz z rośliną oraz dostosowania jej do posiadanego kwietnika. Nolina całe lato, tz po tzw majowych "ogrodnikach" stoi na południowym balkonie. Teraz już jest w pomieszczeniu, ze względu na duże spadki temperatury w nocy i silne porywy wiatru - bałem się żeby mimo stabilizującego ciężaru doniczki, nie przewróciła się i nie połamała. Posadzona jest w bardzo przepuszczalnym podłożu. Na dnie doniczki jest około 5 cm drenaż z keramzytu, a podłoże to w 20% ziemia dla kaktusów Compo Cactea, około 5% zwietrzała glina, pozostałe 75% stanowi perlit, pumeks, żwir akwarystyczny (3 - 5 mm) i piasek kwarcowy. Podlewam w 2 - 3 dni po całkowitym przeschnięciu podłoża w całej doniczce. Podlewam obficie podłoże, bez moczenia podstawy pnia rośliny. W okresie letnim przy wysokich temperaturach wyschnięcie całego substratu w takiej doniczce trwa około 10 - 12 dni. W tym roku nie będzie nawożona, gdyż jest przesadzona do świeżego podłoża. W przyszłym roku nawożona będzie typowym nawozem do kaktusów 1 - 2 razy.
W następnych moich wypowiedziach pokażę fotki moich innych roślinek.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy.

Post »

Gratuluję! Jest to jedna z tych roślin, które uwielbiam. Ona ma takie secesyjne skręty, a to jest to, co mi się bardzo podoba.
ile ma lat? Czy ona teraz będzie cały czas stała w tym miejscu?
Waleria
Awatar użytkownika
rosiowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2177
Od: 14 cze 2008, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Łodzią

Post »

Witaj Mieczysławie :). Nolina zachwycająca :shock: Ciekawe, kiedy moja taka będzie. Z niecierpliwością czekam na prezentację pozostałych roślin :)
pozdrawiam - Gosia
Moje wątki
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Post »

Nolina na mojej fotce ma 19 lub 20 lat. Roślina już będzie aż do maja 2010 stała w tym miejscu - jak najbliżej okna, żeby zapewnić jej jak najwięcej światła słonecznego - dziennego. Będzie to trochę trudny dla niej czas. Pobyt na balkonie był w jakimś sensie namiastką naturalnych warunków oświetleniowych i wilgotnościowych. Jak stała na balkonie była co drugi dzień spryskiwana (deszczówką). Teraz będzie z tym trochę kłopotu ze względu na jej rozmiary, ale od czasu do czasu będę musiał ją zanieść do łazienki, wstawić do wanny i spryskać wodą. Muszę przestrzec wszystkich co uprawiają noliny, przed moczeniem w czasie spryskiwania nolin ich wierzchołków wzrostu. W czasie zimy w pomieszczeniu woda, która pozostanie w stożku wzrostu, może spowodować jego gnicie i utratę części rośliny.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ANETA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 14 lis 2006, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Mieczysławie :) , całkiem sporo latek liczy sobie ta Twoja Nolina , ciekawa jestem co jeszcze nam pokażesz :wink:
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Post »

Opisywałem podłoże w jakim rośnie moja nolina, a tak wygląda podłoże i rosnąca w nim "noga słonia" - nolina:

Obrazek

Na fotce poniżej roślinka, która sprawiła mi miłą niespodziankę. Niespodziewanie wytworzyła pąk kwiatowy

Obrazek

i postanowiła zakwitnąć - Fenestraria aurantiaca:

Obrazek

Obrazek

Jest to młoda roślinka, liczę, że w przyszłym roku tych miłych "kanarkowego koloru" niespodzianek będzie więcej.

A tak kwitła latem Frithia pulchra

Obrazek

Obrazek

Przedstawione na pięciu ostatnich fotkach przypołudniki może nie są roślinami okazałymi o przepięknych kwiatach, ale zajmują mało miejsca i wnoszą troszkę egzotyki do naszego umiarkowanego klimatu.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Post »

Ładne i zadbane przypołudniki. Kiedyś z nimi próbowałem, ale nie mam do nich ręki, a raczej wygodniczo traktowałem je, jak swoje kaktusy i a to zasuszyłem w zimę, a to miały za zimno, a to znów słońce je spaliło. A szkoda, że te pare moich Faucarii i Frithii 'wyszło', bo jak widać ładniutko kwitną :]
Awatar użytkownika
Zofijka
500p
500p
Posty: 583
Od: 3 wrz 2009, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

przpiękne sukulenty, naprawdę :) chylę głowę przed tak piękną kolekcją :)
kochajmy zielone :)

pozdrawiam serdecznie Kasia
Awatar użytkownika
rosiowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2177
Od: 14 cze 2008, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Łodzią

Post »

Akwelan_2009 pisze: Przedstawione na pięciu ostatnich fotkach przypołudniki może nie są roślinami okazałymi o przepięknych kwiatach, ale zajmują mało miejsca i wnoszą troszkę egzotyki do naszego umiarkowanego klimatu.
Może nie są okazałe, ale są wspaniałe. I za to je tak bardzo kochamy :D
pozdrawiam - Gosia
Moje wątki
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Post »

Zofijka - to nie jest kolekcja, to naprawdę maleńki zbiorek, który mieści się na parapecie jednego okna, bo nie mogę sobie pozwolić na zajęcie pozostałych parapetów.

Zaprezentuję teraz moje młode haworcje:

Haworthia reinwardii x fasciata
Obrazek

Haworthia nigra
Obrazek

Haworthia attenuata
Obrazek

Haworthia tortuosa
Obrazek

Haworthia coaretata
Obrazek

Haworthia angustifolia v. denticulifera
Obrazek

Haworthia tesselata
Obrazek

Haworthia truncata
Obrazek

Haworthia attenuata v. britteniana
Obrazek

Haworthia glabrata v. concolor
Obrazek

Część roślin już ma młodziutkie odrosty, chociaż bardzo wolno rosną, może w przyszłym roku doniczki będą bardziej zapełnione i kolorowe.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Zofijka
500p
500p
Posty: 583
Od: 3 wrz 2009, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Akwelan_2009 pisze:Zofijka - to nie jest kolekcja, to naprawdę maleńki zbiorek
nie taki maleńki :roll: w każdym bądź razie roślinki przepiękne, zdrowe i zadbane - widać, że mają dobrze :) oby pięknie rosły :)
kochajmy zielone :)

pozdrawiam serdecznie Kasia
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Witaj Mieczysławie, mi również bardzo spodobała się Twoja kolekcja. W szczególności Haworthia truncata - jeszcze takiej nie widziałam.
Myślę, że skoro trafiłeś na to forum, to zaczniesz powoli zajmować i inne parapety ;)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
eba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1242
Od: 22 lip 2008, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa
Kontakt:

Post »

Jaki piękny zbiór haworsji :shock: . Mam ich kilka, ale nie są to tak piękne okazy.
Naprawdę, są świetne :D .
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”