Baryczkowe Storczyki cz. II

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Baryczka- do kwitnienia jeszcze bardzo daleko, może za rok? ;:224 Zainteresowałaś mnie wpisem, o katlejkach. Trzymasz je w akwarium? A mogę wiedzieć, jakie gatunki? Hybrydy też? Zastanawiam się, czy te bardziej delikatne, nie włożyć po wakacjach, na chwilę do niego...
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

efciu, dziękuję :)

Justynko, katlejki są dwie, jedna straciła większość korzonków po przemarznięciu w styczniu (niosłam ją opatuloną ładny kawałek miasta), drugą dostałam lekko przelaną. Obie podzieliłam na dwie części, a teraz mam po połowie z jednej i drugiej. Jedna to hybryda, druga to Epicattleya Don Herman. Siedzą w akwarium, bo muszę je reanimować, często spryskuję, myślę, że jesteśmy już na dobrej drodze. Obie mają nowe psb i korzonki, mam nadzieję, że kiedyś u mnie zakwitną.

Nie wiem co Ci doradzić przy Twoich, sama mam niewielkie doświadczenie, myślę jednak, że bliżej jesieni sama już będziesz wiedzieć co dalej. W końcu jesteś na tyle obeznana w temacie, że intuicyjnie zrobisz jak należy. Sama chciałabym moje wstawić na balkon, ale trochę się boję, niech lepiej to lato spędzą w akwarium przy otwartym oknie.

Marzy mi się zdrowa katlejka, którą bez obaw będę mogła postawić na parapecie i która nie będzie potrzebowała tyle opieki. Mam nadzieję, że uda mi się jakąś kupić, choć wiem, że to nie jest łatwe.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Dusiu, pachnie cudnie! Właśnie teraz jego zapach rozsiewa się po pokoju To dend. jest moim pierwszym, mam nadzieję, że współpraca z resztą dendrobiów też będzie owocna.
Jak D. nobile ci zakwitło, to inne też powinny... Mi zakwitło tylko D. phalaenopsis (zdjęcia na pierwszej stronie pierwszego mojego wątku). A jak pachnie, to fajnie, zwłaszcza, że mało który storczyk pachnie.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

No to nadal jestem w kropce. :) Hihi...oby Twoje świetnie rosły w akwarium. Ja mam tylko pojemniki plastikowe, ale bidlkę od Ani. Chyba po wakacjach włożę jednak do pjemnika, ze wzgl. na wilgotność powietrza.... ;)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Zabka_Monis
1000p
1000p
Posty: 1060
Od: 17 maja 2010, o 09:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Baryczka pisze:Monia, też widziałam takie kompozycje i bardzo mi się spodobały. Gdy posadzisz dwa dendrobia n. razem to koniecznie pokaż fotki, chętnie zobaczę :)
Jeszcze nie mam żadnej kompozycji z Dendrobium , ale myślę by zrobić taką :) Ale dopiero za rok na wiosnę. Mam białe i żółte Dendrobium nobile. Więc może by pasowały do siebie ;) Jednak wolałabym białe i fioletowe widzieć razem w jednej doniczce. Co Ty na to ?:)
Jeśli chodzi o Encyclię to nie mam żadnego doświadczenia.. Ja bym jednak nie przechładzała jej. Myślę, że różnica temperatur w zupełności starczy do zainicjowania kwitnienia ;:108 Wystarczy cierpliwie czekać i okazać troszkę czułości :D
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Dusiu, mam nadzieję, że inne też zakwitną. Szczególnie liczę na to od Grażynki Widery, bo to niespodzianka. Do pachnących storczyków mam jakieś szczęście, ogólnie mam ich ok. 6 :)
justus27 pisze: Chyba po wakacjach włożę jednak do pojemnika, ze wzgl. na wilgotność powietrza.... ;)
Justynko, za wiele nie mogę pomóc, ale tak na "chłopski rozum" to warto by je włożyć jesienią do pojemnika, podniesie to wilgotność zimą, kiedy powietrze jest najbardziej suche. U mnie ładnie ruszyły i myślę, że właśnie dzięki akwarium. Teraz codziennie je spryskuję po kilka razy, bo mamy okna otwarte prawie na oścież i wiatr w domu :) Storczyki bardzo szybko przez to przesychają, mech schnie prawie od ręki. Ja myślę moje katl. trzymać w akwa aż do wiosny, może później już nie ma samym dnie, ale wyżej na półeczce. Zobaczymy co będzie za jakieś dwa m-ce z nimi :)

Moniu, żółty z białym chyba nie wyglądały by dobrze, biały z fioletem to już ok :) Encyklia na razie stoi w akwa, ładnie odbudowała korzonki, czytałam, że musi dobrze przeschnąć przed podlaniem, ale nawet będąc w akwa schnie tak szybko, że podlewam ją co tydzień. Może nie powinnam jej zraszać? Albo lepiej wyjąć ją z tego akwa?
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Baryczko, piękne wygląda Twoje Dendrobium :) Akurat takie kolorki u nobile lubię :wink:
Co do Encyclia (to raczej chłodolub), to one lubią spędzać wakacje na dworze. Sprzyja im zmiana temperatur między dniem a nocą i pobudza to je do kwitnienia, także możesz ją spokojnie wyjąć z akwarium i dać na dwór, nie zaszkodzi to jej a powinno pomóc - najprawdopodobniej jesienią będziesz mogła ujrzeć jej kwiatuszki :wink: Możesz ją codziennie zraszać, gdyż w ich uprawie wysoka wilgoć jest wskazana.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Aniu, dziękuję w imieniu dendrobium i serdeczne dzięki za pomoc w spr. encykli, czytałam o niej, ale trudno mi to przełożyć na własne doświadczenie. Od poniedziałku wyniosę ją na balkon, mam nadzieję, że to przyniesie dobre skutki :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Również mam taką nadzieję, ale u mnie to się sprawdziło :) Tylko lepiej by stała raczej w cieniu niż w słońcu :wink:
Zabka_Monis
1000p
1000p
Posty: 1060
Od: 17 maja 2010, o 09:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Kamilko widocznie mamy podobne gusta - biały z fioletowym : taką kompozycję zrobię :) Tylko, że nie mam fioletowego Dendrobium nobile.... więc to kolejny pretekst do zakupu :;230
Bardzo się cieszę, że Ania pomogła Ci w sprawie Encycli. Bo ja nie mam doświadczenia.... Ze swojej strony mogę dodać, byś nie zapomniała o nawozie z przewagą fosforu na jesieni ;)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Baryczko- zatem pomyślę nad kolejnym pojemnikiem na zimę ;)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Zabka_Monis
1000p
1000p
Posty: 1060
Od: 17 maja 2010, o 09:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Gdzie Ty się podziewasz tak długo ?? No i jak tam Dendrobium o które się założyłyśmy ? ;)
Awatar użytkownika
Alima2
1000p
1000p
Posty: 1498
Od: 16 sie 2009, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Baryczkowe Storczyki cz. II

Post »

Kamilo...gdzie zdjęcia ?? Gdzie latasz ? Pewnie gdzieś nad głęboką wodą ciałko lansujesz :;230 :;230
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”