Róże 2013/2014 - Gosia

Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

Już Beatko - zdjęcia na życzenie i może wyjaśnienie - ta część ogrodu jest do przerobienia, została wykonana z pola które zostało ogrodzone - ochrona przed sarnami. Na początku myślałam o żywopłocie z krzewów liściastych - grab, buk - coś innego niż tuje. Na razie róże bardzo dobrze sobie radzą choć mają bardzo dużo słońca. Niestety wiosną mam do wycięcia morelę - zaczęła chorować. Ogólnie drzewa pestkowe są kruche i nie żyją długo no i ten brak wody nie pomaga. Co do zdjęcia - widać na nim róże pnącą, wiosną dostanie pergolę, chce jeszcze dosadzić do niego powojnik Polish Spirit oraz dwa krzewy. No i robię listę zakupową na byliny, na liście na razie mam 21 pozycji - dzięki blogom na fb. Podpatrzyłam dość ciekawe rośliny i pewne rozwiązania - nie będę ich kopiować ale rośliny mi się podobają. Mam też do poprawienia ścieżkę, pracy będzie dużo.

Obrazek

na zdjęciu oprócz róż widać dwa lilaki - Palibin oraz drugi który miał być Sensation ale zakwitł na fioletowo.
Pędy róży Nevada - są brązowe oraz mają mało kolców:

Obrazek

pędy róży mchowej Mme de La Roche Lambert - jesienią mech zmienia kolor na brązowy, po roku lub dwóch z czasem się wykrusza:

Obrazek

pęd róży ze szronem wygląda niesamowicie dlatego uwielbiam obiektyw Tamrona - może patrzeć dzięki niemu na piękno całej róży, nie tylko kwiatów.
No i na koniec zmrożone kwiaty róży Hermitage - kwitła przez cały sezon i doszła do 160 cm, pędy na zielone i nie chorowała:

Obrazek

to była ostatnia róża sezonu 2014. Sorry ze zdjęciami, po prostu prowadzę kilka wątków i czasem o nich zapominam.
Awatar użytkownika
Rozeta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2395
Od: 30 paź 2010, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: płn.-wsch. W-wa, strefa 6b

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

Gosiu, bardzo mnie ciekawi, jak chcesz zagospodarować ten kawał pola ;:oj ???

Ja niestety musiałam jesienią wywalić ukochanego migdałka na pniu ;:145 , z powodu pękania kory i miejsca szczepienia od kilku lat. Więdły mu też kwiaty w czasie kwitnienia. Po wykopaniu go zauważyłam także "bulwy" na korzeniach. Są to objawy pewnej choroby grzybowej, której nazwy nie zapamiętałam. W każdym razie atakuje ona właśnie drzewka pestkowe.
Pozdrawiam kolorowo
Monika
Róże ...ach, te róże ...
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

Monika - to guzowatość - migdałek należy do rodziny roślin różowatych i ta choroba w tej rodzinie jest dość powszechna. W mojej moreli nie tylko pęka kora ale też mam inne z nią problemy. Szkoda bo dawała spory cień w ogrodzie. Teraz będę mieć wszystko na patelni. Pole będzie polem, to zdjęcie z odpowiednią perspektywą - ta ziemia tam wydaje się małym kawałkiem ale takim nie jest. Co do płotu - w tej chwili za płotem jest kilka krzewów które wypadło z ogrodu z powodu róż. A chce jeszcze zrobić szpaler z miskanta chińskiego.
Awatar użytkownika
Rozeta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2395
Od: 30 paź 2010, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: płn.-wsch. W-wa, strefa 6b

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

Dobrze chociaż, że udało Wam się ogrodzić ten teren. Pamiętam jak pisałaś, że sarny wchodziły do ogrodu i zjadały pączki róż i chyba azalii, prawda?

Moja bratowa ma migdałka zaszczepionego na innym rodzaju pnia i ten egzemplarz nie choruje wcale. A ma tyle lat co mój były :| .
Pozdrawiam kolorowo
Monika
Róże ...ach, te róże ...
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

To była róża i jabłoń - straciłam pierwsze pąki na mojej nowej róży mchowej. Sarny nadal chodzą i w tym roku trochę kwiatów stracił Robin Hood - zerwały co się dało przez siatkę.
Na pewno są bażanty - 3 sztuki szturmowały kurnik trzy dni temu. To jest niestety cena posiadania ogrodu na polach - niby jest zabudowa ale tylko liniowa.
Przykro mi z powodu migdałka, ja nigdy nie zdecydowałam się na niego z powodu typu rodziny i podobnych chorób.
Bardziej podobają mi się lilaki, chce jeszcze kilka dokupić.
Awatar użytkownika
Rozeta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2395
Od: 30 paź 2010, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: płn.-wsch. W-wa, strefa 6b

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

Widzisz, ogrodnik uczy się całe życie. A wymiana doświadczeń jest bezcenna!!!
Tak, lilaki nie dość, że pięknie kwitną, to do tego są zdrowe. Najlepsze są te szczepione.
Pozdrawiam kolorowo
Monika
Róże ...ach, te róże ...
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4554
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

A ja myślałam, że całe pole poświęcasz dla róż ;:oj , aż zaniemówiłam z wrażenia. Toż to byłaby niezła szkółka.
Gosiu a może masz jakieś zdjęcia swojej Mme Plantier?, chciałabym zobaczyć jak wygląda w ogrodzie.
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

Monika - prawdziwy ogrodnik nigdy nie powie - wiem wszystko. Nie da się - co chwilę coś się zmienia, coś dochodzi albo powstają nowe odmiany. Mamy jeszcze pewne marzenia lilakowe - np Krasawica Moskwy albo prawdziwa Sensation. Moje marzenie to lilak o żółtych liściach - miałam taki ale został zmarnowany gdy wyjechałam do Niemiec. Muszę go sobie odkupić, w zeszłym roku były w Biedronce. Co prawda małe i marne ale lilaki szybko rosną i takie można samemu wyprowadzić na pniu.
daysy - u nas pola mają już inne przeznaczenie - zabudowa jednorodzina. Ja nie mogę już sobie poradzić ze swoimi 220 różami, a co dopiero z kolejnymi 500. Ogród ma być przyjemnością, a nie ciągłym stresem by był idealny. No i druga strona medalu - ciągła susza i brak wody. Znalazłam w archiwum zdjęcie Mme Plantier:

Obrazek

No i pytanie - ile róż jest na zdjęciu?

Obrazek
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12953
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

12!
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

Aniu - było bardzo blisko - jest tam 17 róż ale nie wszystkie są dobrze widoczne.
Tak więc te najbliżej - zamazana gałąź z dołu to Minette, na samym dole biała - Mme Legras de St. German, z boku bez kwiatów jest jedna niewiadoma od koleżanki z forum, duża różowa to Goethe przy bambusie, obok niej druga różowa jest niewiadoma a miała być Quatre Saison, miedzy nimi Marechal Niel - nie kwitła w tym roku. Żółta za różową to Arthur Bell, obok niej są Biedermeier i Berleburg Castle, przed krwawnikiem Bouquet Parfait, przed goździkiem jest rosa mundi, za nią Cristata i Pink Leda, fioletowa to Hippollyte, biała duża to multiflora, w niej różowe kwiaty to Celina, przed nią biała to Marie Dermar.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

GOSIA wpisuję się do Ciebie aby o różach wiedzieć więcej, nie powiem wszystko bo tego się nie da.
A Krasawicę Moskwy bardzo polecam, pachnie kolor kwiatu kazdego dnia inny .
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

Witaj Krystyno, oczywiście wszystkiego nie da się dowiedzieć o różach ale zawsze można sobie pomagać i dzielić się doświadczeniem z innymi - tak jak napisała Monika. Ja akurat powoli szykuje się do otwarcie nowego wątku, ten dwuletni będę zamykać. Prawi dochodzi do swojego możliwego końca. Widziałam Krasawicę w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu, mają bardzo dużo lilaków, szkoda że nie ma podpisów.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Róże 2013/2014 - Gosia

Post »

GOSIU u mnie w pierwszej części " dzień bez działki ....... " na 5-tej stronie zobaczysz sobie Krasawicę zapraszam i zachęcam do kupna, ja kupiłam drugi i posadziłam w ogrodzie przy domu. Zakwitł w pierwszym roku po posadzeniu ale coś mało mi przyrósł przez ten sezon, jednak nie zrezygnuję z niego.

pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Moje róże !”