Uwiąd -Askochytoza- więdnięcie i zamieranie pędów powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Uwiąd -Askochytoza- więdnięcie i zamieranie pędów powojników

Post »

W zwalczaniu ASKOCHYTOZY wskazane jest przyjrzenie się pędom i usunięcie wszystkich, na których pojawiają się nekrotyczne plamy, a pozostałe dopiero opryskać.
Jestem przekonany do Bioseptu, Sarfunu i Discusu, ale tylko ten pierwszy jest dostępny w małych opakowaniach. Bardzo dobre wyniki uzyskasz stosując przemiennie z SPORTAK-iem (prochloraz+karbendazym).

Janusz z PO
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Podlać Topsinem wokół rośliny. To środek układowy, wnika przez korzenie dośrodka rośliny i tam w wiązkach przewodzących niszczy grzybnię. Zastosuj zgodnie z instrukcją tak samo co do stężenia jak i ilości ciecz. Wcześniej obetnij wszystko co chore.
Możesz dodatkowo opryskać Topsinem roślinę ale oczywiście w innym stężeniu.
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

swoje powojniki opryskałem pierwszy raz biopseptem później dwa razy topsinem..cieszyłem się że wreszcie będą piękne..niestety już zaczynają więdnąć pojedyncze pędy już z pąkami kwiatowymi.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pędy wyrastające z ziemi na wysokości do 10 - 15 cm mają przebarwienia białe lub są białawe. Dopiero powyżej tej wysokości pędy są właściwego koloru tj jasno brązowe. Na razie podleję Topsinem w stężeniu 0,2%. Jak będzie dalej chorował to wszystkie pędy przytnę przy samej ziemi. Co myślisz Basiu o tym?
Pozdrawiam Andrzej.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Uwiąd jest chorobą atakującą wiązki przewodzące więc tam je trzeba zwalczać. Na razie dobrym i sprawdzonym środkiem jest Topsin.
Jest jeszcze jedna sprawa. Ponieważ choroba aktakuje w mniej więcej w tym samym czasie trzeba tym podlewaniem i opryskiem wyprzedzać jej objawy. Bo w roślinie jest ona sporo wcześniej. Widać dopiero jak rozrośnięta grzybnia zatka wszystkie kanaliki.
Dlatego ważne jest tzw, działanie prewencyjne czyli wówczas kiedy objawów jeszcze nie widzć, bo w 100 % choroby jednym podlewaniem czy opryskiem nie zwalczysz, nie ma takich mocnych.
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

Basiu,tak właśnie zrobiłem,pryskałem kiedy pędy miały pół metra,później jak miały metr i ostatni oprysk Topsinem niedawno jak już pierwsze kwiaty zaczęły się rozwijać..w międzyczasie jeszcze podlałem glebę wokół jakimś środkiem grzybobójczym poleconym mi przez sprzedawcę w sklepie ogrodniczym,niestety nazwy nie pamiętam.
Chyba się poddam.........
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Właśnie jakimś. Dlatego pisałam o środkach działających układowo. Poza tym można podlać na piasku tuż przy roślinie 1 litrem., Kiedy wiadomo, że roślina te korzenie które zasilają ją w wodę i składniki ma po obrzeżach kępy. Kiedy wiadomo, że na piachu woda przeleci jak przez sito zanim roślina ją pobierze. Więc w przykładowym piachu trzeba dać conajmniej 5 litrów i najlepiej w rowek dookoła rośliny. Więc to trochę zabawy. Oprysk jest tylko zabiegiem pomocniczym.
Poza tym jak się poddasz, to nie będziesz miał tej ładnej rośliny. Przecież jak nową posadzisz to wcześniej czy później problem powróci.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A od kiedy (w przyszłym roku) proponujesz rozpocząć podlewanie profilaktyczne?
Pozdrawiam Andrzej.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

To bardzo różnie jeśli załóżmy pierwsze objawy pojawiają się na początku czerwca to w zależności od temperatury te 2 tygodnie wcześniej trzeba zacząć. następny powtórzyć po około 10 dniach. Trzeba jednak pamiętać, że wyższe temperatury powodują przyspieszenie pojawienia się objawów a zatem wcześniej trzeba zacząć podlewanie.
Tęcza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 22 maja 2006, o 23:19
Lokalizacja: Rybnik

Uwiąd,Askochytoza- więdnięcie i zamieranie pędów powojników

Post »

Kupiłam miesiąc temu powojniki, między innymi Generała Sikorskiego, posadziłam jak pisali głęboko, podlewałam i cieszyłam się do dzisiaj, kiedy to zauważyłąm, że mój piękny już w pączkach powojnik zaczyna więdnąć.Oklapły mu pączki i liście jakoś tak smętnie zwisają. Obawiam się najgorszego i czy w takim przypadku mam zastosować jakieś środki grzybobójcze, czy już na zawsze straciam tę roślinkę. Bardzo proszę o radę drodzy moi ogrodnicy, pozdrawiam serdecznie.

Dzisiaj kupiłam środek grzybobójczy i teraz idę do ogrodu walczyć z tą paskudą. aha, jeszcze zauważyłam, że liście powojnika te świeże, młode są podziuawione. Przyglądam się im intensywnie, ale zadnych owadów nie zauważyłam. Spryskałam więc tak dla spokoju środkiem przeciw mszycom. Pozdrawiam ze słonecznego Rybnika!
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Po podlaniu Topsinem w stężeniu 0,2% liście na razie nie więdną. ;:138 ;:215 A jak u Ciebie Jozefie.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Co się dzieje z powojnikiem ?

Post »

Zdjęcie mojego powojnika.
Obrazek
Obrazek
Coś się z nim dzieje niedobrego, tylko nie wiem co.
Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

Prawdopodobnie jest to askochytoza. (Ascochyta clematidina)
Wycinać i palić porażone pędy. Zastosować oprysk np. Amistar 250EC, Bravo 500 SC, Folpan 80 WG.
..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”