Wszystko o pomidorach cz. 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
chmielu11
200p
200p
Posty: 231
Od: 21 lip 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie,okolice Bielska-Białej

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Ok Dzięki a miałaś może Ildi. Też mam go pierwszy raz. Jaki on jest czy też trzeba go prowadzić na 2 pędy.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Jak rośnie Karbon, liście ma wzniesione czy horyzontalnie?
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Serdecznie witam wszystkich na forum , mam nadzieję że razem będziemy miło spędzać tu czas związany z zagadnieniami z dziedziny ogrodnictwa .

W tym roku postanowiłem że postawie sobie tunel foliowy i posadzę pomidorki , co zresztą udało się ,
jest to moja pierwsza uprawa z której jestem bardzo dumny i niema dnia żebym tam nie zajrzał .
Poniżej zamieszczę foty , oceńcie sami czy coś z tego będzie , mam 50 sztuk pomidora kilka papryk i ogórki szklarniowe , z racji że na sianie było zbyt puzno część sadzonek kupiłem na bazarze a część dostałem od szwagierki , niektóre pomidory już zaczynają kwitnąć i mam pytanie z tym związane .
Zastanawiam się w jaki sposób zostaną zapylone , wiem że jest jakiś środek do tego do oprysku ale chciałbym tego raczej uniknąć , koło tunelu mam ule z pszczołami jakieś 5m obok ale jeszcze żadnej pszczoły w środku nie widziałem i mnie to bardzo zastanawia , mam z obu stron zrobione drzwi , ale na razie otwieram tylko jedne ze względu na pogodę . W deszczowe i pochmurne dni , na suficie :D
tunelu przy zamkniętych drzwiach mam warstwę skroplonej wody która mnie irytuje , w ciepłe dni tego niema za to jest u góry sporo much różnego rodzaju ale pszczoły ani jednej jeszcze tam nie widziałem . Rok temu ziemia pod tunelem została nawożona obornikiem od krów i przyorana , mam nieograniczony dostęp do tego typu nawozu , trochę kurzego chyba było dane na wiosnę i rozciągnięte bronami po ziemi w miejscu gdzie stoi tunel i są posadzone warzywa bez osłon .
Bardzo lubię ogrodnictwo choć bardzo mało wiem na ten temat , ale jestem dobrej myśli że za jakiś czas tej wiedzy przybędzie . Tunel na bazie stelaża z namiotu ns-64 , przed posadzeniem roślin (początkiem maja ) pomidory opryskałem miedzianem i posadziłem w wykopane dołki , i podlałem
odległości pomiędzy krzakami to jakieś 45-50cm (4szt. na m2) . Po posadzeniu jakiś czas podlewałem sama wodą , następnie wodą z nawozem do roślin kwitnących (NPK 5-6-8) 3ml. na litr wody , i teraz posypałem nawozem do pomidorów i papryki firmy agrekol 1,2 kg taki pomarańczowy i podlewam sama wodą . Wodę mam w takim kwadratowym orurowanym pojemniku 1000l ale zauważyłem że zaczyna się robić żółta , i mnie to zastanawia , czy wszystko będzie ok z moimi sadzonkami , pojemnik był porządnie wymyty więc zabrudzenie odpada raczej . Żona twierdzi że je przenawożę , a mi się wydaje że jest w sam raz , już sam nie mam pojęcia co o tym wszystkim myśleć ?
Jeżeli coś namieszałem to bardzo przepraszam i proszę mi wybaczyć , bardzo bym był rad jak ktoś by zechciał mi coś poradzić , podpowiedzieć w tym temacie uprawy .

Przepraszam za jakość fotek , takie robi mój telefon .



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2973
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Jeden z problemów - brak pszczół, nie powinien Ci spędzać snu z powiek :wink: . Pomidory są samopylne (dzięki temu mogę mieć 29 odmian obok siebie i zbierać własne nasiona). Pomidory wystarczy potrząsać, aby własny pył z tego samego kwiatka w środku zapylił go.
Nie wiem jaki sposób podwiązywania pomidorów planujesz - w przypadku podwiązania na sznurkach wystarczy je potrącać.
W przypadku kłopotów z zapyleniem można dmuchać powietrzem przez opryskiwacz.
Czasem pomidory źle się zapylają z powodu upału - wtedy stosują plantatorzy odpowiednie płyny. Jest co nieco i o alternatywnych miksturach na tym forum - przeczytaj. :D .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
x-o-a
---
Posty: 764
Od: 13 mar 2015, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

I odstaw florovit. Było już o nim bardzo dużo. Zawiera konserwant niedopuszczony do żywności. Ja też się obawiam, że je przenawozisz.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Florowitem podlałem ze dwa razy a te mniejsze , później sadzone może ze trzy razy max i to jak były jeszcze w doniczkach przed posadzeniem , myślę że im to nie zaszkodziło , teraz już cały czas podlewam wodą bez nawozu i nic nie podsypuje .
Bardzo dziękuję za wypowiedz na temat zapylania , szukałem o alternatywnych miksturach do zapylania ale nic nie znalazłem , pszczółki również trzymam na zapylanie drzewek , krzewów owocowych , malin itp. , nie ma ich za dużo ale coś tam rośnie i plony wydaje ,wyłącznie dla siebie i
na potrzeby domowe .
Mam też posadzonych kilka arbuzów które rosły w doniczce na parapecie i już zostały wysadzone do gruntu bo dusiły się w za małych doniczkach , jeden nawet już ładnie zakwitł na żółto .





To jak jeszcze rosły w za małych doniczkach . Obrazek
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Lunatyk
Nawożenie póki co odstaw. To co dałeś spokojnie starczy im na jakiś czas. Rosną zdrowo, co widać na fotach.
Tym żółtym w zbiorniku się nie martw. Są to pyłki i u mnie tego pełno.
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

badzia pisze:Jak rośnie Karbon, liście ma wzniesione czy horyzontalnie?
Nie pamiętam jak miał skierowane liście, ale dość szczupły był, nie zajmował mi dużo miejsca, wysoki na 165cm. Wsadziłam go w środek pomidorowej grządki. Niestety najszybciej złapał ZZ.
Gdybym go dzisiaj sadziła to dałabym go w przewiewnym miejscu gdzieś z brzegu.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Beatko,dziękuję. Mój niby Karbon rośnie pod chmurką, przewiewu ma do syta. Posadziłam dwa przy jednym paliku, teraz widzę jak bardzo różnie rosną. Jeden śmiga w górę z liśćmi mocno wzniesionymi, drugi dużo niższy, liście rozłożone poziomo, duże ciemno zielone. Liście poprzedniego są dużo jaśniejsze.Chcę wiedzieć co mam, bo nasionka wysyłam na akcję wymiany.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Nie pamiętam czy robiłam Carbonom ( miałam 4 krzaki) zdjęcia. Jak będę na swoim komputerze to sprawdzę.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Sprawdż Beatko, w międzyczasie może jeszcze ktoś się wypowie w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wszystko o pomidorach cz. 10

Post »

Badzia, nie wiem, czy Ci to w czymś pomoże, ja mam 2 Carbony posadzone wczoraj metodą forumowicz 2\1 pod daszkiem :wink:
Tak wyglądają:

Obrazek



Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”