Jodła koreańska(Abies koreana) z nasion,pielęgnacja

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Najlepiej jakby było zdjęcie.Ale sądząc po większości widzianych i posiadanych jodeł zazwyczaj wybuja tylko przewodnik,a cała reszta rośnie normalnie.Uciąć z przewodnika.Ja swoje skracam dość radykalnie/często mają po 50-60 cm .Uciąć połowę za którymś tam pąkiem.

Obrazek

Przewodnik był duży,został radykalnie ucięty.Teraz to zabieg po dwóch latach.Wypuścił pędy poboczne.I rośnie tak jak powinien.
Jak widzisz pod spodem jest długi przewodnik ,nie ucięty by był jeszcze bardziej widoczny i drzewko wyglądało by nieciekawie.
Z jodłami to tak jest rośnie po mału a potem goni najczęsciej za szybko przewodnik.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12953
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jodła koreańska

Post »

podpinam się czyli tez powinnam ściąć ?
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jodła koreańska

Post »

Czy dobrze zrozumiałam ; skracasz jodłę tak, by miała 50 -60 cm?

Moja 10 letnia ma ok.3 m wysokości i 1,5 -2,0m szerokości - nie umiem wklejac zdjęć.

Oprócz wybujałego przewodnika, odstępy między kolejnymi piętrami gałęzi są dość duże, bardzo ładnie się układją.Gdyby rosła samotnie, byłaby ciekawa, ale tam gdzie rośnie wolałabym żeby była bardziej gęsta, zwarta.

Do jakiej wysokości wysokości i szerokości może jeszcze urosnąć?
Marta
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Marta przewodnik ma czasem 50-60 cm to tniesz na połowę mniej więcej.
Po 10 latach /bo tak mniej więcej określają wzrost może osiągnąć wysokość 4-5 m ale to zależne od miejsca posadzenia.I czy jako solieter czy nie.
Taki pokrój jak ma u Ciebie wynika z niesystematycznego rośnięcia.W takim razie jak chcesz zagęścić to tnij przewodnik i po parę cm wystające gałęzie,że z czasem się zagęści i nie będzie widoczna ta przerwa między gałęziami.Nie możesz jej chlasnąć za mocno z góry ,bo oszpecisz.
Czyli podsumowując przewodnik o połowę lub jak bardzo duży to o 3/4 i gałęzie wystające różniące się rozmiarem od innych.

Tara no cóż ewidentnie widać,że przewodnik będzie szedł za szybko do góry.
o co powiem to moje tylko zdanie uciąć cały przewodnik ,powinien wyprowadzić sobie nowy jak tego nie zrobi bierzesz jedną gałązkę po drucie i sama wyprowadzasz.

Tak patrzę to większość jodeł kruca bomba jest krzywa :lol: moje też :;230
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12953
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jodła koreańska

Post »

jaki jest do tego cięcia optymalny termin?
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jodła koreańska

Post »

Czyli moja juz wiele nie urosnie? Sadziłam ją w 2001 r. Przez kilka lat była "duszona" przez inne drzewo, teraz od 5 lat jest najwyższym drzewem w tej częsci ogrodu. Po wycięciu tamtego drzewo poszła szybko w górę.
Musi dorosnąć do tych 4-5 m, czy liczy się głównie wiek ?
Marta
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Tara ja tnę w maju.

Marta urosnąć urośnie tyle,że w Twoim przypadku będzie szybciej ,bo nie ma już konkurencji.Także powinno nagdonić i to drastycznie /duże przyrosty/
Podaje się wiek i wysokość żeby można było sobie zobrazować jakie to będzie duże drzewo.I dlatego też przejmuje się w zasadzie okres 10-letni.To średnia dla drzewa.Może oczywiście w tym okresie się urosnąć więcej lub mniej :D A to zależne od wielu współczynników.Ale mamy średnią :uszy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12953
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Jodła koreańska

Post »

Robert dzięki, mam jeszcze jedną mniejszą będę już wiedziała
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
JSZFRED
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2842
Od: 1 lut 2008, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Ząbki

Re: Jodła koreańska

Post »

Moja jodełka jeszcze nigdy nie miała szyszek rośnie u mnie 6 rok przy zakupie miała ok 60 cm była pękata i wcale nie rosła, została przesadzona w inne miejsce i rośnie bardzo ładnie trochę ją koryguję aby była węższa, ale nigdy nie cięłam przewodnika czy doczekam się szyszek
Obrazek
Pozdrawiam Asiorek

Asiorlinki
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Teoretycznie sadzona z 60 cm /czyli duża / i powinna zaszyszkować.
Zdjęcia nie widzę ,ale podejrzewam , że przewodnik i przyrosty ma małe i dopiero teraz ruszy.
Ogólnie wydają owoce w tym przypadku szyszki jak czują zagrożenie czyli zero jakichkolwiek nawozów i dopieszczania.Niech rośnie jak rosła.
Jak za dużo wybije pomimo macoszej opieki to sekator lub przyginanie pędów
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jodła koreańska

Post »

Ja opowiem wam o swojej jodełce... Gdy ją kupiłem miała jakieś 1.5 (2004-5 rok coś koło tego )
Była tragiczna nie miała czubka (uszkodzenie mechaniczne , dla tego tanio kupiłem ) Po 2 latach miała jakieś kilka szyszek
Rosła tragicznie cm na rok szaleństwo. Na szczęście udało jej się uformować pęd przewodni. Wtedy to dopiero ruszyła do przodu.
W TAMTYM ROKU ROCZNY PRZYROST TO JAKIEŚ 30 CM. Jest piękna mięciutkie igły bardzo dużo szyszek i młodych siewek które giną przez zimę. Nie potrzeba mi więcej drzew tego gatunku, a nawet jeśli to za mało mam cierpliwości by czekać na rezultat z nasion. Podlewać i czekać cierpliwie. To moja rada. Błękitne szyszki na pewno się pojawią. ;:3
Awatar użytkownika
lojka 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 4 wrz 2011, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie
Kontakt:

Re: Jodła koreańska

Post »

Moja jodełka do tej pory dobrze rosła ale teraz 1/2 choinki zeżółkła może trzeba ją przesadzić póki nie jest jeszcze zbyt wielka co sądzicie?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
alphax
500p
500p
Posty: 954
Od: 26 maja 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Hannover

Re: Jodła koreańska

Post »

Ponownie zawitalem do koreanskiego watku z pytaniem. Jodla rozrasta sie raczej na boki nie majac typowego ksztaltu.
Czy mozna cos zrobic w przypadku braku typowo wyksztalconego przewodnika w jednej z dwoch moich koreanek, czy taka jej uroda?
jeśli potrzeba pstrykne fotke miejsca gdzie przewodnik "zaniechal swojej aktywnosci" ;:174
Obrazek
Przepraszam za brak polskich znaków diakrytycznych
... nie akceptuję nietolerancji, zawiści i kłamstwa - Janusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”