Milin amerykański(Campsis radicans)- wymagania,pielęgnacja, rozmnażanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Milin amerykański

Post »

Mam milin od 30 lat, ciągle ten sam egzemplarz ,rośnie przy tarasie od strony południowej.Miałem prawie wszystkie pnącza które można u nas uprawiać. Milin jest najlepszy, duże przyrosty można prowadzić w w zależności od potrzeb, piękna zieleń i kwiaty, późne kwitnienie. Obok jest wrzosowisko i skarpa, odbicia od korzeni nie są wielkim problemem. Jak widzę że gdzieś wyłazi to po prostu wyrywam.Pozostały mi bluszcze, aktinidia ostrolistna, clematisy, akebia pięciolistkowa,kokornak, wiciokrzew pomorski ale nic się nierówna z milinem.
Zachęcam do uprawy .
Bolek
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Milin amerykański

Post »

Witam. Jak widzę zdania są podzielone. Moze na mojej glebie nie będzie za bardzo się panoszyl. Zaryzykuję i wiosną posadzę przy murze. Zobaczymy co z tego wyniknie. Najwyżej będę klęła jak szewc i usuwała. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Milin amerykański

Post »

Może nie będziesz musiała kląć jak szewc :) Mam dwa miliny, oba kilkunastoletnie - jeden to ten najpospolitszy, pomarańczowy, a drugi czerwony, bodajże "Flamenco" - oba przy południowej ścianie domu wyglądają, owszem, ładnie, nie przemarzają, kwitną co roku, ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że mogą być tak ekspansywne. Zupełnie, jakbym czytała o jakimś innym gatunku :D Najwyraźniej jest to roślina bardzo zależna od warunków środowiskowych: jeśli jakieś miejsce jej się spodoba, wtedy szaleje, a w innym rośnie sobie grzecznie i bez ekscesów. Ten czerwony rośnie zresztą słabiej - może to kwestia odmiany.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Milin amerykański

Post »

No to ja jestem ciekawa, jak milin Flamenco będzie się sprawował u mojego syna. Jak pisałam, u mnie nie ma odrostów korzeniowych, robiłam sadzonkę. Na mojej działce jest glina i trochę piasku, u syna sam piach i bardzo dużo wilgoci, bo osiedle powstało na terenie bagiennym, zasypanym piachem. Sadzonkę wsadziliśmy tej wiosny, ładnie urosła. Będę obserwować, czy tworzą się odrosty.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Milin amerykański

Post »

Ja zauważyłam ,że u mnie takie odrosty zrobiły się tylko tam ,gdzie wykopałam roślinę i jeszcze ona mi się nie przyjęła , bo w sumie chciałam ją przesadzić . I JUŻ na wiosnę wykopałam sąsiadce te odrosty , a teraz znowu rosną młode patyki .

Beata :wit
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12106
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Milin amerykański

Post »

Ano... U mnie ziemia fatalna, kredowa, ze skałą macierzystą na głębokości 30 cm miejscami ? i milin sobie rośnie całkiem ładnie, ale kwadratowych jaj nie odstawia...

Pozdrawiam!
LOKI
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Milin amerykański

Post »

ewelkacha88 pisze:Witam. Jak widzę zdania są podzielone. Moze na mojej glebie nie będzie za bardzo się panoszyl. Zaryzykuję i wiosną posadzę przy murze. Zobaczymy co z tego wyniknie. Najwyżej będę klęła jak szewc i usuwała. Pozdrawiam
Od gleby to nie zależy, ale chyba jest tak, że odrosty daje taki, który też został odkopany i posadzony z odrostu.U mnie tak było. Natomiast u egzemplarza kupowanego w sklepie koleżanka ma wiele lat i na razie nie ma odrostów.Może to zależeć od sposobu rozmnażania.Posadź, południowa ściana to wymarzone miejsce dla milina.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Milin amerykański

Post »

Hej. W takim razie kupię sadzonke w szkółce, może będzie grzeczny . A mam dla niego ścianę południową z cegły więc liczę, że mi się odwdzięczy. To budynek dawnej stodoły więc jest wysoki. Pozdrawiam i dzięki za informację z własnych doświadczeń bo one cenniejsze niż to wszystko w sieci . :wit
Bubas83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 wrz 2015, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fasola Ozdobna na zimę

Post »

Ok. Dzięki bardzo. Czyli rozumiem że muszę usunąć to co zostało i posiać na wiosnę świerze? Bo od ziemi ta fasola jest bardzo "zdrzewniała" i nie chciało mi sie wierzyć że to w jeden sezon urosło i myslałem że jest wielosezonowa. Dodam fotki w razie co żeby nie było, że nie o tej roślinie piszę. Dam fotkę teraz i jeszcze fotkę kwiata. Pozdrawiam :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola Ozdobna na zimę

Post »

Mi to bardziej na jakiś Milin wygląda, bo fasola to na pewno nie jest. :)
Bubas83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 wrz 2015, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fasola Ozdobna na zimę

Post »

Ojej, to ale gafa ;:124 faktycznie masz racje. Widzisz jak dobrze ze wstawiłem te fotki. No ale strąki ma jak fasola :D No to chyba zmienia całkiem postać rzeczy. To w takim razie może ktoś podpowie jak o to zadbać na zimę?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola Ozdobna na zimę

Post »

W tym wypadku, to Ja już nie pomogę. Poszukaj wątku o uprawie Milinu i tam się dopytaj czy to faktycznie on i jaka odmiana, czy to Amerykański czy jaki. A wtedy to już dopytasz co i jak. :wit
Awatar użytkownika
Ela_2015
500p
500p
Posty: 543
Od: 26 gru 2015, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Fasola Ozdobna na zimę

Post »

Bubas83 to jest milin to normalne , że zgubił liście na jesień.
Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”