Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
aga1973
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 27 wrz 2010, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bardzo dziwna choroba nogi słonia

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Nolina

Post »

Faktycznie, ma duży przyrost zieloniutkich "liści". Ja swoją przy najbliższym przesadzaniu umieszczę w dużo płytszej doniczce, będzie ładniej się prezentować i "stopka" jej się będzie pogrubiać. Nie chcę żeby mi już rosła na wysokość, chciałbym żeby "przybierała tuszy w szerz", szczególnie kaudex. Prawie nie używam do podlewania nawozów z azotem, a ona i tak stawia na swoim i rośnie, a nie mam "podnoszonego sufitu" ;:98 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
_fox_

Re: Nolina

Post »

Akwelan_2009 pisze:...

i mierzy 90 cm wysokości od podłoża, nr "stopy" średnica kaudeksu - około 40 cm, mierzona na poziomie podłoża.
Raczej chyba obwód stopy a nie średnica :)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12106
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Nolina

Post »

@ Akwelan ? nie znam innych sposobów ograniczenia wzrostu roślin niż przycinanie?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Nolina

Post »

_fox_ pisze:
Akwelan_2009 pisze:...

i mierzy 90 cm wysokości od podłoża, nr "stopy" średnica kaudeksu - około 40 cm, mierzona na poziomie podłoża.
Raczej chyba obwód stopy a nie średnica :)
... oczywiście chodziło - myślałem mi o obwód, napisałem średnica - przejęzyczenie, średnica mojej noliny na poziomie podłoża to - 12 - 13 cm - przepraszam wszystkich za wprowadzenie w błąd, nie było to zamierzone :oops: :oops: :oops: ;:223
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Nolina

Post »

Gratuluję sukcesu i wyhodowania noliny od nasionka do tak okazałej postaci, ładna ...

:wink: ... ja moją nie wyhodowałem z nasionka, ale kupiłem jako sadzonkę, której stopka miała około jeden cm średnicy, ale kiedy to było, bardzo dawno (o sadzonki było bardzo trudno, a o nasionach nie wspomnę :( ) ...., jakoś nie mam "sumienia" jej przyciąć i czekać na nowe "pióropusze". Latem gdy rośnie i ma dostęp do słońca, jej "loki sięgają podłogi, co widać jeżeli dobrze pamiętam na jednym z wcześniej wstawionej fotce. Moja, miała przerwę we wzroście, jakieś "robale" zaatakowały jej stożek wzrostu, a to ujemnie wpłynęło na pokrój całej rośliny.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
goslava
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 27 lut 2011, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina

Post »

witam
u mojej noliny stopa jest obcieta i z bokow wyrastaja takie jakby odnogi z liscmi, ma ich 3 glowne duze i zauwazylam ze zaczynaja jej dodatkowo wyrastac jeszcze 2 male, chyba powinnam te maluchy jej oderwac bo lepiej bedzie rosla z mniejsza iloscia tych pioropuszy ale czy te maluchy moge jakos ukorzenic bo szkoda mi wyrzucac, jeśli tak to powiedzcie mi jak to zrobic z nolinkami?
będę wdzieczna :D
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina

Post »

Zostaw te młode odrosty.
Na mojej też się tworzą.

Może to oznaczać, że do górnej części, gdzie jest pióropusz, dociera mało substancji odżywczych.
Dlatego roślina próbuje wybić się niżej, gdzie tkanka nie jest zaschnięta po ucięciu czubka.

Ukorzenić tego nie ukorzenisz, dopóki nie wyrosną na tyle, by utworzyć mały pień.
Prawdę mówiąc, to nie próbowałem ukorzeniania pędów noliny.
goslava
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 27 lut 2011, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina

Post »

Dzięki Andres, to na razie je zostawie jak tak mowisz :)
nolina79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 9 kwie 2011, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nolina

Post »

Witam ;:4
I ja się swoją pochwalę. To jedna z moich czterech. Mam ją najdłużej - to już 6 roczek. Obrazek
Mam pytanie z nią związane. Przyrównując ją do pozostałych (druga u mnie 5 lat i dwie od jesieni - zdjęcia dodam następnym razem) to ma ona najbledsze liście i jest żadka. Końcówki lekko podsuszone ale to jest raczej normalne. Nie wiem czy to wina doniczek - ich wysokości? Czy zastosować nawóz do palm (tak mi doradziła sprzedawczyni w kwiaciarni - by liście były ładnie zielone). Do tej pory żadnej z nolin nie nawoziłam. :oops:
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12106
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Nolina

Post »

Nooo? Jak od sześciu lat nie nawozisz rośliny, to ja się nie dziwię, że zaczyna ona marnieć. Koniecznie ją nawieź. Czymkolwiek. Ja daję mojej nolinie uniwersalnego nawozu w patyczkach i jest okej, rośnie jak marzenie.

Pozdrawiam!
LOKI
nolina79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 9 kwie 2011, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Nolina

Post »

:wit
Kolor liści to nie jest raczej jej pogarszająca się kondycja - miała ten kolor od zawsze - tylko teraz trafiłam na tą stronkę i pomyślałam, że się podpytam - bo jak na razie to miałam jedną opinię kwiaciarki - kilka razy pytając się gdzie indziej to albo nie wiedzieli co to za roślinka albo też mówili, że nie trzeba nawozów, tylko podlewać obficie ale rzadko a zimą to może nawet raz na miesiąc i mniej obficie - i zganiali raczej na słońce - że za mało.
Pozdrawiam Ania
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina

Post »

Według mnie Twoja nolina ma za mało światła - postaw ją możliwie jak najbliżej okna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”