Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Teresa600
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 10 mar 2008, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: zgniła paproć z marketu

Post »

Alegra......Twoja paprotka wygląda całkiem dobrze. Sądzę że powinna Ci sie odwdzięczyć :D Kilka lat temu kupiłam w OBI paprotkę z 2 listkami.Tylko jeden był zdrowy i on zauroczył mnie swoim delikatnym koronkowym wyglądem.Ponieważ swoje kwiaty uprawiam w hydroponice ,oczysciłam korzenie z ziemi i wsadziłam do kermazytu.Po jakimś czasie wyrosła na piękną duuuuuża paproć której wszyscy mi zazdroszczą.Teraz juz po dwu lub trzykrotnym rozsadzaniu wygląda tak.


Obrazek Obrazek
Obrazek a to paprotka która półtora roku temu miala zaledwie 7cm.Teraz ma 45cm a rozpiętość liści 65cm.To oznacza ze hydroponika bardzo im odpowiada.
Trzymam kciuki za Twoją paprotkę ;:215
Teresa
------------
Moje Kwiaty w hydroponice
Awatar użytkownika
alegra101
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 wrz 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: zgniła paproć z marketu

Post »

Dzięki, podniosłaś mnie na duchu ;:180
Masz piękne paprotki, czekam aż moja tak sie rozrośnie. Hydroponika to na razie dla mnie czarna magia, ale może się kiedyś na taką metodę hodowli roślin przestawie :)
Pozdrawiam,
Dorota i Moi Zieloni Przyjaciele
Awatar użytkownika
Teresa600
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 10 mar 2008, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: zgniła paproć z marketu

Post »

Alegra...hydroponika jest prosta jak drut :D .Już sporo osób na forum zaraziłam tą uprawą,dla których podobnie jak dla Ciebie była to czarna magia.Skrócony opis zamieściłam ostatnio na 71 stronie mojego wątku.
Przygodę z hydroponika zaczęłam ponad 10lat temu kiedy przelałam i zniszczyłam kilka kwiatów :( .Teraz żaden nie ma szans na przelanie bo wskaznik pokazuje kiedy należy podlać.
Teresa
------------
Moje Kwiaty w hydroponice
Awatar użytkownika
alegra101
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 wrz 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: zgniła paproć z marketu

Post »

Ta na parapecie wygląda jak duża puszysta poducha (...takie moje skojarzenie :lol: )
A moja paproć już puszcza nowe pędy :tan Codzienne zraszanie rano i po południu daje efekty ;:65
Pozdrawiam,
Dorota i Moi Zieloni Przyjaciele
Awatar użytkownika
Teresa600
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 10 mar 2008, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: zgniła paproć z marketu

Post »

Alegra....zapewniam Cię że mniej brudząca :D i o wiele rzadziej się przesadza kwiaty w hydroponice.POLECAM :D
Teresa
------------
Moje Kwiaty w hydroponice
Awatar użytkownika
MalSta
50p
50p
Posty: 56
Od: 12 wrz 2010, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: zgniła paproć z marketu

Post »

Witaj Teresa
pomocy mam taka samą paproć jak ty , rosła okoła roku i była piękna i przesadziłam ją. Obie rosył i było ok. Ale 2 m-ce temu zaczeły te listki paroci zasychać -brązowieć. Jedna całkiem padła .Druga ta większa ma wszystie końcówki brązowe, suche( reszta gałązki jest nadal piękna) ;:223 -wszystkie. Ja nie zapominam o podlewają ja raczej zaleje roślinę niż ususzę.
pomocy , :shock: mam wrażenie , że to jest jakas choroba . aha wyjełam roślinę z donicy jest dużo korzeni ale jak wyjdzie młody liść za parę dni końcówki są brązowe.
proszę co mam robić.
pozdrawiam Gosia
voila
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sty 2011, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Paprotka

Post »

Mam drobny problem z moją paprotką i potrzebna mi porada kogoś lepszego w pielęgnacji tej roślinki:

otóż, paproć moja jakieś 2 lata temu miała liściostan ok. 1m średnicy i 30-40 cm wysokości. Była piękniutka.
Półtora roku temu miała przeprowadzkę, do nowego domu. Po czym została 3-krotnie przewrócona (kot, mąż i kolega - się na nią uwzięli chyba).
Regularnie jej przycinam suche pędy, w tym też takie zielone niby korzenie (gdzieś wyczytałam, że ona tym oddycha ale nie jestem pewna), podlewam raz w tygodniu.

Niestety coraz bardziej marnieje i z pięknej paproci mam w tej chwili dosłownie kilka pędów z liśćmi.

I moje pytanie czy da się ją jeszcze odratować i jak????
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Paprotka

Post »

Wstaw zdjęcie zobaczy się. Paprotki potrafią się zaskakująco dobrze regenerować bo przesuszeniach i utracie dużej liczby pędów.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
Teresa600
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 10 mar 2008, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: zgniła paproć z marketu

Post »

MalSta od 3 miesięcy mam ten sam problem z paprotką co Ty :( Na początku sadziłam ze powodem jest przeniesienie jej (z powodu wielkości nie mieściła się już na parapecie) z północnego parapetu do południowego pokoju, jednak z dala od okna (ok 3m).W sklepie hydroponicznym poradzili mi abym przeniosła bliżej okna południowego.Tak też uczyniłam ponad miesiąc temu. Jednak żadnej poprawy nie widzę.Nowe listki tak jak u Ciebie rozwijają się ,po czym brzegi zasychają.Zraszam ją codziennie ,zastosowałam również nawóz do hydroponiki licząc na poprawę.Jeżeli dowiesz się co może być przyczyną napisz proszę.
Teresa
------------
Moje Kwiaty w hydroponice
Awatar użytkownika
lilithbb
100p
100p
Posty: 155
Od: 12 gru 2010, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rycerka

Re: Paprotka

Post »

Wygląda jakby miała za mało wilgoci? Zraszasz ją? Nie stoi blisko kaloryfera lub telewizora?
voila
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sty 2011, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka

Post »

Fakt, stoi pomiędzy dwoma grzejnikami ale nie bardzo mam ją gdzie przestawić. Obok jest też komputer.
Od obu ma gdzieś ok.50 cm

Sądzicie, że jednak powinnam znaleźć jej jakieś inne miejsce???
voila
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sty 2011, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprotka

Post »

Łazienka niestety odpada, jest najgorzej zagospodarowana pod względem przestrzeni (dom jest kupowany, nie budowany) a poza tym jest najzimniejszym pomieszczeniem w całym domem (oprócz garażu :D ).
Dobra, zaczynam jej szukać innego miejsca.

No i wleję jej tego mleka, zobaczę czy to coś da :D:D:D
JolaToJa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 9 mar 2011, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paprotka

Post »

odrostow nie wycina sie! najlepiej jest je zakopac w doniczce, wtedy po jakims czasie wypuszcza pedy. Ja tak robie i bardzo szybko mi sie paprocie zageszczaja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”