PTAKI - nasi sprzymierzeńcy - 1cz.(05.05 -

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Zazdroszczę Ci tego sąsiedztwa... Napisz od czasu do czasu co tam u nich słychać.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Oj ja to mam szczęście. Długo czekałem, aż jakieś ptaki zasiedlą wywieszoną przeze mnie budkę lęgową. I stało się. Tylko, że przez moją "wolę pomocy", dzięki które powiększyłem nieco otwór wlotowy (ze wskazanych 33 milimetrów na 44) dla wygody ptaków. Wprowadziły się szpaki. Niby nic, ale budka przymocowana jest do czereśni... Długo myślałem ale jednak pozwolę im nadal w niej mieszkać. Bo w przeciwieństwie do mojego sąsiada biegającego z wiatrówką i mającego włączone radio na pełny regulator aby odstraszyć szpaki, wolę dać im się trochę pożywić gdyż wszystkich czereśni nigdy nie dam rady zjeść. A sąsiad powinien zdać sobie sprawę, że szpaki w Polsce są objęte ochroną i w końcu ktoś może na niego donieść...
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Ja też każdego roku mam w budce lokatorów i są to mazurki. W tym roku powiesiłam budkę dużo niżej,bo nie mogłam tamtej czyścić z powodu zbyt krótkiej drabiny.Myślałam,że się nie wprowadzą,ale jednak są.
Mój sąsiad też kiedyś miał budkę dla szpaków na czereśni.I one się objadły i on.Mało tego stwierdził,że ta rodzina szpaków odganiała inne ze swego terytorium i nie pozwalała im na obżeranie się jego czereśniami. Nie wiem,czy tak jest faktycznie,bo szpaki owocami żywią się chyba dopiero wówczas jak odchowają młode i wtedy raczej nie bronią swojego drzewa.
Dobrze,że on był o tym przekonany,bo inaczej pewnie by usunął tą budkę.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie wiem, czy można je nazwać jak w tytule - sprzymierzeńcami ? :shock: Na moim osiedlu aż roi się od srok !
Potrafią nawet w nocy zrobić niesamowity jazgot, a pewne dróżki pod drzewami, trzeba omijać ... z wiadomych względów :evil: :roll:
To kilka z nich podczas posiłku na jarząbie szwedzkim :

Obrazek

Pamiętam czasy, kiedy to widok sroczki, był rzadko spotykaną atrakcją, szczególnie dla dzieci ... , natomiast wróbli latały całe stada. Dziś jest na odwrót. Równowaga w przyrodzie została zachwiana :roll:
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Rzeczywiście przyroda nie "stoi" w miejscu. Ponieważ także bardzo lubię obserwować ptaki, też zauważyłem duże zmniejszenie się populacji wróbli i mazurków. Ale także mniej było kopciuszków (a już szczególnie tegorocznych młodych) i pleszek. Zdecydowanie mało było w tym roku jerzyków i jaskółek. Za to tak jak u Ciebie, także na Śląsku zdecydowanie wzrasta populacja srok. W lecie latały rodzinami teraz już całymi chmarami. Przybywa także drapieżników. Pustułki gnieżdżą się już nagminnie, przybywa także krogulców (na osiedlach polują właśnie na wróble) jastrzębi i błotniaków (to akurat dobrze). Kwiczoły - dawniej tylko leśne ptaki można dzisiaj zauważyć w środku osiedli czy miasta. Co roku w zimie za jednym zamachem, stado 20-30 osobników wyjada mi nasiona ognika i winobluszczu na balkonie. Zobaczymy co będzie w zimie.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Wczoraj przez dłuższy czas obserwowałem zachowanie ptaków, i nie tylko ich, w ogrodzie. Zdecydowanie przygotowują się już do cięższych czasów.

Sroki zbierały orzeszki pod leszczynami. Jedna z nich usiadła na szczycie sztachety. Na wierzchołkach sąsiednich sztachet położyła po jednym orzeszku i chwilę odpoczywała. Następnie wzięła oba orzeszki w dziób i odleciała.

Stadko sójek zrywało żołędzie z dębów. Której się udało odlatywała z żołędziem w dziobie. Pewnie robią zapasy zimowe.

Wiewiórki wykorzystują ogrodzenie jako swietną autostradę do orzecha włoskiego. Tam po najedzeniu się zrywają kolejny orzech i wynoszą go w tylko sobie znane miejsce.

Blisko domu zwiększyła się ilość latających sikorek. Szczególnie zaglądają w miejsce gdzie przez całą zimę stoi dla nich karmnik z ziarnkami słonecznika. Pewnie pamiętają.

Miło jest pooglądać taką "krzątaninę", nawet jak pada i nie jest najcieplej.
Mietek.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To prawda, Mietku - masz niewątpliwie wyjątkowe możliwości do takich obserwacji . Proszę, dziel się nimi z nami ... zawsze dużo radości daje oglądanie zdjęć Twojej ogrodowej fauny ( i nie tylko) ;:108 . Jesiennie pozdrawiam :P

Wprawdzie już o tym pisałam w innym wątku, ale myślę, że warto i tu powtórzyć, bo to ptasia aktualność.
Udało mi się wczoraj uwiecznić odlatujące stadko najprawdopodobniej gęsi, bo donośny gęgot słychać było dużo wcześniej, niż dało się je zauważyć :D
Teraz to będzie coraz częstszy widok nad naszymi głowami :



Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Mam do was pytanie dotyczące ptaków - czy ktoś z was widział w sklepie może takie naklejki w kształcie drapieżnych ptaków? U mnie w tym roku dwa razy wróble zderzyły się z oknem, postanowiłam więc spróbować z naklejkami. W Poznaniu widziałam je na szybie na dworcu autobusowym i chyba są skuteczne. Jeśli ktoś wie gdzie mogę je kupić - będę wdzięczna.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Moje dzieci na tarasie zostawiły słonecznik - prawie pełny - i zaczęly mnie odwiedzać sikorki. Najpierw jedna, płochliwa, po tygodniu naliczyłam 5 na raz, i całkiem odważnie już sobie poczynają. Cieszę się podwójnie, to pierwsi stłownicy w moim nowym ogrodzie, i moi rodzice zawsze dokarmiali sikorki (kruki też). Teraz planuje im stołówkę słoninkową, słonecznik już prawie pusty :lol: .
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Amlos - dzięki, ratujesz życie moje i moich wróbli, mamy kilka budek lęgowych w ogrodzie i nie chce by się zabijały o szyby, tak mi ich żal. Kupię te naklejki i zobaczę jak działają na ptaki.
Awatar użytkownika
piters
50p
50p
Posty: 88
Od: 5 paź 2008, o 11:45
Lokalizacja: małopolska

Post »

u mnie przed zimą podjada sobie za to dzięcioł zielony, pracowicie bębniąc w....trawnik :shock: bestia pewnie się zajada mrówkami, które pałają do mnie niestety nieodwzajemnioną miłością :D jest ich mnóstwo, więc wiedział spryciarz gdzie się stołować :lol:
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

W zeszłym tygodniu też widziałam dzięcioła zielonego na trawie. Tylko co on robił w centrum Poznania?
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”