Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Mogę się popłakać? Bo jak widzę u was te wszystkie piękności w pełni kwitnienia.
A u mnie

Obrazek
Smutno jak widać na załączonym obrazku.
W sierpniu je poprzesadzam gdzieś gdzie nie będą konkurowały z innymi roślinami może to pomoże bo już nie mam pomysłów, dołki zaprawię Topsinem.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Halinko ona jest duża. Krzaczysko ogromne - mam 3 takie w trzech kolorach, przywiozłam sobie od babci lata temu i początkowo tylko jedna nie kwitła ale dwie pięknie i obficie. A teraz już 3 rok mam taki, że albo zamierają im pąki albo mają po jednym lub dwa. Ta na zdjęciu powyżej nie dość, że zakwitła jednym pąkiem to jeszcze nie do końca wykształconym bo powinien być pełny.
Oprócz tego mam jeszcze 4 inne odmiany ale młodziutkie więc nie spodziewałam się oczywiście, że zakwitną. Tu trzeba niestety poczekać. A i majową jeszcze mam też mała w ubiegłym roku posadzona i co dziwne w tamtym roku od razu zakwitła w tym nie.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Czytałam na tym forum,że bardzo piwonie chorują.I u mnie w tym okresie nasiliła się, myślę że choroba grzybowa,bo nie dość,że przysychały pączki kwiatowe, to teraz podsychają liście. Dziś kupiłam Topsin i będę pryskać.
Kasiu, u mnie piwonie też tak mają,że choć duży krzak, to kwitły kilkoma kwiatami.Jeżeli przesadzisz w inne miejsce,to znów poczekasz,aż się tam zaaklimatyzują.
Halina
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Tak wiem, i tak sobie myślę, że może niepotrzebnie je przesadzałam może tu jest problem. Ewentualnie podzielę je i będę miała w dwóch miejscach. No i w tym roku nie pryskałam od grzyba, chciałam zobaczyć czy dadzą radę bez tego tym bardziej, że jesienią podlałam topsinem. W mojej części kraju początek maja był chłodny i deszczowy i to dość długo a to mogło spowodować rozwój choroby grzybowej.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

U mnie po kwitnieniu... Piwonie są piękne ale tak krótko kwitną. Ładnie i świeżo wyglądają praktycznie tylko przez tydzień.
Pozdrawiam
Agneska
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Danusiu,śliczne -mam je mieć bo takie odmiany kupowałam,ale czy będą to się okaże gdy zakwitną.
Agnieszko,jak już posadzisz różnych z 20 sztuk to będą Ci kwitły dłużej.Moja Athena zakwitła ze trzy tygodnie temu,teraz kwitną następne,a kolejne dopiero w pączkach.
Halina
Awatar użytkownika
mamafrania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3864
Od: 13 paź 2011, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Napatrzyłam e na Wasze zdjęcia, mam już upatrzone piwonie, ale zastanawiam się w miejscu w którym chcę je posadzić będzie im dobrze? Wiosną na tym terenie jest grzązko, teraz kiedy latem pada 3 razy w tygodniu tez jest wyraźnie mokro ,lecz bez zastoin.Czy piwonie Itoch nie będą zagniwały w takim gruncie?
origami
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 lip 2008, o 23:06

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Dopiero uczę się uprawy piwonii. Wyszukiwarka nie pomogła :(. A chcę wiedzieć, co teraz z piwoniami?
Kwitły ładnie i bogato. Od tej pory zostawiłam je w spokoju. Czy trzeba je obciąć, przyciąć?
Zostawiłam też przekwitnięte kwiaty. Chcę zebrać nasiona. Czy to w ogóle był dobry pomysł?
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Liści jeszcze nie obcinaj jeżeli sa zielone,to nimi oddycha roślina. Pościnaj jak najpóźniej.Ja swoje niektóre pousuwałam bo były częściowo obeschłe na wskutek choroby grzybowej.We wrześniu zasilę swoje piwonie nawozem jesiennym.Jezeli chodzi o nasiona to w zeszłym roku miałam piękne z lekarskich, chińskich i drzewiastych z siewek.Natomiast hybrydy mają taką namiastkę nasion.Tamte wysiałam,ale nie widziałam,żeby schodziły.Mam za to kilka sadzonek z siewek drzewiastych ,schodzą po 1-2 latach.
No cóż,doświadczenia potrzebują cierpliwości-eksperymentuj i siej.
Halina
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Chce się pochwalić otrzymanymi dzisiaj piwoniami od nowej szkółki nazwę usunęłam. szarotka66.Tylu oczek,takich dużych nie sprzedał mi żaden sprzedawca
Obrazek

Obrazek
Halina
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jeśli mogę coś dodać od siebie w sprawie uprawy piwonii to to, że potrzebują podłoża bardzo żyznego zasobnego w składniki pokarmowe. W pierwszym roku na nowym stanowisku nie wymagają zasilania bo i podłoże nowe ? świeże. Natomiast w roku kolejny tak. Ważne jest wiosenne zasilanie bo to one tak naprawdę ma duży wpływ na jakość kwiatu. Nawet duże karpy nie zasilane nie pokażą efektownego prawidłowo wybarwionego kwitnienia.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Czy miejsca, z których wyrastają piwonie mogę na zimę okryć igliwiem (właściwie to igłami, które spadły z sosny)? jeśli tak, to jak grubą warstwą-będą zimowały pierwszy raz.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Witajcie. A ja mam takie pytanie bo ostatnio znalazłam kuszące ceny piwonii i czy jest sens teraz takie karpy kupić i posadzić do donic do chłodnego pomieszczenia a wiosną do gruntu ?? Czy to tylko strata czasu i pieniędzy ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”