Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Mrozulka- to nie jest dobry pomysł. Stracisz te piwonie. Piwonie nie mogą być w piwnicy, ani nie można ich sadzić do ziemi w styczniu. A jak ziemia będzie zamarznięta? Ja posadziłabym do donicy i przechowała choćby na balkonie, oczywiście mocno okryte, z donicą postawioną na styropianie a posadziłabym w marcu- kwietniu jak już ziemia odmarznie.

Pelasia- nie obcinaj żadnych korzeni. Każda karpa powinna mieć oczko
Pozdrawiam Ela
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

:wit mają po kilka oczek ;:108 , wsadzać tak głęboko ,żeby przykryło oczka ? ile cm ziemi ?
Asia
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Wladek60 pisze:Czy spotkaliście się z nasionami na piwoniach Itoh... ? Ja mam kilka tych piwonii, kwitną obficie ale do chwili obecnej nie udało się znaleźć choćby jednej szypułki z nasionami.
Może macie większe szczęście jak ja.?
Czytałam, że ITOH-y nie wiążą nasion.

Pelasiu, oczka powinny być przykryte warstwą 2-5 cm ziemi (mniej przy glebie gliniastej, więcej przy piaszczystej)
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
Shalina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1132
Od: 3 paź 2017, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jolu u mnie szypułki były, ale wszystkie puste. Też gdzieś czytałam informację, że itohy nie wytwarzają nasion :wink:
Pozdrawiam Halina
Przydomowy ogród emerytki
mrozulka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 maja 2021, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Eliza52 pisze:Mrozulka- to nie jest dobry pomysł. Stracisz te piwonie. Piwonie nie mogą być w piwnicy, ani nie można ich sadzić do ziemi w styczniu. A jak ziemia będzie zamarznięta? Ja posadziłabym do donicy i przechowała choćby na balkonie, oczywiście mocno okryte, z donicą postawioną na styropianie a posadziłabym w marcu- kwietniu jak już ziemia odmarznie.
A jeżeli bym je teraz wykopała. przechowała je w piwnicy, w pudle, przykryte ziemią i potem posadziła w marcu? Chodzi o to że w grudniu grunt będzie wyrównywany....

ula
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Kiedyś kupiłam bardzo późno piwonie na wyprzedaży, był już chyba listopad ale ziemia nie była zamarznięta, posadziłam i się przyjęły. Choć oczywiście sierpień jest najkorzystniejszy.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Piwonie takie pocięte posadzić w ziemi,najlepiej piaszczystej.Poprzycinać wszystkie grube,stare korzenie,bo one próchnieją i nic z nich nie bedzie.sadzonka sie zregeneruje tylko trzeba o nią zadbać.W przyszłym roku zacząć dokarmiać do czerwca.
Halina
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Mrozulka- nigdy się z takim rozwiązaniem nie spotkałam i obawiam się czy piwonia wytrzyma takie przechowanie. Lepiej oddaj jakiejś znajomej a potem dostaniesz z powrotem sadzonkę. W sklepie internetowym przechowują i co? kupiłam od takich wiosną przechowaną w przechowalni i się nie przyjęła.
Pozdrawiam Ela
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Najlepiej byłoby teraz posadzić u kogoś znajomego choćby na warzywniaku, podlać, a wiosną wykopać i przesadzić gdy zacznie pokazywać pąki.
Wladek60
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 20 paź 2017, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Wladek60 pisze:Witam!
Moje piwonie w tym roku kwitły dość obficie. Oczywiście nie wszystkie zakupione zakwitły....
Ale na piwoniach które przekwitły głownie bylinowe jest spora ilość szypułek z nasionami. Z niektórych już wysypały się nasiona z innych trzeba trochę poczekać ...


Mam takie pytanie czy Państwo zbieracie nasiona z piwonii... ?
Czy spotkaliście się z nasionami na piwoniach Itoh... ? Ja mam kilka tych piwonii, kwitną obficie ale do chwili obecnej nie udało się znaleźć choćby jednej szypułki z nasionami.
Może macie większe szczęście jak ja.?
Pozdrawiam!
Powyżej prezentuje nasiona piwonii ze zbioru z upływającego roku a poniżej już skiełkowane nasiona w woreczku foliowym, które trafiły do plastikowych pojemników. Skiełkowane nasiona to głównie Green Lotus.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Fafka
500p
500p
Posty: 602
Od: 3 cze 2010, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Wladek czytałam, że ITOH-y są sterylne, tzn, że nie zawiązują nasion. Piękne miałeś zbiory z bylinowych. Życzę powodzenia w uprawie. ;:215
Pozdrawiam. Jola.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Przesadziłam piwonie. Czytałam, że najlepiej robic to latem, ale nie będę miała latem raczej czasu
Udało mi się tak wykopać karpy, że prawie nic nie uszkodziłam.

No i teraz tak. Miałam z nimi taki problem, że one mi mało co kwitły.
Podobno nie powinny być zbyt głęboko posadzone, ale nie były.
Czy suche miejsce może miało na to wpływ?
Teraz są w miejscu, gdzie łatwo je będzie podlać.
No i jestem ciekawa, czy w końcu jakoś zakwitną?
Wladek60 pisze:
Powyżej prezentuje nasiona piwonii ze zbioru z upływającego roku a poniżej już skiełkowane nasiona w woreczku foliowym, które trafiły do plastikowych pojemników. Skiełkowane nasiona to głównie Green Lotus.
Władku czy Ty już doczekałeś się kwiatów ze swoich wysiewanych piwonii?
Oczywiście nie tych ostatnich, ale pewnie nie pierwszy raz siejesz?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Władek60 nie żal Ci Twoim piwonii? Po co Ci tyle nasion. Osłabia karpę a na to żeby piwonia zakwitła czeka się kilka lat. Wystarczy zostawić po jednej szypułce z kilkoma nasionami.

Jokaer Na Twoim miejscu jeśli byłabym zmuszona do przesadzenia teraz piwonii (nie dawno sadziłam nowo kupione) to zamiast zastanawiać się czy zakwitną, odpuściłabym to sobie a karpę piwonii odmłodziła. Jeśli Twoja piwonia nie kwitła to nie znaczy że się nie starzała. Dostałam w spadku po pani, która zmarła drugą część ogródka koło bloku. Były piwonie, które od lat nie kwitły, ale ja pamiętałam że były piękne. Wykopałam i porozdzielałam, część wywaliłam, bo korzenie były puste. Z 8 uratowanych 2 zakwitły. Mam nadzieję że w tym roku zakwitną wszystkie. Ja sadzę bardzo płytko, ale dołek robię głęboki, a na dno wsypuję obornik granulowany. Jesienią daje piwonii jeść , podsypuję mączką bazaltową. Piwonia lubi glebę umiarkowanie mokrą. To te 2 uratowane - zakwitły w czerwcu 2021 a rozsadzane były koniec marca. Tak nawiasem mówiąc karpy tych piwonii mają jakieś 40 lat
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”