Baterie słoneczne. Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Przyszedł jak do tej pory najgorszy z możliwych rachunek za prąd!
Grzałem klimatyzacją, zasobnik cwu. grzałką, w reszcie domu grzejnikiem olejowym. Od 1.01.20 do 10.02.20 (wymiana licznika) wyszło 12,80PLN wziąłem 0,5MWh warte jakieś 300 PLN!!! Do odbioru mam jeszcze jakieś 1,3MWh. Jak tego nie odbiorę do października to przepadnie. Tynele foliowe łykną wszystko jak leci

Wiecie co jest najciekawsze, że na OLX szukają ludzi do produkcji bimbru (znaczy płynu do dezynfekcji ) i dają wszystko destylator, zacier i sprzęt = masz tylko pędzić za 100 PLN dzień. Lepiej jak w Biedrze na kasie.
kero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 lut 2017, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Mam pytanie o taryfy bo szukam informacji jaka będzie lepsza "weekendowa" czy ta druga bez tańszych godzin?
I dlaczego jest potrzebne wifi i jak je podłączyć ? W sieci jest pełno opinii ale opinia praktyków jest najlepsza.
Nadal się zastanawiamy nad założeniem i czekamy na ruch naszych lokalnych władz czy się załapią na jakikolwiek fundusz więc na razie pozostało zbieranie dobrych informacji.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Fotowoltanika u mnie wykonała plan na dwa miesiące przed terminem 5000 kWh, ale apetyt rośnie i myślę żeby jeszcze coś mocy dołożyć, aby włączyć ogrzewanie domu. obecnie mam tylko niecałe 200 kWh nadwyżki do rozliczenia się 1 grudnia.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

U mnie na tę chwilę w magazynie jakieś 2000kWh ogrzewanie elektryczne kręci od kiedy żona zaczęła narzekać że zaczyna się robić zimno, cwu. też codziennie grzana grzałką. Dzień w dzień idzie praktycznie 20kWh, na bytowe, CO i cwu.

Na razie nie radzę dokładać bo już zaczynają głośno mówić o tym że opust ma obowiązywać przez 3 miesiące i mają nas zachęcać do kupowania magazynów energii abyśmy nie pchali prądu do przestarzałej sieci tylko do swoich akumulatorów za 20000 PLN. Wszak jak zaczęli dawać 5000+ i 3000 PLN z PITu prosumentów zrobiło się na koniec września 104000 a z taką ilością prosumentów elektrownie w zimę będą kręciły swoje moce maksymalne abyśmy mogli przejeść nasz prąd. Szkoda że oni widzą tylko 1 stronę medalu jak w lato nasz prąd sprzedają naszym sąsiadom po normalnych stawkach to jest cacy, ale w zimę oddawać już nie chcą.
A prosta matematyka mówi że z każdego wypchniętego do sieci 1000kWh ZE po stawce G11 1000 * 0,67PLN = 670 PLN. Czyli moje 4000kWh wypchniętych w tym roku w sieć ZE zarobiła ponad 3000 PLN, a teraz oddać mi już im się nie chce wolą aby wszelkie nadwyżki przepadały po 3 miesiącach.
kero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 lut 2017, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

I co tam słychać ? Będzie podsumowanie produkcji ?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Więc jest i podsumowanie zima zleciała, opłaty za prąd około 12-20zł/2 m-ce.
Ciężko zrobić podsumowanie jak działają lampy sodowe, grzałki w zasobniku cwu, i klima często grzeje. W sensie prądu zjadam bardzo dużo.

Wnioski nie zaskoczyły mnie panele PV już 6 lat wiszą na moich dachach.
Nie będę pisał ile zrobiły falowniki bo są ich aż 4... mogę napisać ile poszło do sieci 5163kWh poszły do sieci i mniej więcej tyle miałem do odebrania przez zimę i początek wiosny jak widać po rachunkach starczyło. Moc PV to ponad 7kWp więc niewiele ponad 1/3 zjadam w locie (serwerownia, rekuperacja, lampy sodowe)
Dziś był fajny dzień choć słońce nadal nisko ale ponad 30kWh wpadło.

Planów na rozbudowę PV nie mam na tę chwilę, może jakieś dodatkowe prądożerne urządzenia (dodatkowa klimatyzacja), jeśli starcza tyle co jest to nie ma sensu dokładać.
Polecam PV choć wszelkie programy dofinansowania się już skończyły
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Mam do panów pytanie:
na swej działce mam przyczepę kempingowa , zasilana jest akumulatorem żelowym 100Ah , potrzebuję panelu fotowoltaicznego , by go ładować + inne tj regulator , przewody itp. może byście mi doradzili jakiej mocy dobrać panel fotowoltaiczny?
Do zasilania jest pompka do wody , oświetlenie , może w przyszłości TV
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Jeśli chodzi o panele masz 2 drogi albo panel 100W i 12V (w sensie daje 19V ale tyle jest wymagane do kontrolera ładowania ) lub panel np. 300W jednak tu kontroler ładowania będzie droższy ponieważ musi mieć MPPT tj. Victron który przerobi napięcie około 30V na takie którym prawidłowo będzie ładowany akumulator około 14V.
Cena panela czy 12V (jednak tu moc max to około 100W), lub 300-360W cena będzie praktycznie taka sama. Oba panele w pełni naładują Twój akumulator jednak z większego panela będziesz mógł ciągnąć więcej prądu w trakcie dnia. Możesz jakąś lodówkę turystyczną podłączyć aby schłodzić napoje lub jakieś jadło. Na upartego nawet kupisz przetwornicę 12V ->230V i podłączysz co będziesz chciał.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1418
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

W jakich miesiącach energia będzie potrzebna? Działka jest zacieniona czy pełne słońce?
Pozdrawiam,
Tomek
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Od maja kwietnia do października, generalnie od piątku do niedzieli.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1418
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

A dasz radę oszacować dobowe zapotrzebowanie? To chyba klucz bo na start Aku można naładować ale potem instalacja musi być w stanie uzupełnić ubytki. Trzeba też założyć, że może się trafić tydzień bez słońca i wydajność paneli na poziomie 15% - byłoby idealnie jakby pojemność akumulatora pozwalała przetrwać takie okresy.
Pozdrawiam,
Tomek
trybik
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

na początek oświetlenie ok 10 punktów żarówki ledowe , takie jak "kojówki " w samolotach lub autobusach , może laptop i 2 telefony komórkowe i TV , wiadomo nie wszystko na raz będzie potrzebne.
z zapasem myślę tez o przetwornicy 12 V/230 V do podgrzania ciepłej wody coś z 700W grzałka, ale to może sobie daruję pomyśle o tym w przyszłości być może gmina zrobi drogę i z opłata prąd doprowadzi
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

10 żarówek LED powiedzmy 3W każda = 30W, laptop to około 20W na "idle", telefon komórkowy w sensie ładowarka powiedzmy 10W (z górką) TV weź sobie kup kartę TV do laptopa podłączana na USB bo do normalnego TV będziesz potrzebował przetwornice a szkoda z 12V robić 230V ze sporymi stratami.
Karta TV USB weźmie Ci w latpku może dodatkowe 2W
Więc w sumie 30 + 20 + 10 +2 = 62W

Grzałkę do ciepłej wody też kup sobie na 12V.
Najwięcej prądu weźmie grzałka do wody i tu szukał bym jakiś oszczędności, albo włączał ją tylko jak słońce będzie świeciło. Może inaczej 700W grzałka do wody w godzinę rozładuje akumulator do ZERA!!! I już nie będzie ledów, tv czy ładowania telefonów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”