Ogrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

marcinbb pisze:To jest jeszcze słabsze niż słabe panel 20Wp nie nadaje się praktycznie do niczego
Też tak myślę szukał bym innego rozwiązania.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Poza tym wszystkim, nie wiem co za moda aby proponować ogrzewanie panelami fotowoltaicznymi wraz z grzejnikiem?
Jak chcecie ogrzewać tunel nocą jak nie ma słońca? Aha Akumulator samochodowy... A czym zrobicie 230V? Aha przetwornicą, a ile to kosztuje?
1) 1 panel fotowoltaiczny 300W około 500 PLN
2)akumulator samochodowy ze szrotu 50 PLN
3) Kontroler ładowania 50 PLN
5) przetwornica 12 ->230V 2kW około 300 PLN
w sumie 900 PLN ile prądu za to kupię?

900 / 0.6PLN/kWp (tylko droga taryfa G11) = 1500kWh / grzejnik bez termostatu 2kW = 750 GODZIN ogrzewania non stop.
A ile pogrzeje tym akumulatorem z panleami? W akumulator samochodowy 100Ah 12V upchniemy 1,2kWh energii elektrycznej pomijam wszystkie straty na przetwornicach 1,2kWh starczy na ogrzewanie tym samym grzejnikiem elektrycznym o mocy 2kW przez niespełna 40 MINUT!!!
Mam nadzieje że tym akcentem skończycie proponować panele fotowoltaiczne do ogrzewania tunelu.

Jeśli ktoś ma do wydania 30000 PLN na instalację on grid o mocy 7kW bez problemu dzień i noc będzie grzał swoim prądem tunel/szklarnie czy co tam chcecie a rachunek za prąd nie przekroczy 11 PLN/2m-ce.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Czy ten zestaw z tą farelką by ogrzał szklarnie całą dobę
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 770
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Przecież Marcin już to wyliczył biorąc do obliczeń dokładnie taki sam akumulator, choć mocniejszy grzejnik. Moc 1,2 KWh z w pełni naładowanego akumulatora zużyjesz w niecałe 2 godziny. Akumulator w opisanym wyżej komplecie zostanie naładowany dopiero po 16 godzinach pracy zestawu z panelem w pełnym słońcu. Masz takie warunki? Nawet jeżeli zainstalujesz panel na konstrukcji, która automatycznie będzie podążać za słońcem i ustawiać panel zawsze w stronę słońca nie zdołasz z uzyskać takiej mocy, by w pełni doładować akumulator w ciągu dnia.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Znalazłem jeszcze taki co zużywa 200W to by był czy też nie
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 770
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

To już staje się męczące. Zrób sobie bilans energetyczny. Z jednej strony masz źródło energii o pojemności 1,2KWh, a z drugiej konkretną kubaturę do ogrzania w niesprzyjających warunkach. Jeżeli Marcin wyliczył, że z akumulatora 100Ah grzejnik o mocy 2KW pracuje 40 minut, dziecko ze szkoły podstawowej wyliczy, że grzejnik o mocy 0,2KW może pracować 400 minut. Urządza Cię to? Kupuj i instaluj, choć dostałeś już odpowiedź, że idziesz w złym kierunku. Możesz zaniżać moc grzejników i szukać o najniższym poborze mocy, ale to spowoduje, że wydajność źródła ciepła będzie za mała dla szklarni i nie zdołasz jej ogrzać.
Fizyki i matematyki nie oszukasz. Do ogrzania powietrza o konkretną ilość stopni w pomieszczeniu o konkretnej kubaturze potrzeba konkretnej energii - to można wyliczyć, ale to będzie złe wyliczenie, bo w grę wchodzi oddziaływanie zimnego powietrza na zewnątrz, które dodatkowo obniża temperaturę powietrza w środku, powodując zwiększenie zapotrzebowania na energię.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Adrian, wyobraź sobie żarówkę 140 W ile ona da ciepła, może nagrzejesz sobie kołdrę w chłodnym pokoju. Panele fotowoltaiczne mają kilkanaście procent sprawności w przeliczeniu jakie daje słońce na daną powierzchnię, dlatego jest niecelowe, aby z nich energię elektryczną zamieniać na cieplną. Dlatego lepiej nawet zmontować solary ze starych blaszanych kaloryferów, gdzie z 1 m2 można uzyskać moc prawie 700 W. Jeśli do tego zastosuje się zaizolowany zbiornik o większej objętości, to już od połowy marca można ogrzać za darmo niezłej powierzchni szklarnię.
Ogrzewanie energią elektryczną może być opłacalne przy zastosowaniu pomp ciepła i do tego jako akumulator użyć sieć energetyczną, w ten sposób można potroić energię cieplną.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

A jako ogrzewanie wiosenno jesienne da rady bo wtedy więcej słońca i temperatura też wyższa i dzień dłużyszy
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Żeby był sens wykorzystania paneli to ja bym pomyślał o innej koncepcji.
Trzeba by zainstalować większą moc która produkowałaby energię głównie latem i przechować ją w sieci (tracisz 20% z wyprodukowanej energii).
Do ogrzewania wykorzystałbym folie na podczerwień. Tanie i można sobie samemu stworzyć odpowiadający nam kształt i wielkość. Prosty sterownik temperatury też nie jest drogi.


Post zmoderowałam.
Proszę o poprawną pisownię na forum.
bab...
Pozdrawiam Paweł
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 770
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

A po co się ograniczasz? Kup 20 paneli do tego 10 akumulatorów po 100Ah każdy, solidny falownik i grzej do woli cały rok i na okrągło.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Tak dla przykładu: panele 5 kWp dzisiaj mi wyprodukowały niecało 4 kWh, co by dało zasilić grzejnik o mocy 0,4 kW przez noc. No oczywiście w kwietniu będzie tego więcej, ale musi być sieć energetyczna, bo akumulatory są za drogie. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zastosować jak najlepszą termoizolację szklarni, wówczas będzie można zaoszczędzić kilkadziesiąt procent energii cieplnej.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Jak wyobrażasz sobie termoizolację szklarni :wink:
Przez szyby zawsze będzie uciekać dużo ciepła i tego nie przeskoczymy. Pozoataje tylko ekonomicznie uzupełniać straty.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

brodus pisze:Jak wyobrażasz sobie termoizolację szklarni :wink:
Przez szyby zawsze będzie uciekać dużo ciepła i tego nie przeskoczymy. Pozoataje tylko ekonomicznie uzupełniać straty.
Szklarnia jest z poliwęglanu 4 mm

-- 14 sty 2020, o 20:34 --
ekopom pisze:Tak dla przykładu: panele 5 kWp dzisiaj mi wyprodukowały niecało 4 kWh, co by dało zasilić grzejnik o mocy 0,4 kW przez noc. No oczywiście w kwietniu będzie tego więcej, ale musi być sieć energetyczna, bo akumulatory są za drogie. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zastosować jak najlepszą termoizolację szklarni, wówczas będzie można zaoszczędzić kilkadziesiąt procent energii cieplnej.
sieć energetyczna odpada bo trzeba by do domu wiercieć
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”