Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

A co ja napisałem o sztuczności? Jeśli jesienią przekopałeś i powtórzysz kopanie wiosną to na wierzchu będzie ziemia z poprzedniego sezonu z wszelką dobrocią chwastów.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Azot, to azot - pierwiastek, ale ten w nawozie nie poprawi struktury gleby. Poplon ją poprawi, a przy okazji dostarczy m.in. azotu i na tym polega różnica, a nie na samej budowie pierwiastka. W przypadku złej struktury gleby ważne jest nie tylko dostarczenie potrzebnych pierwiastków, ale też (przede wszystkim) praca nad strukturą gleby.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2300
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

pomidormen pisze:A co ja napisałem o sztuczności? Jeśli jesienią przekopałeś i powtórzysz kopanie wiosną to na wierzchu będzie ziemia z poprzedniego sezonu z wszelką dobrocią chwastów.
Sztuczność była do Janusza, a do Ciebie, jak wiesz co to miedzyrzędzia, to rozumiesz co robię.
A chwasty są zawsze.
Moje wątki
Festina Lente
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

No właśnie nie wiem co robisz. Proponujesz sianie polonów w międzyrzędziach i dwukrotne kopanie grządek? Proszę pisz jasno co robisz i nie wprowadzaj forumków w błąd.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Biotit pisze:Każdy orze jak może,ja jałową ziemię przekopałem, na 1/2 szpadla dałem obornik bydlęcy i 1/2 szpadla na to poszła ziemia.
OK .Tylko- ta ziemia co 1/2 szpadla na to poszła ,to skąd była?
Biotit pisze:W międzyrzędzia poszło żyto.
A możesz zdradzić - co rośnie w rzędach ? No chyba ,że są to już wytyczone międzyrzędzia ,pod przyszłoroczne papryki .
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2300
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

1/2 szpadla z ziemią wraca do przykrycia obornika, obok wolne miejsce zostaje na wsianie żyta, potem, obornik , wolne miejsce na żyto i znowu obornik.. itd. Czemu taka zabawa? Ziemia w tym miejscu była kiepska, żyto zatrzyma wodę,powstrzymując jej parowanie, a cała zabawa poprawi warunki fitosanitarne, chwastów będzie mniej (żyto je zagłuszy) , razem z obornikiem poprawiają życie biologiczne i da mi na wiosnę żyzną glebę.

Może się źle wyraziłem pisząc o międzyrzędziach,chyba teraz jasno wyjaśniłem niejasności.

Na lepszej ziemi posiałem tylko wykę, ma już ok 10 cm wysokości.
Moje wątki
Festina Lente
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Już wszystko jasne, rozumiem. ;:333.Chociaż przyznam ,że Twój wczorajszy wpis - wyglądał jak rebus (na pierwszy rzut oka ).
Awatar użytkownika
farmer123
100p
100p
Posty: 128
Od: 29 gru 2014, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Obrazek



witam . tak wyglądał układ warzyw w tym roku , jakie zmianowanie na następny sezon polecacie długość np. marchewki pietruszki cebuli ogórków to około 3metry ,koper słonecznik fasola karłowa to połowa czyli około 1,5 metra a seler por to około 75 cm czekam na wasze typy ;:65 miejsce po ziemniakach jest już zarezerwowane wiec na nim nic nie można posadzić .

Piszemy poprawną polszczyzną, ostatni raz proszę o poprawną pisownię- moderator/ jokaer
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=75346
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

:wit Mam pytanie do bardziej doświadczonych ogrodników. Przekopałam we wrześniu ogród i nawiozłam dobrze rozłożonym świńskim obornikiem. Ziemię w ogrodzie mam strasznie ubogą. Czy na wiosnę podsypać dolomitem, czy już ten obornik wystarczy. Jeszcze jedno : czy wkopany w tym roku obornik należy na wiosnę przekopać jeszcze raz.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Obornik dałaś po przekopaniu czy obornik przykopałaś?
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2300
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

zakrzew pisze::wit Mam pytanie do bardziej doświadczonych ogrodników. Przekopałam we wrześniu ogród i nawiozłam dobrze rozłożonym świńskim obornikiem. Ziemię w ogrodzie mam strasznie ubogą. Czy na wiosnę podsypać dolomitem, czy już ten obornik wystarczy. Jeszcze jedno : czy wkopany w tym roku obornik należy na wiosnę przekopać jeszcze raz.
Dobrze się rozłoży, nic nie przekopuj, natomiast pamiętaj, że nie wszystkie warzywa należy siać/sadzić w 1 roku po oborniku. Dolomit spokojnie możesz dać. Wzbogaci glebę, ale dawka uzależniona jest od struktury ziemi.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
rebeko
200p
200p
Posty: 472
Od: 6 sty 2015, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Jaka (i czy jest) zalecana średnia ilość obornika na m kw.? Mam piaszczystą glebę, ubogą w próchnicę i chciałabym zastosować obornik, taki od gospodarza, tylko nie wiem czy nie będzie go zbyt dużo - ok. 3 ton na działkę 470 m kw., ale z tego niemal połowa to trawnik, a reszta grządki warzywne.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Do zakrzew.Zanim sypniesz dolomitem,najpierw zbadaj pH gleby,żebyś nie narobiła sobie kłopotu na kilka lat.A najlepiej zrób analizę wczesną wiosną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”