Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5825
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

:wit Mam problem z jedną grządką. Rosną na niej truskawki a pomiędzy nimi posadziłam czosnek.
Obrazek

Obrazek
I gdzie nie gdzie sałata.
Czosnek jak widzicie chory na jakiegoś grzyba ?, natomiast truskawki dają sobie radę, ładnie owocują , rosną na tym miejscu 3 rok
Sałata , niektóra,odpada od ziemi, więdnie ....

Obrazek
Zastanawiam się w czym jest problem, czy coś mam w glebie, czy to wina czosnku , może już był chory
Jak go wsadzalam jesienią.
Czy jeszcze w przyszłym roku truskawki niech rosną?
Dodam jeszcze , ze kilka lat temu była tam foliak z pomidorami.

Jak Mogę pomoc glebie? myślałam , żeby podlać ja previkurem,
Proszę o rady
Asia
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

U mnie sałatę w podobny sposób załatwiały takie podłużne pomarańczowe robaki, chyba drutowce to są. Wykop taką więdnącą sałatę razem z korzeniem i przejrzyj tę bryłkę.
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Pelasia pisze::wit Mam problem z jedną grządką. Rosną na niej truskawki a pomiędzy nimi
I gdzie nie gdzie sałata.
Czosnek jak widzicie chory na jakiegoś grzyba ?, natomiast truskawki dają sobie radę, ładnie owocują , rosną na tym miejscu 3 rok
Czy jeszcze w przyszłym roku truskawki niech rosną?
Dodam jeszcze , ze kilka lat temu była tam foliak z pomidorami.

Jak Mogę pomoc glebie? myślałam , żeby podlać ja previkurem,
Proszę o rady
Asia
Wydaje mi się, że truksawki już mają dosyć ciasno. Ja bym przesadziła te najmłodsze sadzonki w nowe miejsce, żeby zacząć tworzyć już nowa truskawkowa grzadke. A te starsze truskawki zostawiłabym na miejscu i poczekała do przyszłego roku i wredy oceniła czy dają jeszcze dobry plon czy już czas likwidować. Przynajmniej tak planuję u siebie zrobić :wink:
Aneta
Początkująca ogrodniczka
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5825
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

:wit Dzisiaj dostałam obornik koński z dobrego źródła. Miał być suchy ze słomą ,ale dostałam świeży kilku tygodniowy też z dużą ilością słomy. Chciałam go zastosować przy grządkach wzniesionych, ale teraz to chyba raczej nie możliwe.
Chyba ,że czegoś nie wiem i jednak można.
W planie miałam na kartony rozypać drobne gałązki ,potem rozłożyć właśnie ten obornik ze słomą, a potem nasypać ziemi s kompostownika.
Czy np ,jak bym to teraz zrobiła ,to mogła bym siać w maju fasolkę ,ogórki , i inne ciepłolubne warzywa? Jak nie ,to co mam zrobić z tym obornikiem. Mam go aż 10 worków do gruzu ....tak gdzieś po 3/4 w każdym. Jak to mówią od przybytku głowa nie boli ;:224 ale mnie boli. Na razie stoi w workach ,ładnie zapakowany i czeka na decyzję ogrodnika :;230
Asia
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8623
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

:wit Dlaczego teraz nie jest możliwe zrobienie jak rozumiem ciepłej grządki ?
Ja bym do tego dołożyła dobry preparat mikrobiologiczny .
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5825
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Chodzi mi o to, czy nie jest za świeży obornik, i nie zaszkodzi roślinom.
Czytałam , ze wiosną stosuje się przerobiony obornik. Ale tak myśle ze do maja to trochę miesięcy jest :roll: to sue zdąży przerobić . Może ktoś ma w tył temacie jakieś doświadczenie :wit

Aniu , Ty byś zrobiła?
Jaki masz na myśli preparat ?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8623
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

:wit Asiu , może daj tego obornika mniej .
Podoba mi się ten Bacillus Vip ewentualnie Embest Słomer ,ewentualnie coś
z trichodermą .
Mam zamiar w najbliższych dniach właśnie przygotować ciepłą grządkę . Z tańszych
preparatów może Urynal ?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5825
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Te dwa preparaty są w dużych opakowaniach i bardzo drogie. Urynal jak wiosłuje w gogle to wyskakuje mi preparat do likwidacji plam na trawniku . To ten? Widzę ze jest dostępny w Castor....
Asia
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8623
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

Tak , to ten , mam dobry skład .
Ma zawierać ;bacillus subtilis ,bacillus laterosporus , b. licheniformis ,
b.megaterium , b.pumilus , paenibacillus polymyxa .
grzyby ; trichoderma harizanum , t. viride , t. konigli , t. polysporum .
Mam nadzieję , że nie narobiłam błędów .
infantasy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 1 cze 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nasiona warzyw

Post »

Dzień Dobry, mam jakieś 80m2 warzywniaka. Od 5 lat sadzę na nim ogórki (śremski), pietruszka, seler, marchew, koper, dynia, cukinia, itd. Nie jestem super działkowcem ale zauważam z roku na rok coraz mniejsze i gorszej jakości plony. W poprzednim roku w zasadzie udała się tylko dynia, cukinia, seler i por (ale to udaje się prawie zawsze) Pietruszka - dramat i to już od 2 lat. Tylko nać jako tako. Marchew - ilość plenna ale jakość słaba. Ogórek - zawsze się udawał, ale teraz słabo w plonach. Buraki - nie ważne czy z ręki czy z taśmy mikrusy jak rzodkiewki, a na opakowaniu miały być wielkie jak dynie. Ogród nawożony był obornikiem krowim naturalnym przez wcześniejsze lata. Ostatnio tzw. "krowiakiem" i "kurzakiem" z ogrodniczego sklepu. Założyłem kompostownik i w tym roku będę miał wystarczającą ilość nawozu "zielonego" z kuchni. Może to coś da. Nigdy nie wracałem uwagi na nasiona jakie kupuje (bo zwyczajnie się wszystko udawało), ae teraz tak myślę, że to może tak się dzieje przez niską jakość nasion????? Szczególnie mam tu na myśli pietruszkę i buraki. Co o tym myślicie? Gdzie kupujecie nasiona? Albo jakie polecacie?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5083
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nasiona warzyw

Post »

Nie zawsze nasiona są temu winne. Jest wiele przyczyn niepowodzeń, jedne z nich, to pozostałości herbicydów jak w glebie i w oborniku. Dużo szkodników i chorób importujemy. Także można mieć dużo pretensji do siebie, brak zmianowania, nieznana zawartość składników pokarmowych w uprawianej glebie. Na przykład: Nawet inna odmiana pomidora wymaga innego nawożenia, a co dopiero gatunek warzyw, które chce się uprawiać. Jedynie coś rodzaju w uprawie ekologicznej można nieco przygotować ziemię uniwersalną i uprawiać choćby bez herbicydów.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5825
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Zakładamy ogród warzywny...cz.2

Post »

No i zrobiłam grządki . Na karton i gałązki ,nasypałam obornik, cienką warstwą. Sporo było bobków , ale i słomy też. Posadzę tam cukinie , fasolkę i seler z porem. Zaskoczyło mnie to, ze w ogóle nie było czuć tej kupy ;:oj .
No i dzisiaj nie mogłam się powstrzymać , sypnełam trochę nasion sałaty z tamtego roku ;:173
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
rafalpl85
100p
100p
Posty: 102
Od: 12 paź 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona warzyw

Post »

Jeśli kilka lat sadzisz w tym samym miejscu, to nie wiem czemu się dziwisz, że są mniejsze plony, przecież to normalne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”